Նորընտիր Ազգային ժողովն օգոստոսի 6-ին շարունակեց աշխատանքը:
Քննարկվեց «ՀՀ ութերորդ գումարման Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովներ ստեղծելու մասին» ԱԺ որոշման նախագիծը, որի հեղինակը ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունն է:   Առաջարկվում է  ստեղծել 12 մշտական հանձնաժողով, որոնցից երկուսը՝ Առողջապահության հարցերի, ինչպես նաեւ Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովները, կձեւավորվեն յոթերորդ գումարման Ազգային ժողովում գործած Առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի տարանջատմամբ:
Սահմանադրության համաձայն՝ մշտական հանձնաժողովներում տեղերը բաշխվում են խմբակցություններում ընդգրկված պատգամավորների թվի համամասնությամբ: Հաշվի առնելով, որ ութերորդ գումարման Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունն ունի 71, «Հայաստան» խմբակցությունը՝ 29, իսկ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը՝ 7 անդամ՝  առաջարկվում է ԱԺ մշտական հանձնաժողովների անդամների նվազագույն թիվը սահմանել 8, իսկ մյուս հանձնաժողովների անդամների ընդհանուր թիվը սահմանել նրանց ծանրաբեռնվածության, ինչպես նաեւ այն հաշվարկով, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» եւ «Հայաստան» խմբակցությունները մշտական հանձնաժողովներում ունենան իրենց անդամների ընդհանուր թվին հավասար տեղեր, իսկ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը յուրաքանչյուր  հանձնաժողովում ունենա մեկ տեղ:

6 августа новоизбранное Национальное Собрание продолжило работу.
Обсужден предложенный фракцией «Гражданский договор»  проект решения парламента о создании постоянных комиссий НС восьмого созыва. Предлагается создать 12 постоянных комиссий, две из которых – постоянные комиссии по здравоохранению и по труду и социальным вопросам – будут  сформированы путем разделения Постоянной комиссии по здравоохранению и социальным вопросам НС седьмого созыва.
Согласно Конституции, места в постоянных комиссиях распределяются пропорционально числу депутатов, входящих во фракции. Учитывая, что фракция «Гражданский договор» НС восьмого созыва состоит из 71 члена, фракция «Армения» - 29, фракция «Честь имею» - 7, предлагается установить минимальное количество членов постоянных комиссий НС 8 человек, а общее количество членов других комиссий определить по их загруженности, а также исходя из расчета, чтобы фракции «Гражданский договор» и «Армения» имели бы места в постоянных комиссиях, равные общему количеству их членов, а фракция «Честь имею» - по одному месту в каждой комиссии.