ՀՀ ԱԺ ութերորդ գումարման առաջին նստաշրջանի ընթացքում, որը տեղի ունեցավ օգոստոսի 2-ին, կայացավ ԱԺ նախագահի  ընտրության քվեարկությունը:
ԱԺ նախագահի պաշտոնում ընտրվելու համար թեկնածուներ էին առաջադրել բոլոր երեք խմբակցությունները:
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունն  առաջադրել էր «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր  Մխիթար Զաքարյանի, իսկ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը՝ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Սարգսյանի թեկնածությունը: ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունն առաջադրել էր Ալեն Սիմոնյանի թեկնածությունը:
ԱԺ հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Նարեկ Բաբայանը հայտնեց, որ տեղի է ունեցել գաղտնի քվեարկություն, որին ԱԺ 107 պատգամավորներից  մասնակցել է 71-ը:  Բացելով քվեատուփը՝ Հաշվիչ հանձնախումբը պարզել է, որ քվեարկությանը մասնակցած բոլոր 71 պատգամավորները կողմ են քվեարկել Ալեն Սիմոնյանի թեկնածությանը: Այսպիսով՝  ԱԺ ութերորդ գումարման Ազգային ժողովի նախագահ է ընտրվել  Ալեն Սիմոնյանը:
Ալեն Սիմոնյանը շնորհակալություն հայտնեց գործընկերներին ԱԺ նախագահի պաշտոնում իրեն տրված բարձր վստահության համար:

On August 2, during the first session of the RA NA eighth convocation, the voting for the election of the NA President was held.
All three factions nominated candidates for the post of the NA President.
The NA Armenia Faction nominated the deputy of Armenia Faction Mkhitar Zakaryan as a candidate, and the NA I Have Honor Faction – the candidacy of the deputy from Armenia Faction Artur Sargsyan. The NA Civil Contract Faction nominated Alen Simonyan as a candidate.
The Chairman of the NA Counting Commission Narek Babayan informed that the voting was held by secret ballot and where 71 out of 107 NA deputies took part. Opening the ballot box, the Counting Commission found out that all 71 deputies who took part in the voting, gave their votes to Alen Simonyan as a candidate. So, Alen Simonyan was elected as President of the National Assembly of the NA eighth convocation.
Alen Simonyan thanked his colleagues for the high trust given to him in the post of the NA President.