ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արթուր Մանուկյանի ներկայացմամբ ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը հունիսի 2-ի արտահերթ նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկեց Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքում առաջարկվող լրացումը, որով սահմանվում է ՀՀ կողմից վավերացված միջազգային պայմանագրերի կողմ հանդիսացող պետություններում գրանցված կազմակերպություններին վճարված եկամուտների, դրանց վճարման ամսաթվի, ինչպես նաեւ եկամուտներից հաշվարկված եւ պահված շահութահարկի վերաբերյալ հարկային գործակալների կողմից անհատական տեղեկությունների ներկայացում հարկային մարմին:
Նշվեց, որ ներկայում հարկային գործակալները մինչեւ յուրաքանչյուր հաշվետու եռամսյակին հաջորդող ամսվա 20-ը ներառյալ սահմանված կարգով հարկային մարմին են ներկայացնում միայն նախորդ հաշվետու եռամսյակում ոչ ռեզիդենտ շահութահարկ վճարողներին վճարված եկամուտների, դրանցից հաշվարկված, պահված եւ պետական բյուջե վճարված շահութահարկի գումարների մասին հաշվարկ:
«Նախաձեռնության հրատապությունը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ մեր երկիրը պետք է օգոստոսի 1-ից տեղեկություններ փոխանակի ԱՊՀ անդամ պետությունների հետ»,-ընդգծեց Մանուկյանը:

2 июня на внеочередном заседании Постоянная комиссия НС РА по экономическим вопросам обсудила в первом чтении дополнение в Налоговый кодекс РА – о    предоставлении в налоговый орган персональной информации о начисленном и удержанном налоге на прибыль налоговыми агентами, которое представил заместитель председателя Комитета государственных доходов (КГД) А.Манукян.
Отмечено, что ныне налоговые агенты представляют в налоговый орган только расчет доходов, выплаченных налогоплательщикам-нерезидентам в предыдущем отчетном квартале, суммы налога на прибыль, начисленные с них, удержанные и уплаченные в государственный бюджет.
«Актуальность инициативы обусловлена ​​тем, что с 1 августа РА должна обмениваться информацией с государствами-членами СНГ», - подчеркнул А.Манукян.