Սեպտեմբերի 16-ին ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ աշխատանքային քննարկում ԱԺ պատգամավորների, Ֆինանսների եւ Արդարադատության նախարարությունների, ինչպես նաեւ  Հայաստանի հաշվապահների եւ աուդիտորների ասոցիացիայի, անկախ աուդիտորական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների  մասնակցությամբ:
Գեւորգ Պապոյանը, ներկայացնելով աշխատանքային քննարկում կազմակերպելու շարժառիթը, նշեց, որ աուդիտորական գործունեություն ծավալող ընկերությունները դիտարկումներ ու դժգոհություններ ունեն 2019-ի դեկտեմբերին ընդունված «Աուդիտորական գործունեության մասին» ՀՀ օրենքի որոշ դրույթների վերաբերյալ:
Ըստ աուդիտորական ծառայություններ իրականացնող ընկերությունների ներկայացուցիչների՝ վերոնշյալ օրենքի ընդունումից առաջ հանրային քննարկում չի անցկացվել: Օրենքը միտված է եղել գործող աուդիտորական կազմակերպությունների գործունեությունը բարելավելուն, սակայն ընդունումից հետո գործնականում խնդիրներ է առաջացրել: Նրանց կարծիքով՝ օրենքում առկա են կոռուպցիոն ռիսկեր, այն հակասում է Սահմանադրությամբ ամրագրված ազատ մրցակցության սկզբունքին: Մասնավորապես, խնդրահարույց է օրենքի այն դրույթը, ըստ որի` աուդիտորների ու աուդիտորական կազմակերպությունների համար պարտադիր է համարվում ՀԿ կարգավիճակ ունեցող մասնագիտացված կառույցին անդամակցելը, իսկ չանդամակցելը հանգեցնում է գործունեության դադարեցմանը: Մտահոգության պատճառ է եղել նաեւ աուդիտորների` օրենքով սահմանված վկայականների  տրամադրման ընթացակարգը:
ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արման Պողոսյանը, անդրադառնալով բարձրացված մտահոգություններին, նշեց, որ օրենքի նախագիծը հնարավոր բոլոր հարթակներով անցել է լայն հանրային քննարկումներ: Արդյունքում ստացվել են բազմաթիվ առաջարկներ: Կոռուպցիոն ռիսկերի վերաբերյալ հնչեցված մտահոգությունները, ըստ  Արման Պողոսյանի, անհիմն են: «2020-ի դեկտեմբերի 30-ի դրությամբ եղել են 28 լիցենզավորված աուդիտորական կազմակերպություններ, որոնցից 23-ն անդամակցել են մասնագիտացված կառույցին»,-ասաց փոխնախարարը: Անդրադառնալով օրենքի հակասահմանադրականության մասին պնդումներին՝ փոխնախարարն ընդգծեց, որ նախագծերի փաթեթն ընդունվել է լիազոր մարմնի` պետական փորձագիտական եզրակացությունը ստանալուց հետո, եւ Սահմանադրությանը հակասող տարրեր նախարարությունը չի տեսնում:
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանի կարծիքով՝ բարեփոխումների հիմքում պետք է լինի որակյալ ծառայությունների մատուցումը: Ըստ նրա՝ աուդիտորական ընկերությունների որակավորման չափանիշին  համապատասխանելու անցումը պետք է լինի անխոչընդոտ: Պատգամավորն իրենց խմբակցության անունից օրենքի որոշ դրույթները Սահմանադրական դատարանում վիճարկելու պատրաստակամություն հայտնեց, սակայն ընդգծեց, որ մինչ այդ մատնանշված հակասահմանադրական նորմերը պետք է քննարկման երկար փուլ անցնեն:
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Զաքարյանը նշեց, որ խնդիրը նոր չէ: Պատգամավորը դեռեւս 2008-ին մանրամասն ուսումնասիրել է ոլորտը եւ եկել ներքին աուդիտը Հայաստանում վերացնելու եզրահանգման: Նա ընդգծեց, որ անհրաժեշտ է ներկայացնել արտաքին աուդիտի սահմանումը՝ ունենալով հստակ չափորոշիչներ: Իշխան Զաքարյանի կարծիքով՝ խնդիրը համակարգային լուծման կարիք ունի, ուստի վերջինս առաջարկեց ստեղծել աշխատանքային խումբ: Իշխան Զաքարյանի առաջարկն ընդունվեց հանձնաժողովի նախագահի կողմից:
Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը հորդորեց ներկայացնել առաջարկներ եւ պատրաստակամություն հայտնեց խնդրին վերստին անդրադառնալ առաջարկները քննարկելու եւ դրանք հնարավորինս լուծելու ակնկալիքով:

16 сентября по инициативе председателя Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Г.Папояна состоялось рабочее обсуждение с участием депутатов НС, представителей  министерств финансов и юстиции, а также Ассоциации бухгалтеров и аудиторов Армении, независимых аудиторских организаций.
Г.Папоян, представив мотивы организации рабочего обсуждения, отметил, что у компаний, осуществляющих аудиторскую деятельность, есть замечания и жалобы на некоторые положения принятого в декабре 2019 г. закона РА «Об аудиторской деятельности».
По словам представителей компаний, оказывающих аудиторские услуги, до принятия указанного закона публичного обсуждения не проводилось. Закон был призван улучшить работу существующих аудиторских фирм, но с момента его принятия на практике вызвал проблемы. По их мнению, в законе есть коррупционные риски, он противоречит закрепленному в Конституции принципу свободной конкуренции. Особенно проблематичным является положение закона, согласно которому аудиторы и аудиторские фирмы обязаны присоединяться к специализированной структуре со статусом ОО, а отказ от членства ведет к прекращению деятельности. Вызывает озабоченность и процедура выдачи аудиторам обязательных сертификатов.
Заместитель министра финансов РА А.Погосян, коснувшись высказанных опасений, отметил, что законопроект прошел широкое общественное обсуждение на всех возможных площадках. В результате было получено много предложений. По его словам, опасения по поводу коррупционных рисков необоснованны. «По состоянию на 30 декабря 2020 г. было 28 лицензированных аудиторских компаний, 23 из коих входили в специализированную структуру», - подчеркнул замминистра. Ссылаясь на утверждения о неконституционности закона, А.Погосян подчеркнул, что пакет законопроектов был принят уполномоченным органом после получения заключения государственной экспертизы, и министерство не видит элементов, противоречащих Конституции.
По мнению депутата фракции НС «Армения» А.Минасяна, предоставление качественных услуг должно стать основой реформ. По его словам, переход на соответствие квалификационным критериям аудиторских компаний должен быть беспрепятственным. Депутат от имени своей фракции выразил готовность оспорить некоторые положения закона в Конституционном суде, но подчеркнул, что упомянутые ранее неконституционные нормы должны пройти долгую стадию обсуждения.
Депутат фракции НС «Честь имею» И.Закарян отметил, что проблема не нова. Подробно изучив сферу в 2008 г., он пришел к выводу о ликвидации внутреннего аудита в Армении. Парламентарий подчеркнул необходимость представить определение внешнего аудита с четкими критериями. Заметив, что проблема нуждается в системном решении, он предложил создать рабочую группу. Инициатива депутата принята председателем комиссии.
Председатель комиссии Г.Папоян призвал внести предложения и выразил готовность вновь обратиться к вопросу для его возможного разрешения.