ՀՀ  Ազգային ժողովի յոթերորդ գումարման ընթացքում  2275 հարցերից 857-ի համար գլխադասային հանձնաժողով է հանդիսացել ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը: 857 օրինագծից 446-ն ամբողջությամբ ընդունվել է, 46-ը՝ մերժվել, 111-ը հեղինակները հետ են վերցրել, 254-ը հետաձգվել են եւ շրջանառությունից հանվել:
2.5 տարվա ընթացքում հանձնաժողովը գումարել է թվով 84 նիստ, որից արտահերթ՝ 47:
Հանձնաժողովը յոթերորդ գումարման ԱԺ գործունեության ընթացքում հրավիրել է  1 խորհրդարանական լսում: Իրականացրել է օրենքի կատարման ընթացքի նկատմամբ  1 խորհրդարանական վերահսկողություն: Պատասխանել է քաղաքացիների ավելի քան  168 դիմումների եւ ընդունել է 185 քաղաքացու:

During the activity of the National Assembly of the seventh convocation the NA Standing Committee on State and Legal Affairs has been Head Committee for 857 items out of 2275. Out of 857 bills 446 were completely passed, 46 bills - were rejected, 111 bills were taken from the authors, and 254 - were postponed and removed from circulation.
During two and a half years the Committee convened 84 sittings, 47 out of them were extraordinary.
During the N A activity of the seventh convocation the Committee convened one parliamentary hearing implemented one parliamentary oversight, answered to the citizens’ more than 168 applications and received 185 citizens.