Հոկտեմբերի 31-ին ՀՀ Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը ընդունեց պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Բելգիայի Թագավորության Սենատի նախագահ Անն Մարի Լիզինին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին հայ-բելգիական խորհրդարանական կապերի զարգացմանը, տարածաշրջանային քաղաքականությանը եւ եվրաինտեգրման գործընթացներին առնչվող հարցեր:
Աժ նախագահը հյուրի խնդրանքով նրան իրազեկեց հայաստանյան քաղաքական կյանքի կարեւոր  իրադարձությունների մասին` նշելով, որ սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի օրն արդեն նշանակված է եւ դրական արդյունքը կարեւոր նշանակություն ունի ժողովրդավարական  բարեփոխումների խորացման համար: Եվրոպական ինտեգրումը քաղաքական առաջնահերթություն է Հայաստանի համար, իսկ այդ ճանապարհին օգտակար է բելգիական փորձի ուսումնասիրությունը: Հանդիպման ընթացքում կարեւորվեց միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդումը, որը կարող է մեծապես նպաստել եվրոպական ինտեգրման խորացմանը:Քննարկվեց նաեւ ռեգիոնալ կապերի հաստատման եւ 2006-ին Բելգիայի մասնակցությամբ տարածաշրջանային  կոնֆերանսի անցկացման հնարավորությունը, որտեղ կքննարկվեն ռեգիոնալ կապերի հաստատման հարցեր:
Անդրադարձ եղավ տարածաշրջանային խնդիրներին: Տիկին Լիզինն առաջարկեց աջակցել 2006-ի հունվարին Բրյուսելում Հայաստանի եւ Թուրքիայի խորհրդարանների նախագահների հանդիպմանը, որի օրակարգում կլինեն փոխհարաբերություններին առնչվող հարցեր: Աժ նախագահը նշեց, որ ինքը կողմնակից է Թուրքիայի հետ հարաբերությունների նորմալացմանը եւ գտնում է, որ եղած հիմնահարցերը պետք է քննարկվեն բաց ու հրապարակային` ելակետ ունենալով ապագան: Արթուր Բաղդասարյանը  կարեւորեց տարածաշրջանային տնտեսական ծրագրերում բոլոր երկրների հավասար մասնակցությունը եւ այդ հարցերում Եվրամիության աջակցությունը` կրկնակի ստանդարտները բացառելու նպատակով: Փոխադարձաբար կարեւորվեց երկու երկրներում հասարական բարենպաստ մթնոլորտի առկայությունը:

31 октября Председатель НС РА Артур Багдасарян принял находящуюся с официальным визитом в Армении председателя Сената Королевства Бельгии Анн-Мари Лизин.
Во время встречи обсуждались вопросы, касающиеся развития армяно-бельгийских связей,  региональной политики и процессов евроинтеграции.
По просьбе гостьи Председатель НС ознакомил ее с важнейшими событиями армянской политической жизни, отметив, что день референдума по конституционным изменениям уже назначен и позитивный итог будет иметь важное значение для углубления демократических преобразований. Европейская интеграция – политический приоритет для Армении, а на этом пути полезно изучение бельгийского    опыта. В ходе встречи была отмечена важность укрепления межпарламентских связей, что может в значительной мере содействовать углублению евроинтеграции. Были обсуждены также возможности установления региональных связей и проведения в 2006 г. региональной конференции с участием Бельгии, на которой обсуждались бы вопросы установления региональных связей.
Были затронуты региональные проблемы.  Г-жа Лизин предложила содействовать встрече в январе 2006 г. в Брюсселе председателей парламентов Армении и Турции, в повестке дня которой будут вопросы, касающиеся взаимоотношений. Председатель НС отметил, что сам он сторонник нормализации отношений с Турцией и считает, что имеющиеся проблемы должны быть обсуждены открыто и гласно, имея точкой отсчета будущее. А.Багдасарян подчеркнул важность равного участия всех стран в региональных   экономических программах   и поддержку Евросоюза в этих вопросах – с   целью исключения двойных стандартов. Взаимно была отмечена важность благоприятной общественной атмосферы в обеих странах.