Հունիսի 30-ին գումարված ԱԺ արտահերթ նստաշրջանի ընթացքում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվեց ԱԺ պատգամավորներ Մխիթար Հայրապետյանի, Աննա Կոստանյանի, Արթուր Մանուկյանի եւ  Արման Եղոյանի հեղինակած «Կինեմատոգրաֆիայի մասին», Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ  ՀՀ օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին եւ  ՀՀ հարկային օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին օրենքների նախագծերի փաթեթը:   Զեկուցող Աննա Կոստանյանը հայտնեց, որ առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո փաթեթը Կառավարության առաջարկների հիման վրա լրամշակվել է: Մասնավորապես, «Կինեմատոգրաֆիայի մասին» օրենքի նախագծի հիմնական նպատակն է զարգացնել տեղական եւ  համատեղ կինոարտադրությունը, բարենպաստ պայմաններ ստեղծել  օտարերկրյա ներդրումներ ներգրավելու համար:
Նախագծին ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը  դրական եզրակացություն է տվել:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արայիկ Խզմալյանը հայտնեց, որ Կառավարությունը մտահոգություններ ունի` կապված փաթեթում առկա որոշ դրույթների հետ, որոնք վերաբերում են հարկային արտոնություններին:
Փաթեթի համահեղինակ Մխիթար Հայրապետյանը մտքերի փոխանակության ընթացքում նշեց, որ փաթեթը շուրջ երկու տարի մշակվել է, եւ այն  անկասկած կարեւոր նշանակություն է ունենալու ոլորտի  զարգացման համար:

During June 30 convened NA extraordinary session the package of draft laws on Cinematography, on Making Addenda to the RA Code on Administrative Offences and Making Addenda to the RA Tax Code authored by the NA deputies Mkhitar Hayrapetyan, Anna Kostanyan, Artur Manukyan and Arman Yeghoyan was debated in the second reading. The rapporteur Anna Kostanyan informed that after passing the package in the first reading it was revised on the basis of the Government proposals. In particular, the main goal of the draft law on Cinematography is to develop the local and the joint film production, to create favourable conditions for attracting foreign investments.
The NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport endorsed the draft law.
The RA Deputy Minister of the Education, Science, Culture and Sports Arayik Khzmalyan has informed that the Government has concerns related to some provisions existing in the package, which refer to the tax privileges.
During the exchange of ideas, the co-author of the package Mkhitar Hayrapetyan noted that the package had been revised for about two years, and it undoubtedly would be of importance for the development of the sphere.