Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը սեպտեմբերի 6-9-ը աշխատանքային եռօրյա այցով մասնակցելու է Ավստրիայի մայրաքաղաք Վիեննայում կայանալիք Խորհրդարանների նախագահների 5-րդ համաշխարհային համաժողովին եւ Ահաբեկչության դեմ պայքարի առաջին գլոբալ խորհրդարանական գագաթնաժողովին:
Համաժողովի աշխատանքները պաշտոնապես մեկնարկելու են  սեպտեմբերի 7-ին՝ պանելային քննարկումների ձեւաչափով եւ հագեցած օրակարգով:
Քննարկվելիք հիմնական թեմաները ծավալվելու են տարբեր երկրների խորհրդարաններին ներհատուկ հիմնախնդիրների եւ ընդհանրական բնույթի հարցերի շուրջ: Համաժողովում սահմանված օրակարգի առաջնահերթությունների առանցքում մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ու դրանց լիարժեք իրացմանն առնչվող հարցերի վերհանումն է: Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվելու «Կայուն զարգացման հասնելը պահանջում է ավելի շատ ուշադրություն դարձնել մարդու բարեկեցությանը եւ շրջակա  միջավայրի պահպանությանը, քան՝ տնտեսական զարգացմանը», «Կանանց եւ աղջիկների նկատմամբ խտրականություն սահմանող օրենքների չեղարկումը գենդերային հավասարության հասնելու միակ ճանապարհն է» խորագրերով թեմաներին:
Գործընկերներն անդրադառնալու են «Խորհրդարանի բաց լինելը թափանցիկություն ու հասանելիություն ընդդեմ անվտանգության. ինչպես հասնել հավասարակշռության» ընդհանրական  խորագիր կրող հարցերին՝ լավագույն  փորձի վերհանման նպատակով:
Համաժողովի օրակարգում է նաեւ հակահամաճարակային  միասնական մարտահրավերների հաղթահարմանն առնչվող միջխորհրդարանական փորձի փոխանակումը: Նախատեսված է քննարկել  «COVID-19 համավարակին գլոբալ արձագանքը մարտահրավեր է նետում մարդկանց համար ցանկալի արդյունքի հասնելուն՝ բազմակողմանի հարաբերությունների կարողությունը»,  «Ժողովրդավարության վրա COVID-19 համավարակի ազդեցության մեղմացումը» վերտառությամբ հարցեր: Օրակարգում ընդգրկված է նաեւ Միջխորհրդարանական միության եւ Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության հարակից միջոցառումը:
Գագաթնաժողովին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հանդես կգա «Խորհրդարանները եւ գլոբալ կառավարումը. անավարտ օրակարգ» ելույթով:
Խորհրդարանների նախագահների 5-րդ համաշխարհային համաժողովի կազմակերպիչներն են Միջխորհրդարանական միությունը, Միացյալ ազգերի կազմակերպությունը, Ավստրիայի խորհրդարանը:
Տեղեկացնենք, որ Խորհրդարանների նախագահների 5-րդ համաշխարհային համաժողովի առաջին փուլի հանդիպումն իրականացվել է 2020 թվականին՝ առցանց եղանակով:
Առաջին փուլում ընդունվել է «Խորհրդարանների կառավարող դերն առավել արդյունավետ բազմալատերալիզմ ապահովելու գործում՝ մարդկանց եւ մոլորակի խաղաղությունն ու կայուն զարգացումն իրականացնելու նպատակով» վերտառությամբ  հռչակագիր:

Делегация во главе с Председателем НС А.Симоняном отбыла с рабочим визитом в Вену
Делегация во главе со спикером НС А.Симоняном в ходе трехдневного рабочего визита примет участие в 5-й Всемирной конференции глав парламентов и Первом Глобальном парламентском саммите по борьбе с терроризмом, которые пройдут 6-9 сентября в Вене (Австрия).
Работа конференции официально стартует 7 сентября в формате панельных дискуссий при насыщенной повестке дня.
Основными темами дебатов станут вопросы как специфические для парламентов разных стран, так и общего характера. В основе повестки дня конференции – проблемы защиты прав человека и их полноценной реализации. В этом контексте будут затронуты темы «Достижение устойчивого развития требует большего внимания к благополучию человека и защите окружающей среды, чем к экономическому развитию», «Отмена законов, дискриминирующих женщин и девушек, - единственный способ достижения гендерного равенства» и др.
В повестке конференции также обмен межпарламентским опытом по преодолению общих противоэпидемических вызовов. Будут обсуждены такие вопросы, как «Глобальный ответ на вызовы COVID-19, потенциал многосторонних отношений», «Снижение воздействия COVID-19 на демократию». В повестке дня также мероприятия, связанные с Межпарламентским союзом и Международным агентством по атомной энергии.
Председатель НС А. Симонян 9 сентября выступит на Первом Глобальном парламентском саммите по борьбе с терроризмом, представив исследование прав и потребностей жертв терроризма, а также коснувшись помощи со стороны депутатов в вопросе реинтеграции.
Организаторы 5-й Всемирной конференция глав парламентов – Межпарламентский союз, ООН, парламент Австрии.
К сведению, на первом этапе 5-й Всемирной конференции спикеров парламентов, прошедшем в 2020 г. в режиме онлайн, была принята декларация «Руководящая роль парламентов в обеспечении более эффективного мультилатерализма – в  интересах мира и стабильного развития людей и планеты».