Խորհրդարանը հունիսի 4-ին գումարեց ԱԺ արտահերթ նիստ: Օրակարգում ԱԺ պատգամավոր Մխիթար Հայրապետյանի հեղինակած ««Հանրակրթության մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն է ու Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամի թեկնածուի ընտրության հարցը:
Ներկայացնելով հիմնական կարգավորումները` Մխիթար Հայրապետյանը նշեց, որ գործող օրենսդրությամբ մանկավարժական բազային կրթություն ունենալը պարտադիր պահանջ է հանրակրթական ուսումնական հաստատությունում որպես ուսուցիչ աշխատելու համար: Օրենսդրական առաջարկով առնվազն 2 անգամ հայտարարված մրցույթի արդյունքներով ուսուցչի թափուր տեղը սահմանված պահանջներին բավարարող անձի կողմից չհամալրվելու դեպքում թափուր տեղի համար կարող է դիմել նաեւ տվյալ առարկայի մասնագիտական ոլորտում բարձրագույն կրթություն եւ կրթության պետական կառավարման լիազորված մարմնի կողմից երաշխավորված կազմակերպության (կազմակերպությունների), այդ թվում` բուհերի առաջարկած կրթական ծրագրին մասնակցության միջոցով մանկավարժության առնվազն երեսուն կրեդիտ ունեցող անձը: Այսինքն` մանկավարժական բազային կրթություն չունեցող այն մասնագետները, որոնք ունեն մասնագիտական հմտություններ, կարող են անցնել պետական լիազոր մարմնի կողմից մշակվող կրթական ծրագիրը եւ հաղթահարելով մրցույթը` հնարավորություն ստանան դասավանդելու դպրոցում:
Հայրապետյանը պարզաբանեց, որ իրավիճակը հատկապես խնդրահարույց է բնագիտական մասնագիտությունների գծով. 2020-2021 թթ. մանկավարժական մասնագիտացում ունեցող որեւէ բուհում ֆիզիկա մասնագիտություն ընտրող չի եղել: Նրա խոսքով` խնդիրն առկա է թե՛ բարձր լեռնային ու սահմանամերձ շրջաններում, թե՛ քաղաքային համայնքներում, ինչով պայմանավորված էլ` ճկուն կարգավորումների ներդրման անհրաժեշտություն կա:
Հարակից զեկույցում ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Սոֆիա Հովսեփյանը, կարեւորելով նախաձեռնության կարգավորումները, ընդգծեց, որ մասնագետի նշանակման եւ մրցույթին մասնակցելու խնդիրն առկա է ողջ հանրապետությունում: Հովսեփյանի համոզմամբ` կարճաժամկետ ծրագրերով փորձ է արվել խնդիրը կարգավորելու, սակայն երկարաժամկետ լուծման կարիք կա:

On June 4, the parliament convened the NA extraordinary sitting. The draft law on Making Addenda to the RA law on General Education authored by the deputy Mkhitar Hayrapetyan and the item of the election of the candidate for the member of the Corruption Prevention Committee were on the agenda.
Presenting the main regulations, Mkhitar Hayrapetyan has noted that having basic education is a mandatory demand for working as a teacher in the general educational institution.
Hayrapetyan has clarified that the situation is especially controversial on natural sciences professions: in 2020-2021 there was nobody choosing profession physics with pedagogical specialization in any higher educational institution. According to him, there is a problem in the high mountainous and border regions in the city communities, and there is necessity of investment for flexible regulations conditioned by it.
Highlighting the regulations of the initiative, Sofia Hovsepyan in her co-speech the member of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport has underlined that the problem of appointing a specialist and taking part in the competition exists in the whole republic. To Hovsepyan’s conviction, an attempt has been made to settle the problem with short-term programmes, but there is need for long-term solution.