ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը  սեպտեմբերի 23-ին ընդունեց Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Շոմբի Շարփի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը մասնակցեցին նաեւ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների նախագահներ,   ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար կազմը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Ալեն Սիմոնյանը բարձր գնահատեց Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակի բազմոլորտ, արդյունավետ գործունեությունը: ՀՀ ԱԺ նախագահը  կարեւորեց համատեղ ծրագրերի շարունակականությունը եւ զարգացման հեռանկարները:
Շոմբի Շարփը շնորհավորեց  Հայաստանի Հանրապետության անկախության 30-ամյակի առթիվ՝ ընդգծելով մեր երկրի վերջին խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման ժողովրդավարության բարձր մակարդակը: Այս համատեքստում նա շեշտեց խորհրդարանի դերը՝ որպես ժողովրդի խոսափողի:
ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողը շնորհավորեց խորհրդարանականներին 2021 թվականի ՄԱԿ-ի միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի (ՄԱԿ-ի ՄԳԱԽ) մրցանակակիր դառնալու առթիվ: Մրցանակը վերաբերում է Ազգային ժողովի կողմից  ծխախոտի վերահսկմանն առնչվող օրենքի ընդունմանը:
Խոսելով Հայաստանում ՄԱԿ-ի առաքելությունից` Շոմբի Շարփը վերահաստատեց  խորհրդարանի կարողությունների հզորացմանը եւ խորհրդարանական շրջանակներում իրականացվող բարեփոխումներին իր կառույցի կողմից տարբեր ձեւաչափերով աջակցության պատրաստակամությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկեցին հետագա համագործակցության ճանապարհային քարտեզների  մշակման ժամանակագրությունը:

23 сентября Председатель НС А.Симонян принял делегацию во главе с постоянным координатором ООН в Армении Шомби Шарпом.
Во встрече также приняли участие председатели постоянных комиссий, руководство Аппарата НС.
Приветствуя гостей, А.Симонян высоко оценил многогранную и эффективную деятельность офиса ООН в Армении. Председатель НС подчеркнул преемственность совместных программ и перспективы развития.
Шомби Шарп поздравил с 30-летием независимости Республики Армения, отметив высокий уровень демократии на недавних парламентских выборах в стране. В этом контексте он подчеркнул роль парламента как народной трибуны.
Постоянный координатор ООН поздравил парламентариев с получением премии Межведомственной рабочей группы ООН 2021 года – в  связи с принятием Национальным Собранием Закона о контроле над табаком.
Шомби Шарп, коснувшись миссии ООН в Армении, подтвердил готовность структуры к усилению потенциала парламента и содействию реформам, проводимым в рамках парламента в различных форматах.