7-րդ գումարման ԱԺ մշտական հանձնաժողովների աշխատանքների ամփոփում. Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողով
2,5 տարիների ընթացքում ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը գումարել է 38 նիստ, որից  27-ը՝ հերթական, իսկ  11-ը՝ արտահերթ: Հանձնաժողովն անցկացրել է նաեւ 2 արտագնա ընդլայնված նիստ՝ Արցախում եւ Տավուշի մարզի Բերդ քաղաքում:
Հանձնաժողովը ստացել է 41 օրենսդրական նախաձեռնություն, որից 21-ը հեղինակել են պատգամավորները, 2-ը՝ «Լուսավոր Հայաստան» եւ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունները, իսկ 15-ը՝ Կառավարությունը: Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել նաեւ 4 կոնվենցիայի եւ համաձայնագրի: Նախագծերից 23-ն ընդունվել են ամբողջությամբ, 6-ը հեղինակները հանել են շրջանառությունից, իսկ 1 նախագծի էլ տրվել է բացասական եզրակացություն: 3 նախագիծ  ներկայացված է խորհրդարանի քննարկմանը: Հանձնաժողովը նաեւ  քննարկել եւ ի գիտություն է ընդունել Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի 2018, 19 եւ 20 թվականների գործունեության մասին հաղորդումները:
Հանձնաժողովն ունեցել է բազմաթիվ հանդիպումներ, անցկացրել 8 խորհրդարանական լսումներ ու աշխատանքային քննարկումներ,  արձագանքել հանրության տարբեր շերտերին հուզող հարցերին  ու դիմումներին:

During two and a half years, the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport convened 38 sittings, 27 out of them – regular, and 11 – extraordinary. The Committee also held two visiting expanded sittings in Artsakh and in Berd city of Tavush Marz.
The Committee received 41 legislative initiatives, 21 out of them authored the deputies, two – the Bright Armenia and the Prosperous Armenia, and 15 – the Government. The Committee also endorsed 4 Conventions and Agreements. 23 draft laws were completely passed, the authors removed 6 out of them from the circulation, and one draft law was not endorsed. Three draft laws were presented for the debate of the parliament. The Committee also debated and accepted as knowledge the reports on the activity of the Commission on Television and Radio for 2018, 2019 and 2020.
The Committee had numerous meetings, held 8 parliamentary hearings and working discussions, responded to the questions and applications concerning the different layers of the society.