ՀՀ Սահմանադրության 100-րդ եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 41-րդ հոդվածների համաձայն` Կառավարության նախաձեռնությամբ հունիսի 3-ին խորհրդարանն արտահերթ նիստ գումարեց:
«ԱԺ արտահերթ նիստի օրակարգային հարցերի քննարկման հատուկ ընթացակարգի մասին» ԱԺ որոշման նախագիծը ներկայացրեց Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Տիգրան Գաբրիելյանը: Օրակարգում ներառված է 14 հարց, առաջարկվեց օրենքների նախագծերի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը կազմակերպել առաջին ընթերցմամբ դրանց ընդունումից հետո 24 ժամվա ընթացքում:
Օրակարգն ընդունելուց հետո ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Գեւորգ Սիմոնյանը ներկայացրեց Հայաստանի Հանրապետության ու Վերակառուցման եւ զարգացման միջազգային բանկի միջեւ 2021 թվականի փետրվարի 18-ին ստորագրված «Հիվանդությունների կանխարգելման եւ վերահսկման ծրագրի համար լրացուցիչ ֆինանսավորում» վարկային համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը 7.4 մլն ԱՄՆ դոլարի գումարի չափով: Ներկայացված վարկային համաձայնագրի շրջանակում նախատեսվում է իրականացնել Վայոց Ձորի նոր հիվանդանոցային շենքի կառուցման շինարարական աշխատանքները, ինչպես նաեւ արդեն իսկ մեկնարկած Մարտունու բժշկական կենտրոնի նոր շենքի շինարարական աշխատանքները հասցնել ավարտին: Ծրագրում ներառված է նաեւ կենտրոնները համապատասխան անհրաժեշտ բժշկական սարքավորումներով համալրելու հարցը: Ներկայացնելով մանրամասներ վարկային ծրագրից եւ ընդգծելով ընդունման հրատապությունը` զեկուցողն առաջարկեց կողմ քվեարկել նախագծին:

3 июня, в соответствии со ст.100 Конституции РА и ст.41 Конституционного закона «Регламент Национального Собрания», по инициативе правительства парламент созвал внеочередное заседание.
Проект решения НС «Об особом порядке обсуждения повесточных вопросов внеочередного заседания НС» представил заместитель министра экономики Т.Габриелян. В повестке дня 14 вопросов, обсуждение законопроектов предложено организовать во втором чтении в течение 24 часов после их принятия в первом чтении.
После утверждения повестки дня заместитель министра здравоохранения РА Г.Симонян представил подписанный 18 февраля 2021 г. между РА и МБРР законопроект «О ратификации кредитного соглашения о дополнительном финансировании программы профилактики и контроля заболеваний» в размере 7,4 млн долларов. В рамках представленного кредитного соглашения планируется строительство нового здания больницы в Вайоц Дзоре, а также завершение начатого строительства нового здания Мартунинского медицинского центра. В программе также вопрос оснащения центров соответствующим медицинским оборудованием. Представив детали кредитной программы и подчеркнув актуальность принятия, докладчик предложил проголосовать в пользу проекта.