ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հունիսի 2-ի արտահերթ նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվեց Կառավարության հեղինակած «Էներգախնայողության եւ վերականգնվող էներգետիկայի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ «Էներգետիկայի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրինագծերի փաթեթը:
Ըստ հիմնական զեկուցող, ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Հակոբ Վարդանյանի` վերականգնվող էներգիա օգտագործող կայանները ներկայում կարող են կառուցվել բացառապես էլեկտրաէներգիայի գնման երաշխիք ստանալու կամ պետություն-մասնավոր գործընկերության պայմանագրեր կնքելու դեպքում: Նշվեց, որ այդ կայանները էլեկտրաէներգետիկական շուկա մրցակցային պայմաններով մուտք գործելու իրավունք չունեն, ինչպես նաեւ իրավունք չունեն էլեկտրաէներգիա արտադրել եւ սպառել էլեկտրաէներգետիկական համակարգի տարբեր հաշվառման կետերում, ինչով սահմանափակվում է վերջիններիս զարգացման հնարավորությունները:
Վարդանյանի խոսքով` առաջարկվող օրենսդրական փոփոխությունների ընդունման արդյունքում վերականգնվող էներգիա օգտագործող կայաններին նոր ձեւավորվող էլեկտրաէներգետիկական շուկայում իրավունք կտրվի էլեկտրաէներգիա վաճառել բացառապես մրցակցային պայմաններով` առանց դրա գնման երաշխիքների տրամադրման եւ պետություն-մասնավոր գործընկերության պայմանագրերի կնքման, ինչպես նաեւ արտադրել եւ սպառել էլեկտրաէներգետիկական համակարգի տարբեր հաշվառման կետերում:
Նաեւ կկատարելագործվեն ինքնավար էներգաարտադրողների կողմից փոխհոսքերի իրականացման ներկայիս մեխանիզմները` հնարավորություն տալով նրանց կողմից արտադրված էլեկտրաէներգիան սպառել այլ հաշվառման կետում, ինչպես նաեւ ձեւավորել ինքնավար արտադրողների խմբեր ինչպես բնակիչներից, այնպես էլ կազմակերպություններից:

2 июня на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам обсуждался в первом чтении предложенный правительством пакет проектов о внесении изменений в законы «Об энергосбережении и возобновляемой энерг e тике» и «Об энергетике».
По словам основного докладчика заместителя министра территориального управления и инфраструктур РА А.Варданяна, ныне станции возобновляемой энергии могут быть построены только в случае получения гарантии на покупку электроэнергии или заключения договоров государственно-частного партнерства. Отмечено, что данные станции не имеют права выхода на электроэнергетический рынок на конкурентных условиях, а также не имеют права производить и потреблять электроэнергию в различных точках учета электроэнергии, что ограничивает возможности их развития.
По Варданяну, в результате предлагаемых законодательных поправок станциям возобновляемой энергии будет разрешено продавать электроэнергию на вновь сформированном рынке электроэнергии на конкурентных условиях, без предоставления гарантий на ее покупку и подписания договоров государственно-частного партнерства, а также производить и потреблять различные электрические системы.
Существующие механизмы реализации взаимных потоков автономными энергопроизводителями также будут улучшены, что позволит потреблять вырабатываемую ими электроэнергию в другой точке учета, а также формировать группы автономных производителей как из населения, так и организаций.