Խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ քննարկեց ԱԺ պատգամավորներ Մխիթար Հայրապետյանի, Հովհաննես Հովհաննիսյանի հեղինակած ««Պետական ոչ առեւտրային կազմակերպությունների մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Նախագծով առաջարկվում է վերոնշյալ օրենքը լրացնել նոր մասով, համաձայն որի` օրենքով կարող են սահմանվել իրավասու մարմնի որոշմամբ գործադիր մարմնի պաշտոնում նշանակված կամ ընտրության արդյունքում գործադիր մարմնի պաշտոնում նշանակված անձի լիազորությունների դադարեցման այլ հիմքեր:
Ըստ գործող օրենքի` հնարավորություն չի տրվում լիազոր մարմիններին, կախված ոլորտի առանձնահատկություններից, սահմանել տնօրենի լիազորությունների դադարեցման այլ հիմքեր: Նշված հանգամանքը նվազեցնում է լիազոր մարմինների դերակատարումը` տնօրենների աշխատանքի արդյունավետությունը չափելու եւ այն բարձրացնելու տեսանկյունից:
Հիմնական զեկուցող Հովհաննես Հովհաննիսյանը, ներկայացնելով օրենքում լրացում կատարելու հրատապությունը, նշեց, որ դատական վեճեր կան, որոնք առաջացել են օրենքի բաց լինելու պատճառով:
ԱԺ առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը հարակից զեկուցմամբ ներկայացրեց Հերիքնազ Տիգրանյանը: Նշվեց, որ հանձնաժողովում ներկայացվել են խմբագրական բնույթի առաջարկներ, որոնք ընդունվել է:
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Գրիգորյանը ներկայացրեց Կառավարության դրական եզրակացությունը: Նշվեց, որ գործադրի առաջարկի հիման վրա օրինագիծը լրամշակվել է, ուստի Կառավարությունն առարկություն չունի:

30 июня на внеочередной сессии парламент обсудил в первом чтении проект о внесении дополнения в закон РА «О государственных некоммерческих организациях», авторами которого являются депутаты НС М.Айрапетян и О.Ованнисян.
Предлагаемая поправка предоставит возможность установить зримые критерии повышения эффективности и подотчетности деятельности директоров ГНКО согласно законам, регулирующим соответствующие сферы.
По действующему законодательству уполномоченные органы не вправе устанавливать иные основания для прекращения полномочий директора в зависимости от специфики отрасли. Это снижает роль компетентных органов в измерении и повышении эффективности работы директоров.
Основной докладчик О.Ованнисян, подчеркнув актуальность внесения дополнения в закон, отметил, что есть судебные споры, возникшие   именно вследствие пробелов в законе.
Содокладчик Э.Тигранян представила положительное заключение Постоянной комиссии НС по здравоохранению и социальным вопросам. Отмечено, что комиссия представила предложения редакционного характера, которые были приняты.
Заместитель министра юстиции С.Григорян представил положительное заключение правительства. Отмечено, что  законопроект доработан на основании предложения исполнительной власти, поэтому у правительства нет возражений.