Պատգամավոր Տաթեւիկ Հայրապետյանը ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ նիստում
Հարգելի գործընկերներ, տիկնայք եւ պարոնայք, ինչպես գործընկերները նախորդիվ նշեցին, այո՛, Հայաստանն ընտրել է զարգացման ժողովրդավարական ճանապարհը, եւ դա փաստ է: Կարեւոր է, որ մեր քաղաքացիներն են որոշում, թե ինչպես հաղթահարել ճգնաժամը: Այժմ ես ցանկանում վերադառնալ հայ ռազմագերիների թեմային: Ես ցանկանում եմ բառացի մեջբերել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի խոսակցությունն Էրդողանի տիկնոջ՝ Էմինե Էրդողանի հետ, որը տեղի է ունեցել մոտավորապես մեկ շաբաթ առաջ օկուպացված Շուշի ուղեւորվելու ճանապարհին: Էմինե Էրդողանը հարց է ուղղում Ալիեւին, թե արդյո՞ք դեռ շատ հայ ռազմագերիներ կան Բաքվում պահվող: Հարցին ի պատասխան՝ Ալիեւը ուրախությամբ նշում է՝ այո, շատ: Էմինե Էրդողանն ասում է՝ շատ լավ է, վերադարձրու նրանց փոքր «պորցիաներով»: Սա բառացի նրանց խոսակցությունն է, տեսանյութը հասանելի է յութուբով: Ադրբեջանն ու Թուրքիան Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրներ են, իսկ նրանց առաջնորդներն իրենց այսպես են պահում: Սա ոչ միայն հակասում է միջազգային իրավունքի տրամաբանությանը, այլ սա ուղղակի աննորմալ եւ անմարդկային մի բան է: Եվ ամեն անգամ, երբ մենք գալիս ենք այստեղ, ռազմագերիների հարազատները մեզ հարցնում են՝ ի՞նչ է Եվրոպան անում, որ օգնի վերադարձնել մեր հարազատներին: Մենք պատասխանում ենք՝ քննարկում են, դատապարտում են եւ արդյունքում մենք ունենք ռազմագերիների՝ փոքր «պորցիաներով» վերադարձ, մինչդեռ Բաքվում բազմաթիվ գերիներ կան, իսկ նրանց ընտանիքները տառապում են: Ավելի քան կես տարի է անցել, ինչ Հայաստանը, Ադրբեջանն ու Ռուսաստանը զինադադարի հայտարարություն են ստորագրել: Հայաստանն իրագործել է իր պարտավորությունները: Ադրբեջանն է, որ հրաժարվում է դա անել, եւ հետո գալիս են այստեղ ու ասում՝ գիտե՞ք, մենք 15 ռազմագերի ենք վերադարձրել: Շատ շնորհակալ ենք, բայց ես ցանկանում են ձեզ հիշեցնել, որ դա ձեր պարտավորությունն է անհապաղ վերադարձնել բոլոր ռազմագերիներին՝ համաձայն եռակողմ հայտարարության:
Ես ցանկանում եմ ասել, որ խաղաղությունը զուտ գեղեցիկ բառ չէ, մենք արժեւորում ենք խաղաղությունը ավելի, քան ցանկացած այլ ժողովուրդ, քանի որ մենք գիտենք, թե ինչ է դա՝ կորցնել թանկ մարդկանց, լինել պատերազմի մեջ, բայց խաղաղությունը ենթադրում է գործողություն, համառ աշխատանք, իսկ խաղաղության ադրբեջանական ձեւը նշանակում է՝ ներթափանցել Հայաստանի ինքնիշխան տարածք, գերի պահել հայ ռազմագերիներին, պետական մակարդակով ապամարդկայնացնել հայ ժողովրդին, իսկ հետո գալ այստեղ եւ գեղեցիկ ձեւով խոսել խաղաղության մասին:
Ադրբեջանցի գործընկերներ,
եթե խաղաղություն եք ուզում, վերադարձեք ձեր երկիր եւ հարկադրեք ձեր բռնապետ Ալիեւին գործել համաձայն միջազգային իրավունքի՝ վերադարձնել հայ ռազմագերիներին եւ դուրս գալ ՀՀ ինքնիշխան տարածքից: Մենք պատերազմ չենք ուզում, ոչ ոք չի ուզում պատերազմ, բայց եթե խաղաղություն եք ուզում, ուրեմն գործե՛ք:

«Уважаемые коллеги, дамы и господа! Как ранее отмечали коллеги, Армения выбрала демократический путь развития, и это – факт. Важно, чтобы наши граждане решали, как выйти из кризиса. Теперь хотелось бы вернуться к теме армянских военнопленных. Буквально процитирую разговор президента Азербайджана Ильхама Алиева с женой Эрдогана Эмине Эрдоган, который произошел около недели назад по дороге в оккупированный Шуши. Г-жа Эрдоган спрашивает Алиева, много ли в Баку еще удерживается военнопленных армян. Отвечая на вопрос, Алиев с радостью отвечает: да, много. Эмине Эрдоган говорит, что очень хорошо, возвращайте их небольшими «порциями». Это буквально их разговор, видео доступно на YouTube . Азербайджан и Турция являются членами Совета Европы, а их лидеры так себя ведут. Это не только противоречит логике международного права, но и просто ненормально и бесчеловечно. И каждый раз, когда мы приезжаем сюда, родственники военнопленных спрашивают нас, что делает Европа, чтобы помочь вернуть наших родных. Мы отвечаем: обсуждают, осуждают, и в результате мы имеем дело с возвращением военнопленных небольшими «порциями», а в Баку много пленных, страдают их семьи. Прошло более полугода с тех пор, как Армения, Азербайджан и Россия подписали перемирие. Армения выполнила взятые на себя обязательства. Это Азербайджан отказывается это делать, а потом они приезжают сюда и говорят, вы знаете, мы вернули 15 военнопленных. Большое спасибо, но я хочу напомнить вам, что это ваше обязательство – немедленно   вернуть всех военнопленных, согласно трехстороннему заявлению.
Хочу сказать, мир – это   не просто красивое слово, мы ценим мир больше, чем любой другой народ, потому что знаем, что значит терять дорогих людей, быть в состоянии войны, но мир означает действия, упорный труд, а азербайджанская форма мира – значит   проникнуть на суверенную территорию Армении, держать в плену армянских военнопленных, дегуманизировать армянский народ на государственном уровне, а затем приехать сюда и красиво говорить о мире.
Азербайджанские партнеры,
если вы хотите мира, вернитесь в свою страну и заставьте своего диктатора Алиева действовать в соответствии с международным правом – вернуть армянских военнопленных и покинуть суверенную территорию РА. Мы не хотим войны, никто не хочет войны, но если вы хотите мира – действуйте!».