Օգոստոսի 6-ին խորհրդարանը շարունակեց ԱԺ ութերորդ գումարման առաջին նստաշրջանի աշխատանքը:
Հիշեցնենք, որ նախորդ օրն ընդդիմության կողմից ԱԺ նախագահի տեղակալի պաշտոնում ընտրվելու համար երրորդ անգամ առաջադրվել էր «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանի թեկնածությունը:
Տեղի ունեցած գաղտնի քվեարկությունից հետո ԱԺ հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Նարեկ Բաբայանը հայտնեց, որ ԱԺ 107 պատգամավորներից ընտրությանը մասնակցել է 103-ը, անվավեր է համարվել 2 քվեաթերթիկ: Իշխան Սաղաթելյանի թեկնածությանը կողմ է քվեարկել 64, դեմ՝ 37 պատգամավոր:  Այսպիսով, Իշխան Սաղաթելյանն ընտրվեց ԱԺ նախագահի տեղակալ:
Իշխան Սաղաթելյանը շնորհակալություն հայտնեց իրենց դաշինքի օգտին քվեարկած քաղաքացիներին. «Դուք մեզ տվել եք մանդատ, եւ մենք պարտավոր ենք Ազգային ժողովում լիարժեք ներկայացնել ձեզ»: ԱԺ փոխնախագահի կարծիքով՝ երկրում կան բազմաթիվ խնդիրներ եւ մարտահրավերներ, որոնք պետք է հաղթահարվեն:

6 августа парламент продолжил работу первой сессии НС восьмого созыва.
Накануне кандидат фракции «Армения» И.Сагателян в третий раз выдвигался оппозицией на должность заместителя Председателя НС.
После тайного голосования председатель Счетной комиссии НС Н.Бабаян сообщил, что в выборах участвовали 103 депутата из 107, недействительными признаны 2 бюллетеня. За кандидатуру И.Сагателяна проголосовали 64 депутата, против – 37. Таким образом, И.Сагателян избран вице-спикером НС.
И.Сагателян поблагодарил граждан, проголосовавших за их блок: «Вы вручили нам мандат, и мы обязаны полноценно представлять вас в Национальном Собрании». По мнению вице-спикера, в стране много проблем и вызовов, которые необходимо преодолеть.