Մայիսի 27-ին ԱԺ պատգամավոր Սոֆիա Հովսեփյանը խորհրդարան էր հրավիրել մասնավոր մանկապարտեզների ներկայացուցիչներին՝ քննարկելու ոլորտի խնդիրները: Աշխատանքային քննարկմանը մասնակցեցին կառավարության ներկայացուցիչներ, Մասնավոր նախադպրոցական հաստատությունների ասոցիացիայի անդամներ:
Քննարկվեցին «Լիցենզավորման մասին», «Պետական տուրքի մասին» եւ «Կրթության մասին» օրենքներում Կառավարության առաջարկած փոփոխությունները, որոնք ընդունվել են առաջին ընթերցմամբ: Կարգավորումներով մասնավոր մանկապարտեզների լիզենզավորման կարգի փոփոխություն է նախատեսվում:
Սոֆիա Հովսեփյանը նշեց, որ լիզենզավորում ստանալու համար առաջարկվող չափորոշիչներն անիրատեսական են, ինչի հետեւանքով մի շարք մասնավոր մանկապարտեզներ կփակվեն: Պատգամավորի գնահատմամբ՝ եթե ԿԳՄՍ նախարարության ծրագրային չափանիշներին այդ հաստատությունները հնարավոր է համապատասխանեն, ապա նույնը չի կարելի ասել Առողջապահության նախարարության եւ Քաղաքաշինության կոմիտեի սահմանած չափորոշիչների դեպքում: Հովսեփյանը համոզված է՝ պետք է մասնավոր հատվածին լիցենզիա ստանալու հնարավորություն տալ եւ վերահսկել նախակրթական գործընթացն ու իրականացվող ծրագրերը:
Քննարկումների ընթացքում անդրադարձ կատարվեց շենքային պայմանների ապահովմանը, սանիտարահիգիենիկ նորմերի խստացումներին, որոնք, ըստ ոլորտի պատասխանատուների, իրատեսական չեն: Ներկաները կարեւորեցին տեսչական վերահսկողական գործիքների կիրառումը, պետական վերապատրաստումները, որակի բարձրացման խթանմանն ուղղված գործընթացի իրականացումը:
Առողջապահական եւ աշխատանքի տեսչական մարմնի ու ԿԳՄՍ լիցենզավորման գործակալության ներկայացուցիչներն ընդգծեցին, որ պատրաստ են քննարկել ոլորտին առնչվող բոլոր առաջարկները: Նշվեց, սակայն, որ երեխաների առողջությանը եւ անվտանգությանն առնչվող հիմնարար նորմեր կան, որոնք փոփոխման ենթակա չեն:

27 мая депутат НС С.Овсепян пригласила в парламент представителей частных детских садов для обсуждения проблем сферы. В рабочих дебатах приняли участие представители правительства, члены Ассоциации частных дошкольных учреждений.
Обсуждались предложенные правительством поправки в законы РА «О лицензировании», «О государственной пошлине» и «Об образовании», принятые в первом чтении. Предусматриваются изменения в порядке лицензирования частных детсадов.
С.Овсепян отметила, что предложенные критерии для получения лицензии нереалистичны, в результате чего ряд частных детсадов окажется закрытым. По словам депутата, если эти учреждения могут соответствовать программным стандартам Министерства образования, науки, культуры и спорта (МОНКС), того же нельзя сказать о критериях, установленных Министерством здравоохранения и Комитетом по градостроительству. Овсепян убеждена, что нужно дать частному сектору возможность получать лицензию, контролировать дошкольный процесс и реализуемые программы.
В ходе обсуждения говорилось об ужесточении санитарно-гигиенических норм, использовании механизмов инспекционного контроля, проведении государственных тренингов, внедрении процесса по повышению качества и других проблемах.
Представители инспекционного органа здравоохранения и труда, лицензионного агентства МОНКС подчеркнули, что готовы обсуждать все предложения, касающиеся сферы. В то же время отмечено, что существуют базовые нормы охраны здоровья и безопасности детей, не подлежащие изменению.