Հունիսի 7-ին ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում Վահե Ղալումյանի եւ Արտակ Մանուկյանի նախագահությամբ քննարկվեցին 2020-ի ընթացքում գյուղատնտեսությանը, շրջակա միջավայրին նախատեսված ֆինանսական հատկացումներն ու ծրագրերի կատարողականները:
ՀՀ ֆինանսների նախարարի պաշտոնակատար Ատոմ Ջանջուղազյանը, ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի պաշտոնակատար Ռոմանոս Պետրոսյանը եւ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Տիգրան Գաբրիելյանը ներկայացրին հաշվետու տարվա ֆինանսական հատկացումներն ու ծրագրերի կատարողականները:
Շրջակա միջավայրի նախարարության գործունեությունն ուղղված է եղել շրջակա միջավայրի ոլորտի միջոցառումների իրականացման ապահովմանը: 5 ծրագրի շրջանակում 30 միջոցառում իրականացնելու համար նախարարությունն օգտագործել է 6.15 մլրդ դրամ, կատարողականը կազմել է շուրջ 81 տոկոս: Հատկացումները հաշվետու տարում առանց միջազգային դրամաշնորհային ծրագրերի կատարվել են 90.5 տոկոսով, փաստացի ծախսը կազմել է 5 մլրդ 421 մլն դրամ:
2020-ին գյուղատնտեսության բնագավառում 8 ծրագրի շրջանակում 48 միջոցառում իրականացնելու համար ճշտված ծրագրով հատկացվել է 15.2 մլրդ դրամ. օգտագործվել է 11.5 մլրդ դրամ, կատարողականը կազմել է 76 տոկոս: Էկոնոմիկայի նախարարության ճշտված բյուջեն 14 ծրագրի իրականացման համար կազմել  է 41.5 մլրդ դրամ՝ ապահովելով 81.8 տոկոս կատարողական:
Անդրադարձ եղավ նաեւ պետական աջակցությամբ իրականացվող գյուղատնտեսական մի շարք ծրագրերի արդյունավետությանը: Ոչ արդյունավետ համարվեցին կաթիլային ոռոգման կամ կարկտապաշտպան ցանցերի ծրագրերը:
Փոխնախարար Տիգրան Գաբրիելյանը պարզաբանեց, որ խաղողի մթերման համար պետությունը վարկեր է տրամադրում տնտեսվարողներին, որպեսզի առավել մատչելի շրջանառու միջոցներ ունենան այդ խաղողը գնելու համար: Խաղողի մթերման գործընթացը կանոնակարգելու համար ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արտակ Մանուկյանը կարեւորեց հերթերի համակարգ ներդնելու գործոնը:

7 июня на совместном заседании постоянных комиссий НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и окружающей среды и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам под председательством В.Галумяна и А.Манукяна обсуждены финансовые ассигнования и реализация программы на 2020 г. по части сельского хозяйства и окружающей среды.
И.о.министра финансов А.Джанджугазян, и.о. министра окружающей среды Р.Петросян и заместитель министра экономики Т.Габриелян представили финансовые ассигнования и реализацию программ за отчетный год.
Деятельность Министерства окружающей среды была направлена ​​на обеспечение реализации мероприятий в области окружающей среды. На проведение 30 мероприятий в рамках 5 программ министерство израсходовало 6,15 млрд драмов, выполнение составило около 81%. В отчетном году без учета международных грантовых программ ассигнования реализованы на 90,5%, фактические расходы составили 5 млрд 421 млн драмов.
В 2020 г. на осуществление 48 мероприятий в рамках 8 программ в сфере сельского хозяйства выделено 15,2 млрд драмов – использовано 11,5 млрд драмов, доходность 76%. Уточненный бюджет Министерства экономики на реализацию 14 программ составил 41,5 млрд драмов, обеспечив исполнение на 81,8%.
Также была затронута эффективность ряда сельскохозяйственных программ, проводимых при содействии государства. Программы сетевого капельного орошения или защиты от града были признаны неэффективными.
Заместитель министра Т.Габриелян пояснил, что государство предоставляет фермерам ссуды на покупку винограда, чтобы у них был более доступный оборотный капитал для покупки этого винограда. Заместитель председателя Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам А.Манукян в целях регулирования процесса закупки винограда особо выделил фактор введения системы очередей.