Հունիսի 30-ին գումարված ԱԺ արտահերթ նստաշրջանի ընթացքում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվեց ԱԺ պատգամավորներ Մխիթար Հայրապետյանի, Աննա Կոստանյանի, Արթուր Մանուկյանի եւ  Արման Եղոյանի հեղինակած «Կինեմատոգրաֆիայի մասին», Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ  ՀՀ օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին եւ  ՀՀ հարկային օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին օրենքների նախագծերի փաթեթը:   Զեկուցող Աննա Կոստանյանը հայտնեց, որ առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո փաթեթը Կառավարության առաջարկների հիման վրա լրամշակվել է: Մասնավորապես, «Կինեմատոգրաֆիայի մասին» օրենքի նախագծի հիմնական նպատակն է զարգացնել տեղական եւ  համատեղ կինոարտադրությունը, բարենպաստ պայմաններ ստեղծել  օտարերկրյա ներդրումներ ներգրավելու համար:
Նախագծին ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը  դրական եզրակացություն է տվել:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արայիկ Խզմալյանը հայտնեց, որ Կառավարությունը մտահոգություններ ունի` կապված փաթեթում առկա որոշ դրույթների հետ, որոնք վերաբերում են հարկային արտոնություններին:
Փաթեթի համահեղինակ Մխիթար Հայրապետյանը մտքերի փոխանակության ընթացքում նշեց, որ փաթեթը շուրջ երկու տարի մշակվել է, եւ այն  անկասկած կարեւոր նշանակություն է ունենալու ոլորտի  զարգացման համար:

30 июня в ходе внеочередной сессии НС обсуждался во втором чтении пакет поправок в закон «О кинематографии», Кодекс РА об административных правонарушениях, Налоговый кодекс РА, представленный депутатами М.Айрапетяном, А.Костанян, А.Манукяном и А.Егояном. Докладчик Анна Костанян сообщила, что после принятия в первом чтении в пакет были внесены изменения с учетом предложений правительства. В частности, основной целью законопроекта «О кинематографии» является развитие местного и совместного кинопроизводства, создание благоприятных условий для привлечения иностранных инвестиций.
Постоянная комиссия НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта вынесла по законопроекту положительное заключение.
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА А.Хзмалян заметил, что правительство обеспокоено некоторыми положениями пакета, которые касаются налоговых льгот.
В ходе обмена мнениями соавтор пакета М.Айрапетян отметил, что пакет разрабатывался около двух лет и, несомненно, будет иметь важное значение для развития сферы.