ՀՀ Ազգային ժողովի եւ Լիտվայի Սեյմասի գլխավոր քարտուղարների հեռավար հանդիպումը
ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Առնակ Ավետիսյանը եւ Լիտվայի Հանրապետության Սեյմասի գլխավոր քարտուղար Մոդեստաս Գելբուդան հեռավար ձեւաչափում քննարկեցին Սեյմասի Այցելուների կենտրոնի ստեղծման եւ գործունեության առանձնահատկությունները:
Կողմերը հույս հայտնեցին, որ համավարակի մեղմացումից հետո համագործակցությունը կշարունակվի նաեւ երկու երկրների խորհրդարանների աշխատակազմերի փոխադարձ այցերի միջոցով:
ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Առնակ Ավետիսյանն իր խոսքում մասնավորապես նշեց.
«Պարոն Գլխավոր քարտուղար, հանդիպման մասնակիցներ,
ինձ համար հաճելի է առաջին անգամ ողջունել ձեզ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Լիտվայի Հանրապետության Սեյմասի աշխատակազմերի միջեւ բարձր մակարդակով տեղի ունեցող հանդիպման ընթացքում:
Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Միջազգային հանրապետական ինստիտուտին այս հանդիպումը կազմակերպելու եւ աջակցելու համար: Մենք բարձր ենք գնահատում այս համագործակցությունը:
Առաջին հերթին, ցանկանում եմ շնորհավորել Գլխավոր քարտուղարին այս պաշտոնում նշանակվելու առիթով եւ մաղթել նրան հաջողություն:
Մեր առցանց հանդիպմանը նախորդել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի պաշտոնական այցը Վիլնյուս, որի ընթացքում նա հանդիպել է Սեյմասի նախագահ Վիկտորիա Չմիլիտե-Նիլսենի, երկրի նախագահ Գիտանաս Նաուսեդայի եւ վարչապետ Ինգրիդա Շիմոնիտեի, ինչպես նաեւ այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ:
Կողմերը երկուստեք կարեւորել են, որ այս տարի լրանում է մեր երկու երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը, եւ բավականին ուշագրավ է, որ մեր երկրների խորհրդարանների աշխատակազմերը կնպաստեն այս հարաբերությունների զարգացմանը:
Մենք հետաքրքրված ենք կառուցելու ամուր երկկողմ փոխգործակցություն Սեյմասի հետ, որը կնպաստի նաեւ փորձի փոխանակմանը: Մենք գնում ենք դեպի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ առաջիկա ամսում, եւ ես վստահ եմ, որ խորհրդարանը, լինելով այս մեծամասնությամբ, թե այլ, հետաքրքրված կլինի մեր համագործակցությունը ամրապնդելու եւ նոր մակարդակի հասցնելու հարցում:
Ցանկանում եմ ընդգծել, որ այս գումարման ընթացքում մեր առաջնահերթություններից մեկն է եղել բաց լինելը եւ հանրային իրազեկում ապահովելը: Մեր միջազգային գործընկերների օգնությամբ շատ բան է արվել այս կարճ ժամանակահատվածում: Ցանկանում եմ նշել, որ սկսած 2018 թվականից ՀՀ նորընտիր Ազգային ժողովի այլ նպատակների հետ մեկտեղ կարեւորվում է քաղաքացիների մասնակցությունը ժողովրդավարության ամրապնդման գործընթացում: Մենք առաջնահերթությունը տալիս ենք խորհրդարանական ժողովրդավարության կենտրոնի ստեղծմանը, որը բաղկացած կլինի երեք բաղադրիչից.
1. Այցելուների կենտրոն, որը նախատեսված է դյուրացնելու քաղաքացիների մուտքը Ազգային ժողով եւ հանդիպումները պատգամավորների հետ.
2. Տեղեկատվության եւ իրազեկման կենտրոն, որի միջոցով  խորհրդարանական մշակույթի հանդեպ հետաքրքրությունը կմեծանա եւ կապահովի այցելուների լայն շրջանակում իրազեկում:
3. Խորհրդարանական կրթական բաժին, որը նախատեսված է նպաստելու քաղաքացիական կրթության զարգացմանը երիտասարդների շրջանում:
Սա է պատճառը, որ մենք ընտրել ենք հաղորդակցությունը շահագրգիռ կողմերի հետ որպես մեր այսօրվա քննարկման առարկա: Մեծածավալ աշխատանք պետք է տարվի նպատակին հասնելու համար՝ բաց, թափանցիկ լինել մեր քաղաքացիների համար, ինչպես նաեւ զարգացնել նոր թվային ալիքներ, ստեղծել նոր ենթակառուցվածք, կազմակերպչական եւ կառուցվածքային փոփոխություններ անել հաստատության ներսում՝ պատգամավորների համար ապահովելով հաղորդակցության նոր գործիքներ եւ այլն:
Ինչպես նախկինում նշել եմ, մեր ծրագրերից մեկն է հաջորդ տարի կառուցել Այցելուների նոր կենտրոն, եւ մենք շահագրգռված ենք այս հարցում ձեռք բերել Սեյմասի փորձը:
Այսպիսով, ես ցանկանում եմ մաղթել հետաքրքիր քննարկում՝ հույս ունենալով, որ մոտ ապագայում հնարավորություն կունենանք շարունակել բեղմնավոր համագործակցությունը մեր աշխատակազմերի փոխայցերի շրջանակում»:

Онлайн-встреча генеральных секретарей Национального Собрания РА и Сейма Литвы
Руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС РА А.Аветисян и генеральный секретарь Сейма Литовской Республики Модестас Гелбуда в онлайн-формате обсудили особенности создания и деятельности Центра посетителей Сейма.
Стороны выразили надежду, что после спада пандемии сотрудничество будет продолжено посредством взаимных визитов аппаратов парламентов двух стран.
Руководитель-генеральный секретарь НС А.Аветисян в своем выступлении отметил:
«Уважаемый г-н Генеральный секретарь, участники встречи,
рад впервые приветствовать вас в ходе встречи на высоком уровне между аппаратами НС РА и Сейма Литовской Республики.
Хочу поблагодарить Международный республиканский институт за организацию и поддержку данной встречи. Мы высоко ценим это сотрудничество.
Прежде всего, хотел бы поздравить Генерального секретаря с назначением и пожелать ему успехов.
Нашей онлайн-встрече предшествовал официальный визит Председателя НС РА А.Мирзояна в Вильнюс, в ходе которого он встретился со спикером Сейма Викторией Чмилите-Нильсен, президентом Гитанасом Науседой и премьер-министром Ингридой Шимоните. а также с другими высокими должностными лицами.
Обе стороны подчеркнули, что в этом году исполняется 30-летие установления дипломатических отношений между двумя нашими странами, и весьма примечательно, что аппараты парламентов наших стран будут способствовать развитию этих отношений.
Мы заинтересованы в налаживании прочного двустороннего взаимодействия с Сеймом, способствующего также обмену опытом. Мы идем на внеочередные парламентские выборы, и я уверен, что парламент, будь то с этим большинством или каким-либо другим, будет заинтересован в укреплении нашего сотрудничества и его выходе на новый уровень.
Хочу подчеркнуть, что одним из наших приоритетов в ходе данного созыва была открытость и повышение осведомленности общества. За этот короткий период с помощью наших международных партнеров было сделано очень многое. Хотелось бы отметить, что начиная с 2018 года, наряду с другими целями новоизбранного Национального Собрания РА, важно участие граждан в процессе укрепления демократии. Мы отдаем приоритет созданию Центра парламентской демократии, который будет состоять из трех компонентов:
1. Центр посетителей, предназначенный для облегчения входа граждан в Национальное Собрание и встреч с депутатами.
2. Центр информации и оповещения, через который повысится интерес к парламентской культуре и будет обеспечена осведомленность широкого круга посетителей.
3. Парламентский отдел образования, призванный содействовать развитию гражданского образования среди молодежи.
Вот почему мы выбрали общение с заинтересованными сторонами предметом нашего сегодняшнего обсуждения. Необходимо проделать большую работу для достижения цели – открытости и прозрачности для наших граждан, а также развития новых цифровых каналов, создания новой инфраструктуры, внесения организационных и структурных изменений в учреждении, обеспечивая депутатов новыми инструментами коммуникации и т.д.
Как  ранее упоминал, среди наших планов – построить   в следующем году новый Центр посетителей, и в данном вопросе мы заинтересованы в опыте Сейма.
Итак, хочу пожелать вам интересной дискуссии, надеясь, что в ближайшем будущем у нас будет возможность продолжить плодотворное сотрудничество в рамках взаимных визитов наших аппаратов».