մինչդեռ այսօր մենք խոսում ենք տնտեսական խնդիրների եւ տնտեսական համագործակցության մասին, շատ բարդ է պատկերացնել համագործակցություն այնպիսի իրավիճակում, երբ հարեւան երկիրդ անցյալ տարվա աշնանը սանձազերծել է անմարդկային պատերազմ Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) բնակչության դեմ, այժմ պահում է հայ ռազմագերիներին՝ գերեվարված ինչպես պատերազմի ընթացքում, այնպես էլ դրանից հետո, բեմականացնում է նրանց դեմ շինծու դատական գործընթացներ եւ նույնիսկ ներխուժել է Հայաստանի Հանրապետության սուվերեն տարածք այս տարվա մայիսին:
Ավելին, ապշեցուցիչ էր տեսնել Ադրբեջանի նախագահ Ալիեւի եւ Թուրքիայի առաջին տիկնոջ զրույցի տեսանյութը, որում քննարկվում է գերեվարված հայ քաղաքացիների հարցը եւ Թուրքիայի առաջին տիկինը Ալիեւին հարցնում է՝ դեռ կա՞ն գերիներ, ապա խորհուրդ տալիս վերադարձնել նրանց մաս առ մաս կամ փուլերով:
Տեսանյութը հստակ ապացույց է, որ բոլոր հայ գերիները պատանդ են Ադրբեջանում՝ քաղաքական սակարկությունների եւ առեւտրի համար: Այդ պատճառով գերիների բոլոր դատավարությունները պարզապես բեմադրված են, իսկ ձերբակալությունները՝ նրանց հանդեպ արգելված պատժամիջոց: Իրականում սրանով Ադրբեջանի իշխանությունները փորձում են մոլորության մեջ գցել միջազգային հանրությանը:
Այսօր մենք իսկապես պետք է խոսենք Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային հաղորդակցային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման մասին, ներառյալ երկաթուղիները, փոխարենը Ալիեւը հավակնում է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի մի մասին՝ իբրեւ միջանցքի, որը կկապի Ադրբեջանը Նախիջեւանի եւ Թուրքիայի հետ: Միջանցքը կապ չունի ճանապարհների եւ երկաթուղիների ապաշրջափակման հետ, դա մի հարց է, որը երբեք չի քննարկվել եւ քննարկվելու, փոխարենը շահարկվում է Ադրբեջանի ավտորիտար նախագահի կողմից, այդ թվում՝ ներքին օգտագործման համար: Իրականում ներխուժումը Հայաստանի Հանրապետություն հենց այն հատվածով, որն ամենանեղն է, երկմտանքի տեղիք չի տալիս ներխուժման դրդապատճառների վերաբերյալ:
Պատերազմն ավարտվել է 2020-ի նոյեմբերի 9-ին` եռակողմ հայտարարության ստորագրմամբ: Հայտարարության մեջ ավելի քան հստակ ասվում է, որ բոլորը գերիները եւ պահվող անձինք պետք է փոխանակվեն անհապաղ եւ առանց որեւէ նախապայմանի: Ադրբեջանը չի կատարել իր պարտավորությունը: Եվ այս հարցը անհապաղ պիտի հասցեագրենք բոլոր ներկաներս: Սա անկասկած Եվրոպայում անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության կողմից ձեռնարկվելիք անհրաժեշտ քայլ է, որով մենք կմերժենք ուժի օգտագործումը կամ ուժի օգտագործման սպառնալիքը` որպես հակամարտությունների լուծման միջոց՝ համապատասխանեցնելով մեր խոսքերն ու գործողությունները:
Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին եւ համանախագահող պետությունների ղեկավարներին` իրենց ջանքերի համար, ինչպես նաեւ Վրաստանին` հայ գերիներին հայրենիք վերադարձնելուն վերջերս ցուցաբերած աջակցության համար»,-ասել է Հռիփսիմե Գրիգորյանը:

Выступление Р.Григорян на заседании комитета ПА ОБСЕ
хотя сегодня мы говорим об экономических проблемах и экономическом сотрудничестве, очень сложно представить сотрудничество в ситуации, когда прошлой осенью соседняя с нами страна развязала бесчеловечную войну против населения Нагорного Карабаха (Арцаха), а теперь удерживает армянских военнопленных, захваченных как во время, так и после войны, после чего инсценировала против них судебные процессы и даже вторглась на суверенную территорию Республики Армения в мае этого года.
Более того, удивительно было видеть видеозапись беседы президента Азербайджана Алиева с первой леди Турции, в которой обсуждается вопрос о захваченных в плен гражданах Армении, и первая леди Турции спрашивает Алиева, есть ли еще пленные, советуя возвращать их по частям или поэтапно.
Видео является ярким свидетельством того, что все армянские пленные находятся в Азербайджане в качестве заложников для политических торгов. Поэтому все процессы над заключенными просто инсценированы, а их аресты – запрещенное   наказание. Фактически, тем самым азербайджанские власти пытаются ввести в заблуждение международное сообщество.
Сегодня нам действительно нужно говорить о разблокировании региональной коммуникационной инфраструктуры на Южном Кавказе, в том числе железных дорог, вместо этого Алиев претендует на часть суверенной территории Армении в качестве коридора, соединяющего Азербайджан с Нахичеваном и Турцией. Коридор не имеет ничего общего с разблокировкой автомобильных и железных дорог – это   вопрос, который никогда не обсуждался и не будет обсуждаться, вместо этого им манипулирует авторитарный президент Азербайджана, в том числе для внутреннего пользования. По сути проникновение в Республику Армения именно через самую узкую ее часть не оставляет сомнений в истинных мотивах вторжения.
Война закончилась 9 ноября 2020 г. подписанием трехстороннего заявления. В заявлении более чем четко говорится, что всех пленных и удерживаемых лиц следует обменять незамедлительно и без каких-либо предварительных условий. Азербайджан не выполнил взятые на себя обязательства. И мы должны немедленно адресовать этот вопрос всем присутствующим. Это, безусловно, необходимый шаг для ОБСЕ, которым мы отвергнем применение или угрозу применения силы как средства разрешения конфликтов, согласуя наши слова и действия.
Хотелось бы поблагодарить Минскую группу ОБСЕ и лидеров государств-сопредседателей за их усилия, а также Грузию – за   недавнюю поддержку в репатриации армянских пленных», - подчеркнула Р.Григорян.