Հունիսի 30-ին գումարված արտահերթ նստաշրջանում Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ քննարկեց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ Գեւորգ Պապոյանի, Արտակ Մանուկյանի հեղինակած ««Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Հեղինակներն առաջարկում են նվազեցնել անհատ ձեռնարկատերերի եւ նոտարների համար դրոշմանիշային վճարի սահմանված տարեկան գումարի չափերը:
Գեւորգ Պապոյանի տեղեկացմամբ` գործող կարգավորմամբ մինչեւ 1,2 մլն դրամ հաշվարկման բազայի դեպքում տարեկան վճարի չափը կազմում է 18 000 դրամ, իսկ նախագծով առաջարկվում է 18 000 դրամ վճարել մինչեւ 2,4 մլն հաշվարկման բազայի դեպքում: 2,4-6 մլն դրամ հաշվարկման բազայի դեպքում էլ առաջարկվում է սահմանել 24 000 դրամ: 6-12 մլն դրամ հաշվարկման բազայի դեպքում նախատեսված է 102 000 դրամ, նախաձեռնությամբ առաջարկվում է սահմանել 48 000 դրամ: 12 մլն դրամ եւ ավելի գումարի դեպքում նախատեսված 180 000 դրամի փոխարեն կսահմանվի 120 000 դրամ:
Գլխադասային` ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրեց հանձնաժողովի անդամ Հայկ Կոնջորյանը: Նա կոչ արեց կողմ քվեարկել:
Կառավարությունը եւս ողջունում է նախաձեռնությունը. այս մասին խորհրդարանում բարձրաձայնեց ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը:

30 июня на внеочередной сессии НС обсужден в первом чтении проект о внесении изменения в закон «О возмещении вреда, причиненного жизни или здоровью военнослужащих при обороне Республики Армения», предложенный депутатами фракции «Мой шаг» Г.Папояном и А.Манукяном.
Авторы предлагают снизить размеры годового гербового сбора для индивидуальных предпринимателей и нотариусов.
По Г.Папояну, согласно действующему регламенту, при расчетной базе до 1,2 млн драмов годовой платеж составляет 18.000 драмов, а в проекте предлагается оплата в 18.000 драмов при расчетной базе до 2,4 млн. При расчетной базе 2,4-6 млн драмов предлагается установить 24.000 драмов. При расчетной базе 6-12 млн драмов предусмотрено 102 тыс. драмов, по инициативе предлагается установить 48 тыс. драмов. При 12 млн драмов и более будет установлено 120.000 драмов вместо предусмотренных 180.000.
Положительное заключение представил член профильной Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности А.Конджорян. Он призвал проголосовать в пользу проекта.
Правительство также приветствует указанную инициативу, о чем в парламенте заявил заместитель министра обороны РА А.Саргсян.