ՀՀ ԱԺ նախագահի թեկնածու Ալեն Սիմոնյանի ելույթը
շնորհակալություն եմ հայտնում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանն իմ թեկնածությունն Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնում առաջադրելու համար: Մինչ բուն խոսքիս անցնելն ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել 7-րդ գումարման Ազգային ժողովի իմ բոլոր գործընկերներին: Հատուկ ուզում եմ նշել իմ ընկեր, գործընկեր ՀՀ 7-րդ գումարման Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանին, «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցին եւ խմբակցության քարտուղար Հակոբ Սիմիդյանին, ԱԺ 7-րդ գումարման իմ բոլոր թիմակիցներին, որոնց հետ անցանք անմարդկային դժվար ճանապարհ: Հիմա ուզում եմ ասել, որ հպարտանում եմ ձեզնից յուրաքանչյուրով, շնորհակալ եմ, որ պինդ եւ հավատարիմ մնացիք ձեր  սկզբունքներին, թիմին եւ մեր երկրին:
Իսկ հիմա իմ եւ, ինձ թույլ կտամ՝ նաեւ մեր բոլորի անունից առանձնահատուկ շնորհակալություն հայտնել Հայաստանի Հանրապետության հպարտ, ուժեղ եւ իմաստուն ժողովրդին, որ այս բարդ ժամանակներում հերթական անգամ ազատ եւ թափանցիկ ընտրությունների միջոցով ձեւավորեց Հայաստանի Հանրապետության 8-րդ գումարման Ազգային ժողովը: Ընտրությունների անցկացման բարձր որակը փաստեցին բոլոր միջազգային դիտորդական կազմակերպությունները, հետագայում նաեւ ՀՀ Սահմանադրական դատարանը հաստատեց դրանց արդյունքները: Ուստի ուզում եմ շնորհավորել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը, «Հայաստան» դաշինքին, որը, ցավոք, բացակայում է, եւ «Պատիվ ունեմ» դաշինքին՝ խորհրդարան անցնելու առթիվ: Հայաստանի Հանրապետությունը պառլամենտական երկիր է, իսկ Ազգային ժողովը՝ հայ ժողովրդի ներկայացուցչական մարմին, եւ մենք բազմաթիվ անելիքներ ունենք միասին:
Մենք աշխատանքի ենք անցնում Հայաստանի եւ ամբողջ հայության համար դժվարագույն մի ժամանակ, ինչը ենթադրում է ավելի բարձր պատասխանատվություն, քան երբեւէ:  Մենք պետք է արձանագրենք, որ Հայաստանի ներքաղաքական հարաբերություններում ունենք բազմաթիվ անհամաձայնություններ եւ տարաձայնություններ, բայց պետք է նաեւ աներկբա վերահաստատենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունում մենք թշնամիներ չունենք եւ չենք կարող ունենալ:
Ազգային ժողովը, գտնվելով քաղաքական գործընթացների առաջնագծում, մարդկանց համար հանդիսանում է ամենակարեւոր չափորոշիչներից մեկը բոլոր առումներով: Ստացվել է այնպես, որ անկախ Ազգային ժողովի ունեցած իրավական գործիքակազմից եւ գործառույթներից՝ մարդիկ իրենց սպասումներն առաջին հերթին կապում են հենց մեզ հետ, մեր խոսքի հետ, այս՝ թիվ մեկ քաղաքական ամբիոնի հետ, եւ մենք իրավունք չունենք նրանց հիասթափեցնել: Ուստի թշնամանքը, ատելությունը, վիրավորանքը պետք է դուրս մղվեն այս շենքից եւ, ընդհանրապես, մեր առօրյայից: 2021 թվականի հունիսի 20-ին Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները չեն գնացել ընտրատեղամաս, որպեսզի մենք այստեղ իրար ատենք կամ այս ամբիոնից ատելության խոսք տարածենք: Բավակա՛ն է, հայ ժողովուրդն առանց այն էլ դժվար պատմական փուլ է անցնում, եւ ես բոլորիդ խնդրում եմ եւ հորդորում, որ, անկախ այսօրվա քվեարկություններում գրանցված արդյունքներից, վերափոխվենք հանուն Հայաստանի Հանրապետության, հանուն հայ մարդու: Մենք բոլորս գիտենք, որ մեր երկրի անվտանգությունն առաջնային եւ կարեւորագույն խնդիրներից է, եւ մենք չենք խորշում դրա մասին խոսել, բայց հաճախ մոռանում ենք, որ մեր ասած յուրաքանչյուր խոսքն իր արձագանքն է գտնում եւ գտնելու է մեր սահմանների ամբողջ երկայնքով:
Ուստի ցանկացած խոսք ասելիս, քաղաքական յուրաքանչյուր հայտարարություն եւ գործընթաց սկսելիս, մենք պետք է այն դիտարկենք նախ եւ առաջ մեր երկրի անվտանգության տեսանկյունից եւ մշտապես նախապատվությունը տանք կառուցողական գործելաոճին եւ միասնականության աստիճանը բարձրացնող քայլերին:
Ես ինքս այսօր պարտավորվում եմ անել ամեն բան եւ սեփական օրինակով այդ ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկել: Ընտրվելու պարագայում որպես ՀՀ ԱԺ նախագահ՝ իմ առաջնային խնդիրներից է լինելու ապահովել Ազգային ժողովի՝ որպես պետության կարեւորագույն ինստիտուտի, անխափան գործունեությունը եւ արդյունավետությունը: Բազմաթիվ անելիքներ ունենք արտաքին հարաբերությունների ոլորտում: Իզուր չէ, որ ընտրությունների ժամանակ բոլոր կուսակցությունների նախընտրական քարոզարշավի կարեւորագույն ասելիքներից մեկը հենց դա էր: Ազգային ժողովն այդ տեսանկյունից լավագույն հնարավորությունն է բոլորիս համար, եւ այստեղ նույնպես անելիքներ կան: Այս ընտրությունների շնորհիվ այժմ դահլիճում կան բազմաթիվ փորձառու գործիչներ թե՛ իշխանության, թե՛ ընդդիմության շարքերում, ուստի հրամայականը մեկն է՝ միասնաբար ծառայեցնել մեր ուժերը երկրի անվտանգության ապահովման համար, մեր միասնական շահերի սպասարկման համար:
Հաջորդ կարեւորագույն անելիքը օրենսդիր գործունեության ապահովումն է: Նոր իրավիճակը եւ սրընթաց զարգացող աշխարհը մեզ պարտադրում են օրենսդրական արագ եւ անսխալ լուծումների գործելաոճ: Ազգային ժողովի, այդ թվում մշտական հանձնաժողովների անխափան աշխատանքների ապահովումը եւ համագործակցությունը կարեւորագույն հրամայական է այսօր: Իսկ դա կրկին ու կրկին հնարավոր է միայն մեր համատեղ ջանքերի եւ պատրաստակամության պարագայում:
Այսօր մենք ունենք համատեղ աշխատանքի հնարավորություն: 8-րդ գումարման Ազգային ժողովի մեկնարկը յուրահատուկ զրոյական կետ է, որտեղ բոլորս մեր աշխատանքի ոճի եւ ապագա անելիքի տրամաբանության ձեւավորման հիմքն ենք դնելու: Ոչ մի անհնար բան մեզ համար չկա, պետք է միայն քաղաքական կամք եւ գիտակցում, որ մեր երկրի ապագան կերտում ենք հիմա:
Վստահեցնում եմ, որ իմ՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հիմնադիր անդամ, ինչպես նաեւ կուսակցության վարչության անդամ լինելը չի խոչընդոտելու արմատական տարբեր մոտեցումների առկայության պարագայում կազմակերպել ներխորհրդարանական աշխատանքներն ու համագործակցությունը մեր ընդդիմադիր խմբակցությունների հետ, քանի որ Հայաստանի Հանրապետության, հայ ժողովրդի համընդհանուր շահի գիտակցումը գերակա է, եւ մեծ է նոր սկիզբ դնելու գիտակցումը:
Ընտրվելու պարագայում ես պատրաստ եւ բաց եմ ձեզնից յուրաքանչյուրի հետ քննարկել ցանկացած հարց` ի նպաստ մեր պետության եւ ժողովրդի: Ես պատրաստ եմ մոռանալ փոքր տարաձայնությունները հանուն մեծ նպատակների: Ազգային ժողովի եւ համատեղ աշխատանքի կազմակերպման գործում ես ունեմ ձեզնից յուրաքանչյուրի աջակցության եւ խորհրդի կարիքը: Հավատացած եմ, որ անկախ բոլոր տարաձայնություններից, տարբեր մոտեցումներից մեզնից յուրաքանչյուրն իր սրտում եւ մտքում ապրում է հայ մարդով, Հայաստանով, Արցախով եւ Սփյուռքով: Ուստի, անցնենք գործի, որովհետեւ Հայաստանում եւ Արցախում ապագա կա, կա՛ ապագա:

Dear compatriots, dear colleagues,
I thank Civil Contract Party for nominating me as a candidate for the post of the National Assembly President. Before turning to the core speech I would like to thank all my colleagues of the National Assembly of the seventh convocation. I especially would like to mention my friend, colleague, the President of the National Assembly of the RA seventh convocation Ararat Mirzoyan, the Head of My Step Faction Lilit Makunts and the Secretary of the Faction Hakob Simidyan, all my teammates of the NA seventh convocation, with whom we passed inhuman difficult path. Now, I would like to say that I am proud of all of you, I am thankful that you remained firm and faithful to your principles, team and our country.
And now I would also like to especially thank on my and everybody’s behalf the proud, strong and wise people of the Republic of Armenia that in these hard times once again formed the National Assembly of the eighth convocation of the Republic of Armenia through free and transparent elections. The high quality of holding the elections documented that all international observation organizations, also in future the RA Constitutional Court approved their results. Thus, I would like to congratulate the Civil Contract Party, the Armenia Alliance which, unfortunately is absent, and I Have Honor Alliance on the occasion of passing into the parliament. The Republic of Armenia is a parliamentary country, and the National Assembly is the Armenian people’s representation body, and we have numerous things to do together.
We will work in the most difficult time for Armenia and the whole Armenians, which supposes higher responsibility, than ever. We should record that we have numerous disagreements and discords in the inner political relations of Armenia, but we also should undoubtedly reapprove that we don’t have enemies and we cannot have.
The National Assembly, being on the frontline of political processes, is one of the most important criteria in all aspects. It appeared to be that from legal toolset and functions of the independent National Assembly, first of all, people connect just with us, with our words; this number one political tribune, and we have no right to disappoint them. Thus, the animosity, hatred, insult should be driven out of this building, and in general, our everyday life. On June 20, 2021 the citizens of the Republic of Armenia did not go to the electoral district, in order we’ll hate each other or spread word of hatred from this tribune. That is enough, the Armenian people passed a hard historical phase, and I ask and urge all of you that irrespective of results registered in today’s voting, we’ll get changed for the Republic of Armenia and for the sake of the Armenian people. We all know that one of the prior and most important problems is the security of our country, and we have aversion for speaking about that, but we often forget that every word said by us finds and will find response along our entire border.
Hence, while saying any word, making any political statement and beginning any process, first of all, we should observe from the aspect of our country’s security and permanently give preference to the constructive workstyle and steps raising the degree of unification.
Today, I myself get obliged to do my best and take steps in that direction with my own example. In case of being elected, as RA NA President, one of my prior problems will be to ensure the uninterrupted activity and efficiency of the National Assembly as the most important institute of the state. We have a lot of things to do in the sphere of foreign relations. It is not in vain that during the elections one of the most important words of the pre-electoral campaign of all parties was just that. In that respect the National Assembly is the best opportunity for all of us, and here also we have things to do. Due to these elections, now there are numerous experienced politicians in this hall among the power and the opposition, thus, the dictate is the one – to make serve our forces unitedly for ensuring the security of the country and serving for our united interests.
The next most important work is to ensure the legislative activity. The new situation and the rapidly developing world impose us workstyle of legislative fast and unmistakable solutions. And that is again and again possible in case of joint efforts and readiness.
Today, we have an opportunity of joint work. The launch of the National Assembly of the eighth convocation is a unique zero point, where all of us will lay down the basis of the formation of our workstyle and the logic of future works. There is nothing impossible for us, we shall have only political will and conscience that we are building the future of our country now.
I assure you that as being founder member of the Civil Contract Party, as well as the member of the party board will not impede in case of radical different approaches to organize the inner-parliamentary works and cooperation with our opposition factions, as the awareness of the universal interests of the Republic of Armenia and the Armenian people is of priority, and the awareness of a new beginning is big.
In case of being elected NA President I am ready and open to discuss with all of you any issue for the benefit of our state and people. In the organization of the joint work in the National Assembly I have the need of everybody’s support and advice. I am sure that regardless of all discords, different approaches all of us live in their heart and mind with Armenians, Armenia, Artsakh and Diaspora. Thus, let us work, because future is there, there is future in Armenia and in Artsakh.