Էդուարդ Աղաջանյանը հանդիպեց Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ղեկավարի հետ
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանն օգոստոսի 31-ին հանդիպեց Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) պատվիրակության ղեկավար Թիերի Ռիբոյի եւ հաղորդակցման ու կանխարգելման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունու հետ:
Հանդիպմանը քննարկվեցին Արցախյան հակամարտության կարգավորմանը, հայկական կողմի գերիների վերադարձին ու անհետ կորածներին առնչվող հարցեր: Կարեւորվեց անհետ կորած անձանց իրավական պաշտպանությանն ուղղված քայլերի իրականացումը:
Էդուարդ Աղաջանյանը կարեւորեց ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ հանգուցալուծումը՝ նշելով, որ ժողովուրդներին պետք է պատրաստել խաղաղության: Հանձնաժողովի նախագահը հյուրին մանրամասն ներկայացրեց Կառավարության հնգամյա ծրագրով նախանշվող քայլերը:
Թիերի Ռիբոն ներկայացրեց հետպատերազմյան շրջանում ԿԽՄԿ-ի իրականացրած գործունեությունը՝ շեշտելով կազմակերպության համակարգված աշխատանքը տարածաշրջանում  Երեւանի, Բաքվի եւ Լեռնային Ղարաբաղի գրասենյակների միջեւ: Նա հավաստիացրեց, որ ԿԽՄԿ-ն առավելագույն ջանքեր է գործադրում գերեվարված անձանց պահման պայմանների եւ նրանց հանդեպ վերաբերմունքի վերահսկման ուղղությամբ: Կառույցի ներկայացուցիչները պարբերաբար այցելում են հայ գերեվարվածներին եւ օգնում նրանց պահպանել կապն ընտանիքների հետ: Նշվեց, որ ԿԽՄԿ-ն շարունակելու է իրականացնել իր մարդասիրական առաքելությունը որպես չեզոք միջնորդ մի շարք հարցերով՝ ներառյալ աջակցությունը սահմանամերձ բնակչությանն ու անհետ կորածների եւ նրանց ընտանիքների խնդիրները:

Eduard Aghajanyan Meets with Head of Delegation of International Committee of Red Cross in Armenia
On August 31, the Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Eduard Aghajanyan met with the Head of the Delegation of the International Committee of the Red Cross (ICRC) in Armenia Thierry Ribaux and the Head of Communication and Prevention Programmes Zara Amatuni.
The issues related to the settlement of the Artsakh conflict, the return of the captives of the Armenian side and the missing persons were discussed. The implementation of steps directed to the legal protection of missing persons was highlighted.
Eduard Aghajanyan highlighted the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, noting that the people should be prepared for peace. The Committee Chair presented to the guest in detail the steps envisaged by the Government five-year programme.
Thierry Ribaux presented the activities implemented by the ICRC in the post-war period, emphasizing the coordinated work of the organization in the region between the offices of Yerevan, Baku and Nagorno-Karabakh. He has assured that the ICRC makes every effort to control the captives’ conditions and the treatment towards them. The representatives of the organization regularly visit the Armenian captives and help them to keep in touch with the families. It has been stated that the ICRC will continue to carry out its humanitarian mission as a neutral mediator on a number of issues, including the assistance for the borderline population and the problems of the missing persons and their families.