7-րդ գումարման ԱԺ մշտական հանձնաժողովների աշխատանքների ամփոփում. Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողով
2,5 տարիների ընթացքում ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը գումարել է 38 նիստ, որից  27-ը՝ հերթական, իսկ  11-ը՝ արտահերթ: Հանձնաժողովն անցկացրել է նաեւ 2 արտագնա ընդլայնված նիստ՝ Արցախում եւ Տավուշի մարզի Բերդ քաղաքում:
Հանձնաժողովը ստացել է 41 օրենսդրական նախաձեռնություն, որից 21-ը հեղինակել են պատգամավորները, 2-ը՝ «Լուսավոր Հայաստան» եւ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունները, իսկ 15-ը՝ Կառավարությունը: Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել նաեւ 4 կոնվենցիայի եւ համաձայնագրի: Նախագծերից 23-ն ընդունվել են ամբողջությամբ, 6-ը հեղինակները հանել են շրջանառությունից, իսկ 1 նախագծի էլ տրվել է բացասական եզրակացություն: 3 նախագիծ  ներկայացված է խորհրդարանի քննարկմանը: Հանձնաժողովը նաեւ  քննարկել եւ ի գիտություն է ընդունել Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի 2018, 19 եւ 20 թվականների գործունեության մասին հաղորդումները:
Հանձնաժողովն ունեցել է բազմաթիվ հանդիպումներ, անցկացրել 8 խորհրդարանական լսումներ ու աշխատանքային քննարկումներ,  արձագանքել հանրության տարբեր շերտերին հուզող հարցերին  ու դիմումներին:

За 2,5 года Постоянная комиссия по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта созвала 38 заседаний – 27 очередных и 11 внеочередных. Комиссия также провела 2 выездных расширенных заседания – в Арцахе и городе Берд Тавушской области Армении.
В комиссию поступила 41 законодательная инициатива: 21 предложена депутатами, 2 – фракциями  «Просвещенная Армения» и «Процветающая Армения», 15 – правительством. Комиссия вынесла положительные заключения 4 конвенциям и соглашениям. 23 проекта приняты полностью, 6 – изъяты   из обращения авторами, 1 – удостоился отрицательного заключения. На рассмотрение парламента вынесено 3 законопроекта. Комиссия также обсудила и приняла к сведению сообщения о деятельности Комиссии по телевидению и радио в 2018-2020 гг.
Комиссия провела многочисленные заседания, 8 парламентских слушаний и рабочих дискуссий, ответила на вопросы и обращения различных слоев общества.