շնորհակալություն պարոն Կասչիունասին՝ իր խորաթափանց զեկույցի համար:
Նաեւ շնորհակալ եմ Կանադայի պատվիրակին` Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ իրականացված ագրեսիան նշելու, ինչպես նաեւ մարդու իրավունքների եւ ժողովրդավարության նկատմամբ Կանադայի վճռական նվիրվածության համար:
Զեկույցում արծարծված կարեւոր ուղղություններից ուզում եմ ընդգծել ժողովրդավարության կարեւորությունը: Վերջերս Հայաստանում անցկացվեցին ազատ, արդար եւ թափանցիկ արտահերթ ընտրություններ, եւ ես հպարտ եմ, որ մենք կարողացանք պաշտպանել մեր ժողովրդավարությունը այսպիսի դժվար ժամանակներում՝ հաշվի առնելով 44-օրյա սարսափելի պատերազմի հետեւանքները:
Անվտանգության, կայունության եւ խաղաղության մասին խոսելիս չի կարելի գերագնահատել ժողովրդավարության դերը: Մեզանից շատերը ստիպված են տառապել՝ ունենալով շրջապատող ավտորիտար երկրներ, իսկ որոշներս՝ հենց հարեւաններ:
Այսօր Ազայ Գուլիեւը խոսում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մասին՝ ասելով, որ ինքը դժգոհ է խմբի աշխատանքից: Միգուցե նաեւ ժամանակն է, որ Ադրբեջանը ընդունի, որ դժգոհ լինելով բանակցություններից` որպես հակամարտությունների լուծման գործիք, որից սովորաբար օգտվում են ժողովրդավարական երկրները, Ադրբեջանը որոշեց խախտել միջազգային մարդասիրական իրավունքի բոլոր հնարավոր սկզբունքները, ոտնահարել Հելսիկյան եզրափակիչ ակտը եւ պարզապես հարձակվել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի վրա՝ կիրառելով երկար պլանավորված ռազմական ագրեսիա:
Այժմ Ազայ Գուլիեւը հայտարարություն է անում՝ խնդրելով զեկույցում Լեռնային Ղարաբաղը փոխարինել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հակամարտությամբ: Սա, ըստ էության, Ադրբեջանի ամենամեծ սխալն է. համարել, որ երբեւէ հնարավոր է աշխարհին համոզել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը վերաբերում է տարածքներին եւ ոչ թե մարդկանց, որ այն տարածքային խնդիր է, մինչդեռ այս հակամարտությունը հստակ ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի հարց է:
Եվ ահա այստեղ է, հարգելի՛ գործընկերներ, մենք բոլորս պետք է ջանք թափենք՝ «օգնելու» Ադրբեջանին վերջապես հասկանալ, որ հակամարտությունը ավարտված չէ հենց ա՛յն պատճառով, որ խոսքը ոչ թե անօդաչու թռչող սարքերով անմարդկային պատերազմ սանձազերծելու մասին է եւ հետո ասելու՝ եկեք խաղաղություն ունենանք, այլ քաղաքական գործընթացի մասին՝ հարգելով Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող մարդկանց ինքնորոշման իրավունքը:
Ես ստիպված եմ հիասթափեցնել Ազայ Գուլիեւին եւ տիկին Այգուլ Կուսպանին Ղազախստանից: ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը Լեռնային Ղարաբաղի հարցի լուծման միակ միջազգայնորեն ճանաչված ձեւաչափն է, որը բազմիցս հավաստել է, որ հակամարտությունը պետք է ավարտվի միայն խաղաղ բանակցությունների եւ քաղաքական լուծման միջոցով, ինչն էլ արտացոլված է ընթացիկ զեկույցում: Եվս մեկ անգամ շնորհակալություն զեկույցի համար, պարո՛ն Կասչիունաս: Եվ շնորհակալություն, հարգելի՛ գործընկերներ, ձեր ուշադրության եւ համագործակցության համար»,-ասել է Հռիփսիմե Գրիգորյանը:

Thank you Mr. Laurinas Kasciunas for your insightful report.
Also, Jean-Guy, the delegate of Canada, for mentioning the aggression by Azerbaijan towards the people of Nagorno-Karabakh and Canada’s firm commitment for human rights and democracy.
Among the many crucial aspects raised in the report I want to start with emphasizing the importance of democracy. Armenia recently held free, fair and transparent snap elections and I am proud to say we could defend our democracy in such a difficult time, considering the consequences of the horrible 44-day war aggression by Azerbaijan towards people of Nagorno-Karabakh.
The role of democracy cannot be overestimated when talking about security, stability and peace. What we observe and moreover, many of us have to live through is suffering due to authoritarian countries surrounding us, some of them just neighboring us.
Today Azay Guliev is speaking about the OSCE Minsk Group, saying he is unhappy with the work of the group. Maybe it is also the time that Azerbaijan admits that being unhappy with the negotiations as a tool to resolve conflicts, as democracies would usually do, it decided to violate all possible principles of international humanitarian law, the Helsinki Final Act and just attack Nagorno-Karabakh in a well-planned military aggression.
Now Azay Guliev is making a statement asking to replace Nagorno-Karabakh with a conflict between Armenia and Azerbaijan in the report. This is in fact the biggest mistake of Azerbaijan thinking it is ever possible to persuade the world that the Nagorno Karabakh conflict is about territories, and not about people, that it is a territorial issue, while the conflict is purely about the right to self-determination.
And here is where, dear Colleagues, we all have to put out efforts in – “help” Azerbaijan finally understand that the conflict is not over exactly for the reason that it is not about unleashing inhumane war with drones on people and then saying let's have peace, but about a political process, respecting the self-determination right of the people living in Nagorno-Karabakh.
I have to disappoint Azay Guliev and Ms. Aigul Kuspan from Kazakhstan – the OSCE Minsk Group is the only internationally recognized format for resolving the Nagorno Karabakh conflict and the Minsk Group has multiple times stated that conflict needs to be over only through peaceful negotiations and a political solution, which the current report reflects. So once again thank you for the report, Mr. Kasciunas. And thank you, dear Colleagues for your attention and cooperation,” Hripsime Grigoryan said.