ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովն Անդրանիկ Քոչարյանի նախագահությամբ հուլիսի 1-ին գումարեց արտահերթ նիստ:
Հանձնաժողովի անդամները երկրորդ ընթերցմամբ քննարկեցին եւ դրական եզրակացություն տվեցին ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ Գեւորգ Պապոյանի եւ Արտակ Մանուկյանի հեղինակած ««Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագծին:
Առաջարկվում է նվազեցնել անհատ ձեռնարկատերերի եւ նոտարների համար դրոշմանիշային վճարի սահմանված տարեկան գումարի չափերը:
Հիշեցնենք, որ գործող կարգավորմամբ մինչեւ 1.2 մլն դրամ հաշվարկման բազայի դեպքում տարեկան վճարի չափը կազմում է 18 000 դրամ, իսկ նախագծով առաջարկվում է 18 000 դրամ վճարել մինչեւ 2.4 մլն հաշվարկման բազայի դեպքում: 2.4-6 մլն դրամ հաշվարկման բազայի դեպքում էլ առաջարկվում է սահմանել 24 000 դրամ: 6-12 մլն դրամ հաշվարկման բազայի դեպքում նախատեսված է 102 000 դրամ, նախաձեռնությամբ առաջարկվում է սահմանել 48 000 դրամ: 12 մլն դրամ եւ ավելի գումարի դեպքում նախատեսված 180 000 դրամի փոխարեն կսահմանվի 120 000 դրամ:
Առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում հեղինակները չեն ստացել որեւէ գրավոր առաջարկ:
Հիմնական զեկուցող Գեւորգ Պապոյանի տեղեկացմամբ` նախաձեռնության ընդունումից հետո կթեթեւանա 33 հազարից ավելի անհատ ձեռնարկատիրոջ ֆինանսական բեռը:

Намечается облегчить финансовое бремя более 33 тысяч индивидуальных предпринимателей
1 июля Постоянная комиссия НС по вопросам обороны и безопасности под председательством А.Кочаряна провела внеочередное заседание.
Члены комиссии обсудили во втором чтении и дали положительное заключение проекту о внесении изменения в закон «О возмещении вреда, причиненного жизни или здоровью военнослужащих при обороне Республики Армения», представленному депутатами фракции «Мой шаг» Г.Папояном и А.Манукяном.
Предлагается снизить годовой размер гербового сбора для индивидуальных предпринимателей и нотариусов.
Согласно действующему регламенту, при базе расчета до 1,2 млн драмов годовая плата составляет 18.000 драмов, а законопроект предусматривает выплату 18.000 драмов при расчетной базе до 2,4 млн драмов.  При расчетной базе 2,4-6 млн драмов предлагается установить 24.000 драмов. При расчетной базе 6-12 млн драмов предусмотрено 102 тыс. драмов, по инициативе предлагается установить 48 тыс. драмов. При 12 млн драмов и более будет установлено 120.000 драмов вместо запланированных 180.000.
В период между первым и вторым чтениями письменных предложений авторам не поступало.
По словам основного докладчика Г.Папояна, после принятия инициативы будет облегчено финансовое бремя более 33 тысяч индивидуальных предпринимателей.