Մայիսի 25-ին ՀՀ Ազգային ժողովում տեղի ունեցավ Արցախի Հանրապետության Քարվաճառի  շրջանի Զուար գյուղի  պատկերասրահից տեղափոխված բնանկարների ցուցադրությունը:
ԱԺ նախագահի տեղակալ Ալեն Սիմոնյանը բացման խոսքում նշեց, որ խորհրդարանում իր առաջին ելույթի ժամանակ ասել է, որ Ազգային ժողովի դռները պետք է բաց լինեն մարդկանց եւ արվեստի համար: Փոխխոսնակն ընդգծեց, որ այսօրվա ցուցադրության կազմակերպման գաղափարը ծնվել է պատահական հանդիպման արդյունքում. «Ուրախ եմ, որ նախաձեռնությունը հաջողվեց: Նման ցուցահանդեսներ պետք է ավելի հաճախակի կազմակերպել»:
Հայաստանի նկարիչների միության նախագահ Սուրեն Սաֆարյանի տեղեկացմամբ` ցուցադրությունը Մուշեղ Ադամյանի աշխատանքների մի փոքր մասն է: Նա լիահույս է, որ ցուցադրված աշխատանքների կողքին արվեստի նոր գործեր են դեռ ծնվելու:
Պատկերասրահ բացելու գաղափարը տեր եւ տիկին Ադամյանների մոտ պատահական է ծնվել: Քարվաճառում հանգստացող ամուսինները, սիրահարվելով այնտեղի բնությանը, որոշում են հիմնել պատկերասրահ: «Մուշ»-ը բացվել է 2010-ին, ցուցադրվել են հայազգի տարբեր նկարիչների 200-ից ավելի աշխատանքներ: 2020-ի պատերազմից հետո` Մուշեղ Ադամյանին հաջողվել է փրկել նկարները եւ տեղափոխել Երեւան:

25 мая в Национальном Собрании открылась выставка пейзажей, перевезенных из галереи села Зуар Карвачарского района Республики Арцах.
Вице-спикер НС А.Симонян во вступительном слове отметил, что еще в своем первом выступлении в парламенте подчеркнул: двери НС должны быть открыты для людей и искусства. Он заметил, что идея проведения сегодняшней выставки родилась вследствие случайной встречи. «Очень рад, что эта инициатива удалась. Такие выставки следует организовывать чаще».
По словам президента Союза художников Армении С.Сафаряна, экспозиция является небольшой частью работ М.Адамяна. Он надеется, что рядом с выставленными работами появятся новые произведения искусства.
Идея открытия галереи родилась у супругов Адамян случайно. Пара, отдыхавшая в Карвачаре, влюбившись в природу, решила основать галерею. «Муш» был открыт в 2010 г., выставлено более 200 работ различных армянских художников. После войны 2020 года М.Адамян сумел спасти картины и перевезти их в Ереван.