Հունիսի 1-ին ՀՀ Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում սկսվեցին «ՀՀ 2020թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության քննարկումները:
ՀՀ փոխվարչապետի պաշտոնակատար Մհեր Գրիգորյանը ներկայացրեց բյուջետային փաստաթղթի կազմման հիմնական առանձնահատկությունները եւ իրականացրած ծրագրերի տրամաբանությունը: Թեպետ հաշվետու տարվա համար տնտեսական զարգացման ոլորտային քաղաքականությունը եւ հարկաբյուջետային շրջանակը կառուցվել են Կառավարության ծրագրի առաջնահերթությունների հիման վրա, սակայն  կորոնավիրուսի համավարակը եւ Արցախյան պատերազմը նոր մարտահրավերներ ու խնդիրներ են առաջացրել:
«Այդ պայմաններում ծրագրային դրույթների կատարմանը զուգահեռ գերակա դարձավ շոկային իրավիճակով պայմանավորված սոցիալ-տնտեսական բացասական հետեւանքները մեղմելու անհրաժեշտությունը»,-ասաց Մհեր Գրիգորյանը:
Զեկուցողի խոսքով՝ չնայած համաշխարհային եւ տարածաշրջանային խորքային ցնցումներին՝ մեր երկրում ձեւավորված պետական ինստիտուտների կայացածությունը հնարավորություն է ընձեռել իրականացնելու շրջահայաց մակրոտնտեսական քաղաքականություն եւ համարժեք հակաճգնաժամային միջոցառումներ՝ պահպանելով դրամավարկային եւ հարկաբյուջետային կայուն միջավայրը:
ՀՀ ֆինանսների նախարարի պաշտոնակատար Ատոմ Ջանջուղազյանի խոսքով՝ անցյալ աշնանը Արցախում տեղի ունեցած պատերազմական գործողություններն իրենց ազդեցությունն են ունեցել 2020-ի բյուջեի կատարման ինչպես ընթացքի, այնպես էլ արդյունքների վրա. «Այդուհանդերձ, մեզ հաջողվել է ինստիտուցիոնալ առումով պահպանել բյուջետային գործընթացի տրամաբանությունը, եւ մենք գործնականում չենք ունեցել որեւէ չիրականացրած աշխատանք, որը կապված կլիներ բյուջեի հետ»:
Հաշվետու տարվա ընթացքում ստեղծված իրավիճակին համարժեք արձագանքելու համար անհրաժեշտություն է եղել Կառավարությանը վերապահված լիազորություների շրջանակում անդրադառնալու առաջնահերթությունների վերանայմանը եւ ըստ այդմ՝ փաստաթղթում փոփոխությունների իրականացմանը, որոնք չեն պահանջել օրենսդրական վերանայումներ:
Ըստ զեկուցողի՝ տարվա ընթացքում վերանայվել է հարկաբյուջետային քաղաքականությունը՝ այն համապատասխանեցնելով տնտեսական անկման ժամանակահատվածին:
63.5 տոկոս է կազմել Կառավարության պարտք-ՀՆԱ հարաբերակցությունը, բյուջեի դիֆիցիտը՝ շուրջ 5 տոկոս: «Պետական բյուջեի պակասուրդը եւ Կառավարության պարտքը կրկին Հայաստանի համար չեն ունեցել բացառիկ զարգացում: Աշխարհի բոլոր երկրները գործնականում ունեցել են համանման իրավիճակ»,-ընդգծեց Ջանջուղազյանը:
Կրելով համավարակի եւ Արցախյան պատերազմի բացասական ազդեցությունները՝ 2020-ին ՀՀ տնտեսական աճը նվազել է՝ տարեկան արդյունքներով գրանցելով իրական ՀՆԱ-ի 7.6 տոկոս անկում: Ընդ որում, ՀՆԱ-ի անկումը պայմանավորված է եղել տնտեսության բոլոր ճյուղերի՝ ծառայությունների, գյուղատնտեսության, շինարարության եւ արդյունաբերության համապատասխանաբար 10.1 տոկոսով, 4.0 տոկոսով, 6.6 տոկոսով եւ 1.5 տոկոսով անկմամբ: Սպառման նվազումը կազմել է 10.2 տոկոս, հիմնական միջոցներում համախառն կուտակումը նվազել է 8.6 տոկոսով, արտահանումը՝  31.4 տոկոսով, ներմուծումը՝ 32.1 տոկոսով:
Ընթացիկ հաշվի պակասուրդը բարելավվել է՝ կազմելով ՀՆԱ-ի 3.1 տոկոսը՝ ի հաշիվ ներմուծման ավելի առաջանցիկ կրճատման, քան արտահանման:
Հարկային եկամուտները կազմել են 1 տրիլիոն 561 մլրդ դրամ, ծախսերը՝ 1 տրիլիոն 895 մլրդ դրամ: Արձանագրվել է 334 մլրդ դրամի պակասուրդ:
Անդրադառնալով պետական պարտքի մակարդակին՝ զեկուցողը տեղեկացրեց, որ այն կազմել է 7 մլրդ 968 մլն ԱՄՆ դոլար:
Հաշվետվության վերաբերյալ Կենտրոնական բանկի եզրակացությունը ներկայացրեց ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը: Հակացիկլիկ հարկաբյուջետային քաղաքականության արդյունքում 2020-ի հարկաբյուջետային քաղաքականությունն ունեցել է խթանող ազդեցություն համախառն պահանջարկի վրա եւ հարկաբյուջետային ազդակը կազմել է 5: Հաշվետու տարում հարկաբյուջետային եւ դրամավարկային ընդլայնող քաղաքականությունների արդյունավետ համադրման շնորհիվ հնարավոր է եղել ապահովել մակրոտնտեսական կայունություն:
Հաշվետվության վերաբերյալ Հաշվեքննիչ պալատի դրական եզրակացությունը ներկայացնելով՝ Լեւոն Յոլյանը բարձրաձայնեց մի շարք խնդիրներ, որոնք լուծման կարիք ունեն: Նշվեց, որ պետական եւ համայնքային սեփականություն հանդիսացող բաժնետիրական ընկերությունների, հիմնադրամների ու ՀՈԱԿ-ների հաշիվները դեռեւս շարունակում են մնալ առեւտրային բանկերում, չեն շրջանառվում գանձապետական միասնական համակարգով: Զեկուցողի գնահատմամբ՝ դա չի բխում հանրային միջոցների կառավարման թափանցիկության եւ վերահսկելիության պահանջներից: Հաշվեքննիչ պալատի նախագահն ակնկալում է, որ այս խնդրի ուղղությամբ քայլեր կձեռնարկվեն:
Եկամուտների պլանավորման եւ հետագա հաշվետվողականության գործընթացի արդյունավետության բարձրացման համար պալատն առաջարկում է օրենսդրորեն ամրագրել եւ պետական բյուջեին վերաբերող օրենքներում ու տարեկան հաշվետվություններում ներառել պլանավորված ցուցանիշները՝ ըստ եկամտատեսակների:

1 июня на совместном заседании постоянных комиссий НС начались  обсуждения годового отчета «Об исполнении Государственного бюджета РА за 2020 г.».
И.о.вице-премьера РА М.Григорян представил основные особенности разработки бюджетного документа и логику реализуемых программ. Хотя политика экономического развития и бюджетная основа на отчетный год были построены на приоритетах правительственной программы, пандемия коронавируса и Арцахская война создали новые вызовы и проблемы.
«В этих условиях, параллельно с реализацией положений программы, приоритетной стала необходимость смягчения негативных социально-экономических последствий шоковой ситуации», - отметил М.Григорян.
По словам докладчика, несмотря на глубокие глобальные и региональные потрясения, создание государственных институтов в РА позволило проводить осмотрительную макроэкономическую политику и адекватные антикризисные меры, сохраняя при этом стабильную денежно-кредитную и фискальную среду.
И.о.министра финансов РА А.Джанджугазян, отметив, что военные действия в Арцахе прошлой осенью повлияли как на процесс, так и на результаты исполнения бюджета на 2020 г., подчеркнул: «Тем не менее, нам удалось сохранить логику бюджетного процесса институционально, и у нас не было нереализованной работы, связанной с бюджетом».
Для адекватной реакции на ситуацию в течение отчетного года необходимо было пересмотреть приоритеты в рамках компетенции правительства и, соответственно, внести в документ изменения, не требующие законодательной доработки.
По словам докладчика, в течение года фискальная политика была пересмотрена, приведена в соответствие с периодом экономического спада.
Соотношение государственного долга к ВВП составляло 63,5%, дефицит бюджета – около 5%. «Дефицит государственного бюджета и государственный долг вновь не были исключительными для Армении. Практически во всех странах мира сложилась подобная ситуация», - подчеркнул А.Джанджугазян.
В 2020 г. экономика Армении, подвергшаяся негативным последствиям пандемии и Арцахской войны, снизилась, зафиксировав падение реального ВВП на 7,6% в год. В то же время снижение ВВП произошло во всех отраслях экономики – в услугах, сельском хозяйстве, строительстве и промышленности на 10,1%, 4,0%, 6,6% и 1,5% соответственно. Снижение потребления составило 10,2%, валовые накопления в основных фондах снизились на 8,6%, экспорт – на   31,4%, импорт – на   32,1%.
Дефицит текущего счета увеличился до 3,1% ВВП из-за более значительного сокращения импорта, чем экспорта.
Налоговые поступления составили 1 трлн 561 млрд драмов, расходы – 1 трлн 895 млрд драмов. Зарегистрирован дефицит в 334 млрд драмов.
Уровень государственного долга, согласно   докладчику, составил 7 млрд 968 долларов США.
Заключение Центрального банка (ЦБ) по отчету представил председатель М.Галстян. В итоге антициклической фискальной политики фискальная политика 2020 года оказала стимулирующее влияние на валовой спрос. В отчетном году макроэкономическая стабильность стала возможной благодаря эффективному сочетанию фискальной и денежно-кредитной политики расширения.
Председатель Аудиторской палаты (АП) Л.Йолян, представляя положительное заключение по отчету,   поднял ряд вопросов, требующих решения. Отмечено, что счета государственных и общинных акционерных обществ, фондов и некоммерческих организаций по-прежнему остаются в коммерческих банках и не обращаются через единую казначейскую систему. По словам докладчика, это не следует из требований прозрачности и контроля за управлением государственными средствами. АП ожидает дальнейших шагов в решении этой проблемы.
Для повышения эффективности планирования доходов и дальнейшего процесса подотчетности АП предлагает законодательно закрепить и включить намеченные показатели по доходам в законы о государственном бюджете и годовые отчеты.