«Հայաստան» խմբակցության հեղինակած ԱԺ որոշման նախագիծը դրական եզրակացություն չստացավ
ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը սեպտեմբերի 10-ին գումարված արտահերթ նիստում քննարկեց  ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ներկայացրած «Հայաստանի Հանրապետության  ութերորդ գումարման Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովներ ստեղծելու մասին» Ազգային ժողովի որոշման մեջ փոփոխություն կատարելու մասին» ԱԺ որոշման նախագիծը,  որով խմբակցությունն առաջարկում էր ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը վերանվանել Արտաքին հարաբերությունների եւ Արցախի հարցերի մշտական հանձնաժողով:
Հիմնական զեկուցող, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աղվան Վարդանյանի խոսքով՝  նախագիծն ամբողջովին միտված է հայկական պետականության եւ ինքնիշխանության ամրապնդմանը: «Հատկապես այս փուլում, երբ ընթանում են տարբեր գործընթացներ Արցախի եւ Հայաստանի  շուրջ, մենք պետք է իբրեւ խորհրդարանական երկիր կարողանանք մեր մշտական հանձնաժողովների գործառույթներում Արցախի խնդիրները, Արցախին առնչվող հարցերը ներառել»,-ասաց նա:
Ըստ առաջարկության՝ ստեղծվելիք հանձնաժողովը պետք է զբաղվեր միջազգային հարաբերությունների, ՄԱԿ-ի, ԵԽ-ի, ԵԱՀԿ-ի եւ այլ միջազգային կազմակերպությունների հետ կապերով, միջխորհրդարանական համաձայնագրերով եւ կապերով, խորհրդարանական բարեկամական խմբերի հետ հարաբերություններով, Արցախի հետ կապերով, ՀՀ-ի եւ Արցախի   միջեւ պայմանագրերի եւ դրանց իրագործման, Արցախի խնդրի կարգավորման, ՀՀ-ի եւ ԱՀ-ի միջեւ հարաբերությունների կանոնակարգման եւ զարգացման, Արցախի միջազգային  ճանաչման, Հայաստանի եւ Արցախի օրենքների մոտարկման հարցերով:
Հարակից ելույթում  ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը կարծիք հայտնեց, որ ընդդիմադիր գործընկերները  հարցերի լուծման ոչ ճիշտ գործիքակազմ են ընտրել: Նա նկատեց, որ Արցախին առնչվող հարցերի  քննարկման նպատակով ստեղծված է եւ արդյունավետ գործում է Հայաստանի եւ Արցախի միջեւ գործող միջխորհրդարանական հանձնաժողովը, եւ կարիք  չկա նման նուրբ հարցերի քննարկումն իջեցնել  մինչեւ ոլորտային հանձնաժողովի մակարդակի:
Տեղի ունեցած քվեարկության արդյունքում նախագիծը դրական եզրակացություն չստացավ:  Կողմ քվեարկեցին 4, ձեռնպահ՝ 7 պատգամավորներ:
«Արցախի հարցում մենք պետք է հանդես գանք համաձայնեցված եւ եթե չունենք միասնական  որոշում կայացնելու համոզմունք, ապա պետք է հարցը հանրային քննարկման առարկա չդարձնել: Քաղաքականապես սա լուրջ չէ: Չպետք է քաղաքական պայքարի դաշտ դառնա Արցախի խնդիրը»,-նիստի ավարտին նման տեսակետ հայտնեց  հանձնաժողովի անդամ Վիգեն Խաչատրյանը:

Проект фракции «Армения» не получил положительного заключения
10 сентября Постоянная комиссия НС по государственно-правовым вопросам на внеочередном заседании обсудила предложенный парламентской фракцией «Армения» проект решения НС о внесении изменения в постановление НС «Об образовании постоянных комиссий НС РА восьмого созыва», которым фракция предложила переименовать Постоянную комиссию НС по внешним связям в Постоянную комиссию по внешним связям и Арцаху.
По словам основного докладчика, депутата от фракции «Армения» А.Варданяна, проект целиком направлен на укрепление армянской государственности и суверенитета. «Особенно на данном этапе, когда вокруг Арцаха и Армении происходят различные процессы, мы как парламентская страна должны иметь возможность включить вопросы Арцаха и связанные с  ним проблемы в функции наших постоянных комиссий», - заявил он.
Согласно предложению, создаваемая комиссия должна была заниматься международными отношениями, связями с ООН, Советом Европы, ОБСЕ и другими международными организациями, межпарламентскими соглашениями и связями, отношениями с парламентскими группами дружбы, связями с Арцахом, соглашениями между Арменией и Арцахом и их выполнением, урегулированием Арцахской проблемы, регулированием и развитием отношений между РА и Республикой Арцах, международным признанием Арцаха, гармонизацией законов Армении и Арцаха.
В содокладе председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам В.Варданян высказал мнение, что партнеры по оппозиции выбрали неверный инструментарий для решения вопросов. Он отметил, что создана и эффективно функционирует межпарламентская комиссия между Арменией и Арцахом для обсуждения проблем, связанных с Арцахом, и нет необходимости сводить дебаты по столь тонким вопросам до уровня отраслевой комиссии.
По итогам голосования законопроект не получил положительного заключения. За него проголосовали 4 депутата, воздержались – 7.
«По вопросу Арцаха мы должны выступать согласованно, и если нет единого решения, то вопрос не должен становиться предметом общественного обсуждения. В политическом аспекте это несерьезно. Арцахский вопрос не должен стать полем политической борьбы», - в завершение заседания заявил член комиссии В.Хачатрян.