ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակության  պաշտոնական այցի ժամանակ Գերմանիայի Բունդեսթագի նախագահ Վոլֆգանգ Շոյբլեն ԱԺ արարողակարգի թանգարանին նվիրեց «Հայկական  այբուբեն 1703»-ի ճշգրիտ կրկնօրինակը: Այն հեղինակել է 1667-ից Բեռլինի Սուրբ Նիկոլայ տաճարի հոգեւոր առաջնորդ Անդրեաս Մյուլերը: Նա եղել է նաեւ գերմանացի առաջին արեւելագետներից մեկը, ում ջանքերով Բեռլինում առաջին անգամ  տպագրվել է հայոց այբուբենը:
ԱԺ արարողակարգի թանգարանում պահվող ցուցանմուշի բնօրինակի ֆաքսիմիլեն ներկայումս գտնվում է Բեռլինի պետական գրադարանում:

В ходе официального визита делегации во главе с Председателем НС А.Мирзояном Председатель Бундестага Германии Вольфганг Шойблен подарил Музею Протокола НС точный дубликат «Армянского алфавита 1703», созданного в 1667 г. духовным предводителем  Свято-Николаевского собора в Берлине Андреасом Мюллером, также   бывшим одним   из первых немецких востоковедов, усилиями которого   в Берлине впервые опубликован армянский алфавит.
Факсимиле оригинала хранящегося в Музее Протокола НС экспоната в настоящее время находится в Берлинской государственной библиотеке.