«Խորհրդարան 1918-1920». Հանգանակություն ազատության համար զոհված զինվորների պատվին արձան կանգնեցնելու համար
Ներքին գործոց նախարարը գրություն էր ուղարկել Հանրային կրթության նախարարին առ այն, որ ազատության համար զոհված զինվորների եւ մարտիկների հիշատակին կառուցվող արձանի ֆոնդին գումար հանգանակեց Էջմիածնի շրջանը:
«Սորա հետ պատիւ ունիմ ուղարկելու Ձեզ Էջմիածնի շրջանում Հայաստանի Հանրապետութեան անկախութեան առաջին տարեդարձի օրը Ազատութեան համար զոհուած զինւորների եւ մարտիկների համար կառուցւելիք արձանի ֆօնդի օգտին հանգանակւած 2712 րուբ. հանդերձ Էջմիածնի շրջանի կոմիսսարի N 1962 գրութեամբ եւ հանգանակութիւնը կազմակերպող մասնաժողովի վարչութեան որոշմամբ»:

Parliament 1918-1920: Donation to Erect Statue in Honour of Soldiers Fallen for Freedom
The Minister of Internal Affairs sent a letter to the Minister of Public Education in which it was said that the region of Etchmiadzin donated money to the fund of a statue being built in memory of soldiers and fighters fallen for freedom.
“With this, on the day of the first anniversary of the independence of the Republic of Armenia, I have the honour to send you 2712 rubles, collected in Etchmiadzin region for the fund of a statue being built in honour of soldiers and fighters fallen for Freedom by the letter of the commissioner of Etchmiadzin region N 1962 and by the decision of the board organizing the donation.”