Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունեց «Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտե»-ի նախագահ Աշոտ Մելիքյանին, «Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոն»-ի տնօրեն Նունե Սարգսյանին եւ «Լրագրողների Ասպարեզ ակումբ»-ի նախագահ Լեւոն Բարսեղյանին:
Հանդիպումն իրականացավ լրագրողների իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող կազմակերպությունների նախաձեռնությամբ: Քննարկվեցին հուլիսի 30-ին փոփոխված Ազգային Ժողովի նստավայրի տարածքում եւ շենքում գործող անվտանգության կանոններում լրագրողների տեղաշարժին վերաբերող նորմերը, որոնց համաձայն պահպանվող օբյեկտի հատուկ վերահսկելի գոտիներում արգելվում է Ազգային ժողովում հավատարմագրված լրագրողներին զբաղվել մասնագիտական գործունեությամբ (ի դեպ՝ նշյալ կանոնները բխում են «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի տրամաբանությունից): Խոսքը ՀՀ ԱԺ պատգամավորների եւ աշխատակազմի աշխատակիցների աշխատասենյակներ տանող միջանցքների մասին է:
Ի պատասխան այն հարցին, որ կանոնակարգումը լրագրողների մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտ կարող է հանդիսանալ՝ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը նշեց, որ դրանց բնույթը բացառապես անվտանգության նորմերից է բխում: Նա հավելեց, որ այս պահին աշխատանքներ են տարվում լրագրողների գործունեությունն ԱԺ-ում առավել բարենպաստ դարձնելու համար՝ որպես օրինակ բերելով տեղեկատվական ցանկացած առիթի դեպքում համապատասխան բանախոսների ապահովումը: ԱԺ նախագահը տեղեկացրեց, որ օրերս լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում հայտնել է յուրաքանչյուր ամիս ճեպազրույց ունենալու հանձնառության մասին:

The President of the National Assembly Alen Simonyan received the President of the Committee for Protection of Freedom of Speech Ashot Melikyan, the Director of the Media Initiatives Center Nouneh Sarkissian and the Chairman of Asparez Journalists’ Club Levon Barseghyan.
The meeting took place at the initiative of the organizations engaged in the protection of the journalists’ rights. The norms concerning the journalists’ move on the territory of the residence of the National Assembly and in the security rules functioning in the building amended on July 30, according to which, it is banned for the journalists accredited in the National Assembly to be engaged with their professional activity in the specially controlling zones of the protected area (by the way, the mentioned rules stem from the logic of the constitutional law the Rules of Procedure of the National Assembly). It’s about the corridors leading to the offices of the RA NA deputies and the Staff employees.
In response to this question that the regulation can be an obstacle for the journalists’ professional activity, the NA President Alen Simonyan has noted that their nature is based exclusively on the security norms. He has added that at this moment works are carried out for making the journalists’ activity more favourable in the National Assembly, bringing as an example the provision of the corresponding speakers on any information occasion. The NA President informed that recently during the meeting with the journalists he mentioned about his commitment on having briefing every month.