Հոկտեմբերի 31-ին Բելգիայի Թագավորության Սենատի նախագահ Անն-Մարի Լիզինի գլխավորած պատվիրակությունը խորհրդարանում հանդիպեց Աժ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանի հետ:
Ողջունելով հյուրերին` պարոն Ռուստամյանը համոզմունք հայտնեց, որ Անն-Մարի Լիզինի այցը նոր խթան կհանդիսանա հայ-բելգիական հարաբերությունների զարգացմանը, միջխորհրդարանական կապերի ակտիվացմանը:Նշվեց, որ մեր երկիրը ընտրելով զարգացման եվրոպական ճանապարհը, փորձում է արագ տեմպերով ինտեգրվել Եվրոպային, եւ բոլոր կազմակերպությունները, որոնց անդամակցում է Հայաստանը, լրջորեն նպաստումեն այդ գործընթացին: Նշվեց նաեւ, որ Ազգային ժողովումօրենսդրական նախաձեռնությունների հիմնական մասը վերաբերում ենեվրաինտեգրման գործընթացին: Կարեւորվեց Հայաստանի մասնակցությունըտարածաշրջանում իրականացվող Եվրամիությանբոլոր նախաձեռնություններին:Անդրադառնալով Սահմանադրության բարեփոխումների գործընթացին, պարոն Ռուստամյանը համոզմունք հայտնեց, որ հանրաքվեի դրական ելքը մեր երկրի համար մեծ հնարավորություններ կստեղծի բարեփոխումները շարունակելուեւ լիարժեք իրականացնելուհամար:
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք կարեւորվեցին երկու երկրների միջեւ բազմակողմ հարաբերությունների, միջխորհրդարանական կապերի զարգացումը, տարածաշրջանային համագործակցությունը, ինչպես նաեւ Եվրոպական կառույցներում Հայաստան - Բելգիափոխգործակցությունը տարբեր ուղղություններով, քննարկվեցին երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր եւս :
Բելգիայի Սենատի նախագահ Անն Մարի Լիզինի գլխավորած պատվիրակությունը Ազգային ժողովում հանդիպեց նաեւ  Հայաստան-Բելգիա խորհրդարանական բարեկամության խմբի հետ:
Խմբի անդամ, ԱԺ պատգամավոր Հրայր Կարապետյանը հյուրերին ծանոթացրեց Ազգային ժողովի օրինաստեղծ աշխատանքին,եվրաինտեգրման նպատակով մեր երկրի կատարած քայլերին` հույս հայտնելով, որ Հայաստանի եւ Բելգիայի խորհրդարանների համագործակցությունն ու փորձի փոխանակումը էլ ավելի կնպաստեն մեր երկրի որդեգրած քաղաքականության իրականացմանը:
Բելգիայի Սենատի նախագահ տիկին Լիզինը տեղեկացրեց, որ շուտով Բելգիան կդառնա ԵԱՀԿ-ում նախագահող երկիր, եւ հավաստիացրեց, որ իրենք ամեն ինչ կանեն, որ Հայաստանի եվրաինտեգրման գործընթացը էլ ավելի ակտիվանա:
Հյուրերի խնդրանքով ԱԺ պատգամավոր Մնացական Պետրոսյանը ներկայացրեց սոցիալական եւ առողջապահական ոլորտներում կատարված օրենսդրական աշխատանքները:
Երկուստեք կարեւորվեց երկու խորհրդարանների միջեւ փորձի փոխանակումը` հանձնաժողովների եւ բարեկամության խմբերի ակտիվ շփումների միջոցով:

31 октября  делегация, возглавляемая Председателем Сената Бельгии   Анн-Мари Лизин, встретилась в парламенте с председателем Постоянной комиссии НС по внешним сношениям Арменом Рустамяном.
Приветствуя гостей, г-н Рустамян выразил уверенность, что визит г-жи Лизин явится новым стимулом для развития армяно-бельгийских отношений, активизации межпарламентских связей. Было отмечено, что наша страна, избрав европейский путь развития, пытается быстрыми темпами интегрироваться в Европу, и все организации, в которых членствует Армения, серьезно способствуют этому процессу. Было отмечено также, что основная часть законодательных инициатив НС касается   процесса евроинтеграции. Была подчеркнута важность участия Армении во всех реализуемых в регионе инициативах Евросоюза. Обращаясь к процессу конституционных реформ, г-н Рустамян выразил уверенность, что положительный исход референдума создаст для нашей страны большие возможности для продолжения и полноценного осуществления преобразований.
В ходе встречи взаимно была отмечена важность развития между двумя странами всесторонних отношений, межпарламентских связей, регионального сотрудничества, а также взаимодействие Армении и Бельгии в различных направлениях в европейских структурах. Обсуждались также другие вопросы, представляющие обоюдный интерес.
Делегация, возглавляемая Председателем Сената Бельгии Анн-Мари Лизин, встретилась в НС также с парламентской группой дружбы Армения-Бельгия.
Член группы, депутат НС Грайр Карапетян ознакомил гостей с законотворческой работой НС, предпринятыми нашей страной шагами с целью евроинтеграции, выразив надежду, что сотрудничество парламентов Армении и Бельгии   и обмен опытом еще более будут способствовать реализации проводимой нашей страной политики.
Председатель Сената Бельгии г-жа Лизин сообщила, что вскоре Бельгия станет страной, председательствующей в ОБСЕ, и заверила, что они сделают все, чтобы процесс евроинтеграции Армении еще более активизировался.
По просьбе гостей депутат НС Мнацакан Петросян представил проделанные законодательные работы в социальной и здравоохранительной сферах.
Взаимно была подчеркнута важность обмена опытом между двумя парламентами посредством активных контактов комиссий и групп дружбы.