«Հայաստան» խմբակցության հեղինակած ԱԺ որոշման նախագիծը դրական եզրակացություն չստացավ
ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը սեպտեմբերի 10-ին գումարված արտահերթ նիստում քննարկեց  ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ներկայացրած «Հայաստանի Հանրապետության  ութերորդ գումարման Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովներ ստեղծելու մասին» Ազգային ժողովի որոշման մեջ փոփոխություն կատարելու մասին» ԱԺ որոշման նախագիծը,  որով խմբակցությունն առաջարկում էր ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը վերանվանել Արտաքին հարաբերությունների եւ Արցախի հարցերի մշտական հանձնաժողով:
Հիմնական զեկուցող, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աղվան Վարդանյանի խոսքով՝  նախագիծն ամբողջովին միտված է հայկական պետականության եւ ինքնիշխանության ամրապնդմանը: «Հատկապես այս փուլում, երբ ընթանում են տարբեր գործընթացներ Արցախի եւ Հայաստանի  շուրջ, մենք պետք է իբրեւ խորհրդարանական երկիր կարողանանք մեր մշտական հանձնաժողովների գործառույթներում Արցախի խնդիրները, Արցախին առնչվող հարցերը ներառել»,-ասաց նա:
Ըստ առաջարկության՝ ստեղծվելիք հանձնաժողովը պետք է զբաղվեր միջազգային հարաբերությունների, ՄԱԿ-ի, ԵԽ-ի, ԵԱՀԿ-ի եւ այլ միջազգային կազմակերպությունների հետ կապերով, միջխորհրդարանական համաձայնագրերով եւ կապերով, խորհրդարանական բարեկամական խմբերի հետ հարաբերություններով, Արցախի հետ կապերով, ՀՀ-ի եւ Արցախի   միջեւ պայմանագրերի եւ դրանց իրագործման, Արցախի խնդրի կարգավորման, ՀՀ-ի եւ ԱՀ-ի միջեւ հարաբերությունների կանոնակարգման եւ զարգացման, Արցախի միջազգային  ճանաչման, Հայաստանի եւ Արցախի օրենքների մոտարկման հարցերով:
Հարակից ելույթում  ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը կարծիք հայտնեց, որ ընդդիմադիր գործընկերները  հարցերի լուծման ոչ ճիշտ գործիքակազմ են ընտրել: Նա նկատեց, որ Արցախին առնչվող հարցերի  քննարկման նպատակով ստեղծված է եւ արդյունավետ գործում է Հայաստանի եւ Արցախի միջեւ գործող միջխորհրդարանական հանձնաժողովը, եւ կարիք  չկա նման նուրբ հարցերի քննարկումն իջեցնել  մինչեւ ոլորտային հանձնաժողովի մակարդակի:
Տեղի ունեցած քվեարկության արդյունքում նախագիծը դրական եզրակացություն չստացավ:  Կողմ քվեարկեցին 4, ձեռնպահ՝ 7 պատգամավորներ:
«Արցախի հարցում մենք պետք է հանդես գանք համաձայնեցված եւ եթե չունենք միասնական  որոշում կայացնելու համոզմունք, ապա պետք է հարցը հանրային քննարկման առարկա չդարձնել: Քաղաքականապես սա լուրջ չէ: Չպետք է քաղաքական պայքարի դաշտ դառնա Արցախի խնդիրը»,-նիստի ավարտին նման տեսակետ հայտնեց  հանձնաժողովի անդամ Վիգեն Խաչատրյանը:

NA Draft Decision Authored by Armenia Faction Not Endorsed
At the extraordinary sitting convened on September 10, the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs debated the NA draft decision on Amending the Decision of the National Assembly on Creating Standing Committees of the National Assembly of the eighth convocation of the Republic of Armenia authored by the NA Armenia Faction, by which the faction proposed to rename the NA Standing Committee on Foreign Relations the Standing Committee on Foreign Relations and Artsakh.
As the key rapporteur, the deputy of the Armenia Faction Aghvan Vardanyan has said, the draft is completely aimed at strengthening the Armenian statehood and sovereignty. “Especially at this stage, when different processes take place around Artsakh and Armenia, we, as a parliamentary country, should be able to include the problems of Artsakh, and the issues related to Artsakh in the functions of our Standing Committees,” he said.
According to the proposal, the committee to be created should deal with international relations, relations with the UN, the CoE (Council of Europe), the OSCE and other international organizations, inter-parliamentary agreements and ties, relations with Friendship Groups, relations with Artsakh, treaties between the RA and Artsakh and the implementation of them, the settlement of the Artsakh issue, the regulation and the development of the relations between the RA and AR, international recognition of Artsakh, the approximation of the laws of Armenia and Artsakh.
In his co-report, the Chair of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs Vladimir Vardanyan expressed opinion that the opposition counterparts did not choose right toolkit for the solutions of the issues.He has noticed that the inter-parliamentary committee between Armenia and Artsakh has been created and functions effectively aimed at to discuss the issues related to Artsakh, and there is no need to reduce the discussion of such delicate issues to the level of a sectoral committee.
As a result of voting, the draft was not endorsed. 4 MPs voted in favor, 7 - abstained.
“We should act agreed on the Artsakh issue and if we do not have the conviction to make a joint decision, then the issue should not be made a subject of public discussion. It is not politically serious. The problem of Artsakh should not be made a field of political struggle,” at the end of the sitting, the Committee member Vigen Khachatryan expressed such viewpoint.