Հունիսի 3-ին գումարված ԱԺ արտահերթ նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվեց ««Պետական գույքի մասնավորեցման 2017-2020 թվականների ծրագրի մասին» օրենքում լրացում եւ փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Հիմնական զեկուցող Առողջապահության նախարարի տեղակալ Գեւորգ Սիմոնյանը, ներկայացնելով առաջարկվող փոփոխությունը, նշեց որ այն պայմանավորված է «Կուրորտաբանության եւ ֆիզիկական բժշկության ԳՀԻ» ՓԲ ընկերությանը գործունեության ուղղությունը փոխելու հնարավություն ընձեռնելու եւ պետական գույքի մասնավորեցման 2017-2020 թվականների ծրագրից «Ռադիոիզոտոպների արտադրության կենտրոն» ՓԲ ընկերությունը հանելու անհրաժեշտությամբ: Նշվեց, որ ներկայումս այն ընդգրկված է 2017-2020 թվականներին մասնավորեցման առաջարկվող պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերությունների ցանկում: Ուստի, առաջարկվում է «Ռադիոիզոտոպների արտադրության կենտրոն» ՓԲԸ-ն հանել պետական գույքի մասնավորեցման 2017-2020 թվականների ծրագրից եւ պետական մասնակցությամբ բաժնետոմսերի կառավարումը հանձնել Առողջապահության նախարարությանը՝ ապահովելով ուռուցքաբանական ծառայության բարելավումը եւ շարունակական զարգացումը:
Գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրեց ԱԺ պատգամավոր Հայկ Գեւորգյանը:
Նույն օրենքում մեկ այլ փոփոխությամբ էլ առաջարկվում է «Վնասվածքաբանության եւ օրթոպեդիայի գիտական կենտրոն» ՓԲ ընկերությանը հնարավորություն տալ իր գործունեության ուղղությունը փոխելու:
Կենտրոնը մատուցում է վնասվածքաբանական ծառայություններ՝ չզբաղեցնելով մենաշնորհային դիրք ՀՀ բուժհաստատությունների մեջ: Այն հանդիսանում է ստանդարտ կառուցվածքով բաժնետիրական ընկերություն, որում կորպորատիվ կառավարման սկզբունքների կիրառման մակարդակը գնահատվում է ցածր: Բացի այդ, վնասվածքաբանության եւ օրթոպեդիայի ուղղությունը չի համարվում եզակի, քանի որ վնասվածքաբանության եւ օրթոպեդիայի բաժանմունքներ առկա են բոլոր բազմապրոֆիլ բժշկական կազմակերպություններում: Կենտրոնը չի համարվում հանրապետական նշանակության եւ անհետաձգելի բժշկական օգնություն ու սպասարկում իրականացնող բժշկական կազմակերպություն: Ուստի, առաջարկվում է մասնավորեցման գործընթացի ավարտից հետո իր գործունեությունը ծավալել այլ ուղղություններով:

3 июня на внеочередном заседании НС в первом чтении обсужден проект о внесении изменения и дополнения в закон «О программе приватизации государственного имущества на 2017-2020 гг».
Основной докладчик заместитель министра здравоохранения Г.Симонян, представляя предлагаемые изменения, отметил их обусловленность разрешением ЗАО «НИИ курортологии и физической медицины» изменить направление своей деятельности и необходимостью исключения ЗАО «Центр производства радиоизотопов» из программы приватизации государственного имущества на 2017-2020 гг. Отмечено, что в настоящее время ЗАО включено в список компаний с госакциями, выставленных на приватизацию в 2017-2020 гг. В связи с этим предлагается исключить ЗАО «Центр производства радиоизотопов» из программы приватизации госимущества на 2017-2020 гг.   и передать управление госпакетами Минздраву, обеспечив совершенствование и последовательное развитие онкологической службы.
Положительное заключение профильной комиссии представил депутат НС А.Геворкян.
Другая поправка к этому закону предлагает разрешить ЗАО «Научный центр травматологии и ортопедии» изменить направление своей деятельности.
Центр оказывает травматологические услуги, не занимая монопольного положения в медицинских учреждениях РА. Это акционерное общество стандартной структуры, с низким уровнем применения принципов корпоративного управления. Кроме того, область травматологии и ортопедии не считается уникальной, поскольку отделения травматологии и ортопедии есть во всех многопрофильных медицинских организациях. Центр не считается медицинским учреждением республиканского значения, оказывающим неотложную медицинскую помощь и услуги. Поэтому после завершения процесса приватизации предлагается осуществлять деятельность центра в других направлениях.