Մարդու իրավունքներ, կրոն, կանանց եւ տղամարդկանց իրավահավասարություն, ազգային փոքրամասնություններ, հասարակական կազմակերպություններ. սրանք են ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի գործունեության հիմնական ուղղությունները:
2019 թ. հանձնաժողովն անցկացրել է 10, 2020-ին՝ 11, 2021-ին՝ 5 նիստ: Ընդհանուր առմամբ անցկացվել է հերթական եւ արտահերթ 26 նիստ: Ընդունվել է 13 օրենքի նախագիծ: Դրանից 11-ի հեղինակը Կառավարությունն է, 2-ինը՝ պատգամավորները: Քննարկվել է ՄԻՊ-ի տարեկան 3 զեկույց եւ հաղորդում:
7-րդ գումարման խորհրդարանի գործունեության ընթացքում տեղի են ունեցել բազմաթիվ աշխատանքային հանդիպումներ եւ քննարկումներ, ուսումնասիրվել են քաղաքացիների բարձրացրած հարցերը եւ ուղարկվել իրավասու մարմիններին: 1000-ից ավելի նամակներ ու դիմում բողոքներ են ստացվել:
Հանձնաժողովը 7-րդ գումարման խորհրդարանի գործունեության ընթացքում աշխատել է ծանրաբեռնված: Փոփոխություններ ու լրացումներ են կատարվել մի շարք օրենքներում, մասնավորապես «Բռնադատվածների մասին», «Մարդկանց թրաֆիքինգի եւ շահագործման ենթարկված անձանց նույնացման եւ աջակցության մասին», «Հասարակական կազմակերպությունների մասին», «Փաստաբանության մասին», «Տոների եւ հիշատակի օրերի մասին» օրենքներում: Մի շարք օրենսդրական լուծումներ էլ արվել են՝ պայմանավորված հետպատերազմական իրավիճակով:
Անձանց իրավունքների խախտման հարցերի լուծման նպատակով հանձնաժողովը սերտ համագործակցել է պետական մի շարք կառույցների հետ, ինչի արդյունքում լուծվել են բազմաթիվ խնդիրներ:
Հանձնաժողովի աշխատանքի առանցքում են եղել պարբերական այցերը քրեակատարողական հիմնարկներ: Կալանավայրերում պատգամավորները հետեւել են մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված պահանջների կատարման ընթացքին, որոնք ամրագրված են միջազգային կոնվենցիաներով եւ Հայաստանի օրենսդրությամբ: Հայաստանի օմբուդսմենի աշխատակազմի հետ հանձնաժողովի համագործակցությունը դրված է ամուր հիմքերի վրա: Արդյունավետ է եղել համատեղ աշխատանքը նաեւ Արցախի ՄԻՊ-ի, ՄԻԵԴ-ում Հայաստանի ներկայացուցչության հետ:

Права человека, религия, равенство женщин и мужчин, национальные меньшинства, общественные организации – основные направления деятельности Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам.
В 2019 г. комиссия провела 10 заседаний, в 2020 г. – 11, в 2021 г. – 5 заседаний. Всего проведено 26 очередных и внеочередных сессий. Принято 13 законопроектов. Авторы 11 из них – правительство, 2 – депутаты. Обсуждались 3 годовых отчета и сообщения Защитника прав человека.
За время работы парламента седьмого созыва состоялись многочисленные рабочие встречи и обсуждения, изучены и переданы в компетентные органы поднятые гражданами вопросы. Получено более 1000 писем и жалоб.
Комиссия работала напряженно в парламенте седьмого созыва. Поправки были внесены в ряд законов - «О репрессированных», «Об общественных организациях», «Об адвокатуре», «О праздниках и памятных днях» и др. Ряд законодательных решений принят в связи с послевоенной ситуацией.
В разрешении вопросов нарушения прав человека комиссия работала в тесном контакте с государственными структурами.
В центре внимания комиссии было также регулярное посещение уголовно-исполнительных (пенитенциарных) учреждений. Депутаты в местах заключения следили за соблюдением требований по защите прав человека, закрепленных международными конвенциями и законодательством РА. Сотрудничество комиссии с аппаратом омбудсмена Армении также базировалось на прочной основе. Эффективной была совместная работа с Защитником прав человека Арцаха и представительством РА в ЕСПЧ.