ՀՀ ԱԺ նախագահի թեկնածու Ալեն Սիմոնյանի ելույթը
շնորհակալություն եմ հայտնում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանն իմ թեկնածությունն Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնում առաջադրելու համար: Մինչ բուն խոսքիս անցնելն ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել 7-րդ գումարման Ազգային ժողովի իմ բոլոր գործընկերներին: Հատուկ ուզում եմ նշել իմ ընկեր, գործընկեր ՀՀ 7-րդ գումարման Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանին, «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցին եւ խմբակցության քարտուղար Հակոբ Սիմիդյանին, ԱԺ 7-րդ գումարման իմ բոլոր թիմակիցներին, որոնց հետ անցանք անմարդկային դժվար ճանապարհ: Հիմա ուզում եմ ասել, որ հպարտանում եմ ձեզնից յուրաքանչյուրով, շնորհակալ եմ, որ պինդ եւ հավատարիմ մնացիք ձեր  սկզբունքներին, թիմին եւ մեր երկրին:
Իսկ հիմա իմ եւ, ինձ թույլ կտամ՝ նաեւ մեր բոլորի անունից առանձնահատուկ շնորհակալություն հայտնել Հայաստանի Հանրապետության հպարտ, ուժեղ եւ իմաստուն ժողովրդին, որ այս բարդ ժամանակներում հերթական անգամ ազատ եւ թափանցիկ ընտրությունների միջոցով ձեւավորեց Հայաստանի Հանրապետության 8-րդ գումարման Ազգային ժողովը: Ընտրությունների անցկացման բարձր որակը փաստեցին բոլոր միջազգային դիտորդական կազմակերպությունները, հետագայում նաեւ ՀՀ Սահմանադրական դատարանը հաստատեց դրանց արդյունքները: Ուստի ուզում եմ շնորհավորել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը, «Հայաստան» դաշինքին, որը, ցավոք, բացակայում է, եւ «Պատիվ ունեմ» դաշինքին՝ խորհրդարան անցնելու առթիվ: Հայաստանի Հանրապետությունը պառլամենտական երկիր է, իսկ Ազգային ժողովը՝ հայ ժողովրդի ներկայացուցչական մարմին, եւ մենք բազմաթիվ անելիքներ ունենք միասին:
Մենք աշխատանքի ենք անցնում Հայաստանի եւ ամբողջ հայության համար դժվարագույն մի ժամանակ, ինչը ենթադրում է ավելի բարձր պատասխանատվություն, քան երբեւէ:  Մենք պետք է արձանագրենք, որ Հայաստանի ներքաղաքական հարաբերություններում ունենք բազմաթիվ անհամաձայնություններ եւ տարաձայնություններ, բայց պետք է նաեւ աներկբա վերահաստատենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունում մենք թշնամիներ չունենք եւ չենք կարող ունենալ:
Ազգային ժողովը, գտնվելով քաղաքական գործընթացների առաջնագծում, մարդկանց համար հանդիսանում է ամենակարեւոր չափորոշիչներից մեկը բոլոր առումներով: Ստացվել է այնպես, որ անկախ Ազգային ժողովի ունեցած իրավական գործիքակազմից եւ գործառույթներից՝ մարդիկ իրենց սպասումներն առաջին հերթին կապում են հենց մեզ հետ, մեր խոսքի հետ, այս՝ թիվ մեկ քաղաքական ամբիոնի հետ, եւ մենք իրավունք չունենք նրանց հիասթափեցնել: Ուստի թշնամանքը, ատելությունը, վիրավորանքը պետք է դուրս մղվեն այս շենքից եւ, ընդհանրապես, մեր առօրյայից: 2021 թվականի հունիսի 20-ին Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները չեն գնացել ընտրատեղամաս, որպեսզի մենք այստեղ իրար ատենք կամ այս ամբիոնից ատելության խոսք տարածենք: Բավակա՛ն է, հայ ժողովուրդն առանց այն էլ դժվար պատմական փուլ է անցնում, եւ ես բոլորիդ խնդրում եմ եւ հորդորում, որ, անկախ այսօրվա քվեարկություններում գրանցված արդյունքներից, վերափոխվենք հանուն Հայաստանի Հանրապետության, հանուն հայ մարդու: Մենք բոլորս գիտենք, որ մեր երկրի անվտանգությունն առաջնային եւ կարեւորագույն խնդիրներից է, եւ մենք չենք խորշում դրա մասին խոսել, բայց հաճախ մոռանում ենք, որ մեր ասած յուրաքանչյուր խոսքն իր արձագանքն է գտնում եւ գտնելու է մեր սահմանների ամբողջ երկայնքով:
Ուստի ցանկացած խոսք ասելիս, քաղաքական յուրաքանչյուր հայտարարություն եւ գործընթաց սկսելիս, մենք պետք է այն դիտարկենք նախ եւ առաջ մեր երկրի անվտանգության տեսանկյունից եւ մշտապես նախապատվությունը տանք կառուցողական գործելաոճին եւ միասնականության աստիճանը բարձրացնող քայլերին:
Ես ինքս այսօր պարտավորվում եմ անել ամեն բան եւ սեփական օրինակով այդ ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկել: Ընտրվելու պարագայում որպես ՀՀ ԱԺ նախագահ՝ իմ առաջնային խնդիրներից է լինելու ապահովել Ազգային ժողովի՝ որպես պետության կարեւորագույն ինստիտուտի, անխափան գործունեությունը եւ արդյունավետությունը: Բազմաթիվ անելիքներ ունենք արտաքին հարաբերությունների ոլորտում: Իզուր չէ, որ ընտրությունների ժամանակ բոլոր կուսակցությունների նախընտրական քարոզարշավի կարեւորագույն ասելիքներից մեկը հենց դա էր: Ազգային ժողովն այդ տեսանկյունից լավագույն հնարավորությունն է բոլորիս համար, եւ այստեղ նույնպես անելիքներ կան: Այս ընտրությունների շնորհիվ այժմ դահլիճում կան բազմաթիվ փորձառու գործիչներ թե՛ իշխանության, թե՛ ընդդիմության շարքերում, ուստի հրամայականը մեկն է՝ միասնաբար ծառայեցնել մեր ուժերը երկրի անվտանգության ապահովման համար, մեր միասնական շահերի սպասարկման համար:
Հաջորդ կարեւորագույն անելիքը օրենսդիր գործունեության ապահովումն է: Նոր իրավիճակը եւ սրընթաց զարգացող աշխարհը մեզ պարտադրում են օրենսդրական արագ եւ անսխալ լուծումների գործելաոճ: Ազգային ժողովի, այդ թվում մշտական հանձնաժողովների անխափան աշխատանքների ապահովումը եւ համագործակցությունը կարեւորագույն հրամայական է այսօր: Իսկ դա կրկին ու կրկին հնարավոր է միայն մեր համատեղ ջանքերի եւ պատրաստակամության պարագայում:
Այսօր մենք ունենք համատեղ աշխատանքի հնարավորություն: 8-րդ գումարման Ազգային ժողովի մեկնարկը յուրահատուկ զրոյական կետ է, որտեղ բոլորս մեր աշխատանքի ոճի եւ ապագա անելիքի տրամաբանության ձեւավորման հիմքն ենք դնելու: Ոչ մի անհնար բան մեզ համար չկա, պետք է միայն քաղաքական կամք եւ գիտակցում, որ մեր երկրի ապագան կերտում ենք հիմա:
Վստահեցնում եմ, որ իմ՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հիմնադիր անդամ, ինչպես նաեւ կուսակցության վարչության անդամ լինելը չի խոչընդոտելու արմատական տարբեր մոտեցումների առկայության պարագայում կազմակերպել ներխորհրդարանական աշխատանքներն ու համագործակցությունը մեր ընդդիմադիր խմբակցությունների հետ, քանի որ Հայաստանի Հանրապետության, հայ ժողովրդի համընդհանուր շահի գիտակցումը գերակա է, եւ մեծ է նոր սկիզբ դնելու գիտակցումը:
Ընտրվելու պարագայում ես պատրաստ եւ բաց եմ ձեզնից յուրաքանչյուրի հետ քննարկել ցանկացած հարց` ի նպաստ մեր պետության եւ ժողովրդի: Ես պատրաստ եմ մոռանալ փոքր տարաձայնությունները հանուն մեծ նպատակների: Ազգային ժողովի եւ համատեղ աշխատանքի կազմակերպման գործում ես ունեմ ձեզնից յուրաքանչյուրի աջակցության եւ խորհրդի կարիքը: Հավատացած եմ, որ անկախ բոլոր տարաձայնություններից, տարբեր մոտեցումներից մեզնից յուրաքանչյուրն իր սրտում եւ մտքում ապրում է հայ մարդով, Հայաստանով, Արցախով եւ Սփյուռքով: Ուստի, անցնենք գործի, որովհետեւ Հայաստանում եւ Արցախում ապագա կա, կա՛ ապագա:

Выступление кандидата в председатели НС РА А.Симоняна
Благодарю партию «Гражданский договор» за выдвижение моей кандидатуры на пост Председателя Национального Собрания. Прежде чем выступить, хочу поблагодарить всех своих коллег в НС седьмого созыва. Особо хочу отметить моего друга, коллегу, Председателя НС седьмого созыва А.Мирзояна, руководителя фракции «Мой шаг» Л.Макунц и секретаря фракции А.Симидяна, всех моих соратников НС седьмого созыва, с которыми  мы прошли нечеловечески сложный путь. Теперь я хочу сказать, что горжусь каждым из вас, благодарю вас за твердость и верность своим принципам, своей команде и нашей стране.
Ныне от своего имени и всех нас хочу выразить особую благодарность гордому, сильному и мудрому народу Республики Армения, который в эти трудные времена в очередной раз сформировал Национальное Собрание восьмого созыва через свободные и прозрачные выборы. Высокое качество проведения выборов подтвердили все международные наблюдательные организации, позднее их результаты подтвердил также Конституционный Суд РА. Поэтому хочу поздравить партию «Гражданский договор», блок «Армения», который, к сожалению, отсутствует, и блок «Честь имею» с вхождением в парламент. Республика Армения – парламентская   страна, а Национальное Собрание – представительный   орган армянского народа, и нам вместе предстоит сделать многое.
Мы приступаем к работе в сложнейшее время для Армении и всего армянства, что подразумевает более высокую ответственность, чем когда-либо. Мы должны констатировать, что во внутриполитических отношениях Армении у нас много разногласий, но мы также должны однозначно подтвердить, что у нас нет и не может быть врагов в Республике Армения.
Национальное Собрание, находясь в авангарде политических процессов, является одним из важнейших критериев для народа во всех отношениях. Получилось так, что независимо от правовых инструментов и функций НС, люди в первую очередь связывают свои ожидания с нами, с нашим словом, с этой политической трибуной номер один, и мы не имеем права их разочаровывать. Поэтому враждебность, ненависть, оскорбления должны быть удалены из этого здания и из нашей повседневной жизни в целом. 20 июня 2021 г. граждане Республики Армения пошли на избирательные участки не для того, чтобы мы здесь ненавидели друг друга или распространяли с этой трибуны язык вражды. Достаточно того, что армянский народ уже переживает сложный исторический этап, и я прошу и призываю всех вас, независимо от итогов сегодняшнего голосования, преобразиться   во   имя Республики Армения, во имя армянского народа. Все мы знаем, что безопасность нашей страны является одной из важнейших   и первоочередных проблем, и не избегаем говорить об этом, но зачастую забываем, что каждое сказанное нами слово находит и найдет отклик по всему периметру наших границ.
Поэтому, произнося любое слово, начиная любое политическое заявление и процесс, мы должны прежде всего рассматривать его с точки зрения безопасности нашей страны и всегда отдавать приоритет конструктивному стилю работы и шагам по повышению единства.
Сегодня я обязуюсь сделать все возможное и на собственном примере предпринять шаги в этом направлении. В случае избрания Председателем НС одной из моих приоритетных задач будет обеспечение бесперебойной и эффективной деятельности Национального Собрания как важнейшего института государства. У нас много работы в сфере международных отношений. Недаром это было одним из самых важных заявлений в ходе избирательной кампании всех партий. С этой точки зрения Национальное Собрание – наилучшая   возможность для всех нас, и здесь тоже есть над чем поработать. Благодаря этим выборам сейчас в зале много опытных деятелей как в рядах власти, так и оппозиции, поэтому императив один – использовать   наши силы вместе для обеспечения безопасности страны, служения нашим общим интересам.
Следующее важнейшее дело – обеспечить   законодательную деятельность. Новая ситуация и стремительно развивающийся мир обязывают нас   действовать быстро и без ошибок в законодательстве. Обеспечение бесперебойной работы и сотрудничества НС, в том числе постоянных комиссий, сегодня является основной задачей. А это возможно лишь при готовности и совместных усилиях.
Сегодня у нас есть возможность поработать вместе. Старт НС восьмого созыва –   уникальная точка отсчета, где мы все заложим основу для формирования нашего стиля работы и логики того, что мы будем делать в будущем. Для нас нет ничего невозможного, нужна   лишь политическая воля и осознание того, что строим будущее своей страны уже сейчас.
Уверяю вас, что быть членом-учредителем моей партии «Гражданский договор», а также членом правления партии не будет препятствовать организации внутрипарламентской работы и сотрудничеству с нашими оппозиционными фракциями при наличии различных коренных подходов, поскольку превыше всего осознание всеобщих интересов Республики Армения и армянского народа, велико осознание нового начала.
В случае избрания я готов и открыт для обсуждения любого вопроса с каждым из вас – на   благо нашего государства и народа. Я готов забыть мелкие разногласия ради больших целей. Мне нужна поддержка и совет каждого из вас в организации НС и в совместной работе. Уверен, несмотря на все различия, разные подходы, каждый из нас сердцем и мыслью   с армянским народом, Арменией, Арцахом и Диаспорой. Итак, приступим к работе, потому что у Армении и Арцаха есть будущее, будущее – есть!