Օգոստոսի 6-ին խորհրդարանը շարունակեց ԱԺ ութերորդ գումարման առաջին նստաշրջանի աշխատանքը:
Հիշեցնենք, որ նախորդ օրն ընդդիմության կողմից ԱԺ նախագահի տեղակալի պաշտոնում ընտրվելու համար երրորդ անգամ առաջադրվել էր «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանի թեկնածությունը:
Տեղի ունեցած գաղտնի քվեարկությունից հետո ԱԺ հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Նարեկ Բաբայանը հայտնեց, որ ԱԺ 107 պատգամավորներից ընտրությանը մասնակցել է 103-ը, անվավեր է համարվել 2 քվեաթերթիկ: Իշխան Սաղաթելյանի թեկնածությանը կողմ է քվեարկել 64, դեմ՝ 37 պատգամավոր:  Այսպիսով, Իշխան Սաղաթելյանն ընտրվեց ԱԺ նախագահի տեղակալ:
Իշխան Սաղաթելյանը շնորհակալություն հայտնեց իրենց դաշինքի օգտին քվեարկած քաղաքացիներին. «Դուք մեզ տվել եք մանդատ, եւ մենք պարտավոր ենք Ազգային ժողովում լիարժեք ներկայացնել ձեզ»: ԱԺ փոխնախագահի կարծիքով՝ երկրում կան բազմաթիվ խնդիրներ եւ մարտահրավերներ, որոնք պետք է հաղթահարվեն:

On August 6, the Parliament continued the work of the first session of the NA eighth convocation.
It should be reminded that on the previous day, the deputy of the Armenia Faction Ishkhan Saghatelyan was nominated as a candidate for the post of the NA Vice President by the opposition for the third time.
After the voting by secret ballot, the Chairman of the NA Counting Commission Narek Babayan informed that 103 deputies out of 107 took part in the election, 2 voting papers were recognized invalid. 64 deputies voted for Ishkhan Saghatelyan’s candidacy, and 37 – against. So, Ishkhan Saghatelyan was elected NA Vice President.
Ishkhan Saghatelyan thanked the citizens who voted for their alliance. “You have given us a mandate and we are obliged to fully represent you in the National Assembly.” In the NA Vice President’s opinion, there are many problems and challenges in the country which should be overcome.