Օգոստոսի 17-ին ԱԺ արտահերթ նստաշրջանում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվեց Կառավարության հեղինակած «Սեւանա լճի էկոհամակարգի վերականգնման, պահպանման, վերարտադրման եւ օգտագործման միջոցառումների տարեկան ու համալիր ծրագրերը հաստատելու մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
ՀՀ ջրային կոմիտեի նախագահ Կարեն Սարգսյանը տեղեկացրեց, որ օրենքի նախագծում կատարվել են տեխնիկական բնույթի փոփոխություններ: Նա նշեց, որ չի ընդունվել ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ներկայացրած առաջարկը՝ նախագիծն անփոփոխ թողնելու վերաբերյալ:
Նախագծով առաջարկվում է 2021 թվականին Սեւանա լճից ջրի բացթողնման տարեկան առավելագույն չափաքանակ սահմանել մինչեւ 245 մլն մ3:

On August 17, the draft law on Making Addenda to the Law on Approving the Annual and Complex Programmes for the Restoration, Preservation, Reproduction and Use of Lake Sevan Ecosystem authored by the Government was debated in the second reading at the NA extraordinary session.
The Chair of the RA Water Committee Karen Sargsyan informed that amendments of a technical nature were made to the draft law. He noted that the proposal on leaving the draft unchanged presented by the NA With Honor Faction was not accepted.
The draft law proposes to establish up to 245mln m3 annual maximum amount of water leakage from the Lake Sevan in 2021.