Հուլիսի 1-ին ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Աննա Կարապետյանի նախագահությամբ տեղի ունեցավ հանձնաժողովի արտահերթ նիստ:
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արսեն Այվազյանի ներկայացմամբ երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվեց Կառավարության հեղինակած ««Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին», ««Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը:
ԱԺ պատգամավորները փաթեթի վերաբերյալ գրավոր առաջարկներ չեն ներկայացրել, ուստի այն փոփոխության չի ենթարկվել: Օրենքի նախագիծը ստացավ դրական եզրակացություն:
Հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկեց ԱԺ պատգամավորներ Նիկոլայ Բաղդասարյանի, Ծովինար Վարդանյանի, Վիկտոր Ենգիբարյանի, Հայկ Գեւորգյանի, Սերգեյ Մովսիսյանի, Գեւորգ Պապոյանի, Հայկ Սարգսյանի, Հովիկ Աղազարյանի, Հռիփսիմե Գրիգորյանի, Սերգեյ Ատոմյանի, Հայկ Ցիրունյանի հեղինակած ««ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում» փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Հիմնական զեկուցող Նիկոլայ Բաղդասարյանի խոսքով` առաջարկվող փոփոխությունները կապահովեն  եւ' տնտեսվարող սուբյեկտների, եւ' քաղաքացիների իրավունքները ինքնակամ կառույցների օրինականացման հարցում: Միաժամանակ համայնքին իրավունք կտրվի ապամոնտաժելու ինքնակամ կառույցները` առանց վարչական վարույթ իրականացնելու: Նախատեսվում է նաեւ, որ ինքնակամ կառույցների ապամոնտաժման ծախսերն ամբողջությամբ  կրելու է կառուցապատողը` անկախ նրանից, թե ով է այդ աշխատանքները կատարել: Նախագծով լուծվում է նաեւ ինքնակամ կառույցների առկայությամբ անշարժ գույքի պետական գրանցման հարցը:
ՀՀ կադաստրի կոմիտեի  ղեկավարի տեղակալ Արման Պետրոսյանը, ներկայացնելով Կառավարության դիրքորոշումը, նշեց, որ գաղափարի դեմ գործադիրն առարկություն չունի: Սակայն, ըստ նրա, նախագիծը ներկայացված տեսքով ընդունվելու դեպքում կիրառման փուլում կառաջացնի խնդիրներ: Արման Պետրոսյանն ընդգծեց, որ Կառավարությունը նախատեսում է խնդիրը կարգավորել ավելի ամբողջական եւ առաջիկայում հանդես կգա օրենսդրական նախաձեռնությամբ:
Աշխատանքային քննարկման ընթացքում որոշվեց օրենքի նածագիծը լրամշակել եւ դարձնել նախագծերի փաթեթ` համալրելով «Վարչական դատավարության օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծով: Հարակից զեկուցող Արթուր Դավթյանը տեղեկացրեց, որ հեղինակի կողմից ընդունվել է Քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություն չկատարելու վերաբերյալ առաջարկը, ուստի հորդորեց կողմ քվեարկել լրամշակված նախագծին:

On July 1, moderated by the Deputy Chair of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs Anna Karapetyan, the extraordinary sitting of the Committee was held.
As the RA Deputy Chairman of Investigative Committee Arsen Ayvazyan presented, the package of draft laws on Making Addenda to the RA Law on Public Service and on Making Addenda to the RA Law on Remuneration of Persons Holding Public Positions and Public Service Positions authored by the Government was debated in the second reading.
The NA deputies did not present written proposals referred to the package, so it was not amended. The draft law was endorsed.
The Committee debated in the second reading the draft law on Amending the RA Civil Code authored by the NA deputies Nikolay Baghdasaryan, Tsovinar Vardanyan, Viktor Yengibaryan, Hayk Gevorgyan, Sergey Movsisyan, Gevorg Papoyan, Hayk Sargsyan, Hovik Aghazaryan, Hripsime Grigoryan, Sergey Atomyan and Hayk Tsirunyan.
According to the key rapporteur Nikolay Baghdasaryan, the proposed amendments will ensure the rights of both business entities and the citizens in the issue on the legalization of autocratically built buildings. At the same time, the community will have a right to dismantle autocratically built buildings without carrying out an administrative proceeding. It is also envisaged that the developer will completely bear the cost of dismantling the autocratically built buildings, no matter who implemented the works. The issue on the state registration of a real estate by the existence of autocratically built buildings is also solved by the draft.
The RA Deputy Head of the Cadastre Committee Arman Petrosyan, presenting the position of the Government, has noted that the executive body has no exception against the idea. However, according to him, in case of adopting the draft law by the presented form, it will cause problems during the implementation phase. Arman Petrosyan has underlined that the Government envisages to solve the problem more completely and will come up with a legislative initiative soon.
During the working discussion, it was decided to revise the draft law and turn it into a package of drafts, to replenish with the draft law on Making Addendum to the Administrative Proceeding Code. The co-rapporteur Artur Davtyan informed that the author accepted the proposal not to make amendments to the Civil Code, so he urged his colleagues to vote for the revised draft.