Տաթեւիկ Հայրապետյանի ելույթը ԵԽԽՎ նիստի ժամանակ
«Մինչ աշխարհը պայքարում էր համավարակի դեմ, Արցախում երեխաները թաքնվում էին ապաստարաններում: Նրանցից մեկը՝ 8-ամյա Մերին, նշում է. «Բախտներս բերեց, որ կիրակի էր, թե չէ որ գնայինք դպրոց, շատ վատ կլիներ…, քանի որ եթե դպրոց գնացած լինեինք, դժվար թե կենդանի մնայինք...»: Ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով, որն ակնհայտ աջակցություն էր ստացել Թուրքիայի կողմից, բազմաթիվ վիրավորներ բժշկական օգնության կարիք ունեին, ինչի հետեւանքով Հայաստանի եւ Արցախի առողջապահական համակարգերը հայտնվեցին աննախադեպ ճնշման տակ: Սա հարկադրեց COVID-19-ի բուժման հարցով մասնագիտացված կենտրոններին վերափոխվել եւ հարմարվել նոր իրավիճակին: 150.000 բնակչություն ունեցող Լեռնային Ղարաբաղում մինչեւ Ադրբեջանի հարձակումը կովիդով 300 հիվանդ էր բուժում ստանում, սակայն բազմաթիվ ավերածությունների եւ տեղահանության հետեւանքով անհնար դարձավ հետագայում վիճակագրություն ունենալ համավարակի վերաբերյալ: Բացի այդ, բազմաթիվ մարդկանց առկայությունն ապաստարաններում համավարակի տարածումը դարձրեց անկառավարելի:
Ժնեւի կոնվենցիաներին կից Արձանագրություն 1-ի 77-րդ արձանագրության համաձայն՝ «Երեխաներն օգտվում են հատուկ հարգանքից եւ ապահովվում է նրանց պաշտպանությունն ամեն կարգի անվայելուչ ոտնձգություններից...», սակայն դա ընդհանրապես կիրառություն չունեցավ Արցախում տեղի ունեցած 44-օրյա պատերազմի ժամանակ: Պատերազմի հետեւանքով երեխաները տուժել են ոչ միայն ֆիզիկապես, այլ նաեւ հոգեպես: Նրանցից շատերը կորցրել են իրենց ծնողներին, իրենց տունը, նորմալ կյանքը եւ հարկադրված էին նայել մահվան աչքերին: Ներկայացնեմ մի կարճ վիճակագրություն. ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով Արցախում 71 դպրոց եւ 14 մանկապարտեզ ավերվել են: Համավարակով ուղեկցվող ագրեսիայի հետեւանքով ավելի քան 8000 աշակերտ զրկվել է կրթություն ստանալու իրավունքից: Այսպիսով, համավարակով ուղեկցվող ագրեսիան կործանել է Արցախում եւ Հայաստանում ապրող բազմաթիվ երեխաների կյանքեր՝ ստեղծելով բազմաթիվ առողջական եւ հոգեբանական խնդիրներ ամբողջ կյանքի համար: Շնորհակալ եմ կարեւոր զեկույցի համար: Ես անհրաժեշտ համարեցի, որ եւս մեկ անգամ բոլորս ուշադրություն դարձնենք այն հանգամանքին, որ մինչ միջազգային ամբողջ հանրությունը կոչ էր անում պայքարել համավարակի դեմ, Արցախում մարդիկ հարկադրված էին պայքարել ադրբեջանական ագրեսիայի դեմ»,-ասել է Տաթեւիկ Հայրապետյանը:

«Пока мир боролся с пандемией, в Арцахе дети прятались в убежищах. Одна из них, восьмилетняя Мэри, отметила: «Нам повезло, что было воскресенье... если бы мы пошли в школу, то вряд ли выжили...».   В результате азербайджанской агрессии, которую явно поддержала Турция, многим раненым потребовалась медицинская помощь, вследствие чего системы здравоохранения Армении и Арцаха оказались под беспрецедентным давлением. Это заставило центры лечения COVID-19 перестроиться и адаптироваться к новой ситуации. В Нагорном Карабахе с населением 150 тысяч человек до вторжения Азербайджана 300 пациентов прошли курс лечения от коронавируса, но из-за многочисленных разрушений и депортаций получать дополнительную статистику по пандемии стало невозможно. Кроме того, наличие большого количества людей в убежищах сделало распространение болезни неконтролируемым.
Согласно протоколу 77 Резолюции N 1 к Женевским конвенциям, «дети пользуются особым уважением и обеспечивается их защита от всех форм непристойных посягательств...», но это вообще не применялось в ходе 44-дневной войны в Арцахе. В результате войны дети пострадали не только физически, но и морально. Многие из них потеряли своих родителей, дома, нормальную жизнь, вынуждены были смотреть в глаза смерти. Приведу краткую статистику. В результате азербайджанской агрессии в Арцахе разрушены 71 школа и 14 детских садов. В итоге агрессии, сопровождавшейся пандемией, более 8000 школьников лишились права на образование. Таким образом, сопровождавшаяся пандемией агрессия разрушила жизни многих детей, проживающих в Арцахе и Армении, создавая множество проблем со здоровьем и психологическим состоянием на всю жизнь. Спасибо за важный доклад. Я сочла необходимым обратить внимание всех нас на факт: в то время как все международное сообщество призывало к борьбе с пандемией, люди в Арцахе вынуждены были бороться против азербайджанской агрессии», - подчеркнула Т.Айрапетян.