Հուլիսի 1-ին ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Աննա Կարապետյանի նախագահությամբ տեղի ունեցավ հանձնաժողովի արտահերթ նիստ:
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արսեն Այվազյանի ներկայացմամբ երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվեց Կառավարության հեղինակած ««Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին», ««Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը:
ԱԺ պատգամավորները փաթեթի վերաբերյալ գրավոր առաջարկներ չեն ներկայացրել, ուստի այն փոփոխության չի ենթարկվել: Օրենքի նախագիծը ստացավ դրական եզրակացություն:
Հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկեց ԱԺ պատգամավորներ Նիկոլայ Բաղդասարյանի, Ծովինար Վարդանյանի, Վիկտոր Ենգիբարյանի, Հայկ Գեւորգյանի, Սերգեյ Մովսիսյանի, Գեւորգ Պապոյանի, Հայկ Սարգսյանի, Հովիկ Աղազարյանի, Հռիփսիմե Գրիգորյանի, Սերգեյ Ատոմյանի, Հայկ Ցիրունյանի հեղինակած ««ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում» փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Հիմնական զեկուցող Նիկոլայ Բաղդասարյանի խոսքով` առաջարկվող փոփոխությունները կապահովեն  եւ' տնտեսվարող սուբյեկտների, եւ' քաղաքացիների իրավունքները ինքնակամ կառույցների օրինականացման հարցում: Միաժամանակ համայնքին իրավունք կտրվի ապամոնտաժելու ինքնակամ կառույցները` առանց վարչական վարույթ իրականացնելու: Նախատեսվում է նաեւ, որ ինքնակամ կառույցների ապամոնտաժման ծախսերն ամբողջությամբ  կրելու է կառուցապատողը` անկախ նրանից, թե ով է այդ աշխատանքները կատարել: Նախագծով լուծվում է նաեւ ինքնակամ կառույցների առկայությամբ անշարժ գույքի պետական գրանցման հարցը:
ՀՀ կադաստրի կոմիտեի  ղեկավարի տեղակալ Արման Պետրոսյանը, ներկայացնելով Կառավարության դիրքորոշումը, նշեց, որ գաղափարի դեմ գործադիրն առարկություն չունի: Սակայն, ըստ նրա, նախագիծը ներկայացված տեսքով ընդունվելու դեպքում կիրառման փուլում կառաջացնի խնդիրներ: Արման Պետրոսյանն ընդգծեց, որ Կառավարությունը նախատեսում է խնդիրը կարգավորել ավելի ամբողջական եւ առաջիկայում հանդես կգա օրենսդրական նախաձեռնությամբ:
Աշխատանքային քննարկման ընթացքում որոշվեց օրենքի նածագիծը լրամշակել եւ դարձնել նախագծերի փաթեթ` համալրելով «Վարչական դատավարության օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծով: Հարակից զեկուցող Արթուր Դավթյանը տեղեկացրեց, որ հեղինակի կողմից ընդունվել է Քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություն չկատարելու վերաբերյալ առաջարկը, ուստի հորդորեց կողմ քվեարկել լրամշակված նախագծին:

1 июля состоялось внеочередное заседание Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам под председательством А.Карапетян.
На заседании во втором чтении обсуждался пакет проектов о внесении поправок в закон «О публичной службе» и «Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности и должности государственной службы», представленный заместителем председателя Следственного комитета РА А.Айвазяном.
Депутаты НС не представили письменных предложений по пакету, поэтому он не был изменен. Законопроект получил положительное заключение.
Во втором чтении комиссия обсудила проект депутатов НС Н.Багдасаряна, Ц.Варданян, В.Енгибаряна, А.Геворгяна, С.Мовсисяна, Г.Папояна, А.Саргсяна, О.Агазаряна, Р.Григорян, С.Атомяна, А.Цируняна о внесении поправки в Гражданский кодекс РА.
По словам основного докладчика Н.Багдасаряна, предлагаемые изменения обеспечат права как хозяйствующих субъектов, так и граждан в вопросе легализации самовольных построек. При этом общине будет предоставлено право демонтировать подобные сооружения без проведения административных процедур. Также предполагается, что расходы на демонтаж несанкционированных конструкций будет полностью нести застройщик, независимо от того, кто выполнял работы. В проекте также решается вопрос о государственной регистрации недвижимости с самовольными постройками.
Заместитель председателя Комитета кадастра РА А.Петросян, представляя позицию правительства, отметил, что исполнительная власть не возражает против самой идеи. Однако, по его словам, проект в представленном виде вызовет проблемы на этапе реализации. А.Петросян подчеркнул, что правительство намерено решить вопрос более комплексно и в ближайшее время выступит с законодательной инициативой.
В ходе рабочего обсуждения принято решение доработать законопроект и превратить его в пакет проектов, дополнив его законопроектом о внесении изменений в Кодекс административного судопроизводства. Содокладчик А.Давтян сообщил, что автор принял предложение не вносить изменения в Гражданский кодекс, поэтому призвал проголосовать за доработанный проект.