Հանրային հեռուստաընկերության թղթակիցը մայիսի 31-ին տեղի ունեցած խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ հետաքրքրվեց Անվտանգության խորհրդի նիստում ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի հնչեցրած առաջարկի վերաբերյալ արձագանքներից:
Հարցին ի պատասխան` ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը նշեց.  «Կարող ենք ամրագրել, որ հանրային արձագանք առնվազն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության կողմից եղել է, ընդ որում բոլոր համանախագահների մասնակցությամբ: Մնացյալ գործընթացների հետ կապված ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը վերջին երկու օրերի ընթացքում նշել է, որ ՀՀ-ն պատրաստ է խոսել իր առաջարկում արված մնացած քայլերի մասին այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանն արձագանքի գործընկերներին, մասնավորապես` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանը, եւ հայելանման կերպով հետ քաշի զինված ուժերը ՀՀ տարածքից: Կարծում եմ` այդ արձագանքից հետո պետք է սպասենք գործնական քայլերի հենց Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից»:
Լիլիթ Մակունցը, անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի` Զանգեզուրի միջանցքի վերաբերյալ հնչեցրած հայտարարությունների մասին հարցին, ընդգծեց, որ հակված է մեջբերելու ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարի խոսքերը եւ պաշտոնական տեսակետը, ոչ թե Ադրբեջանի նախագահի:
«ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը նշել է, որ խոսք է գնում եւ խոսք է գնացել բացառապես ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման մասին եւ ոչ թե միջանցքի: Որեւէ գործընթաց չի կարող սկսել, քանի դեռ ադրբեջանական զինված ուժերը հետ չեն քաշվել ՀՀ տարածքից»,-հայտարարեց Մակունցը:

During the parliamentary briefings held on May 31, the reporter of the Public Television was interested in the reactions on the proposal made by the RA Acting Prime Minister Nikol Pashinyan in the sitting of the Security Council.
As a response to the question, the Head of the NA My Step Faction Lilit Makunts noted: “We can state that there has been a public reaction at least by the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship, moreover by the participation of all Co-chairs. During the last two days, the RA Acting Prime Minister has mentioned concerning the remaining processes that the RA is ready to talk about other steps taken in his proposal after Azerbaijan responds to its partners, especially to the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship and withdraws the armed forces from the RA territory. I think that after the reaction we shall wait for practical steps by the armed forces of Azerbaijan.”
Lilit Makunts, referring to the question about the announcements made by the President of Azerbaijan Ilham Aliyev on Zangezur corridor, has underlined that she tends to quote the words and the official opinion of the RA Acting Prime Minister, and not the President of Azerbaijan.
“The RA Acting Prime Minster has noted that they talk and have talked only about unblocking the infrastructures and not the corridor. No process can be started until the Azerbaijani armed forces have not been withdrawn from the RA territory,” Makunts announced.