ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանի նախաձեռնությամբ սեպտեմբերի 23-ին տեղի ունեցավ աշխատանքային հանդիպում ՀՀ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի եւ Արցախի նախագահի խորհրդական-հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ (Սփյուռքի հարցերով) Ազատուհի Սիմոնյանի հետ: Հիմնական թեման Հայաստան-Սփյուռք համագործակցության խնդիրներն ու դրանց լուծման ուղիներն էին:
Մշտական հանձնաժողովի նախագահն ընդգծեց առկա խնդիրների օրենսդրական ճանապարհով լուծման կարեւորությունն ու պատրաստակամություն հայտնեց աջակցել այդ հարցում:
Զարեհ Սինանյանը հանգամանալից ներկայացրեց ոլորտում տիրող իրավիճակը, անդրադարձավ Հայաստան-Սփյուռք գործակցության ընթացքում ծագող անվտանգության, տնտեսական, կրթական, պետական կառույցների հետ կապված խնդիրներին: Հայրենադարձության առնչությամբ նա շեշտադրեց ենթակառուցվածքների բացակայությունը, ինչը խոչընդոտում է հարցերի լուծումը: Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարը տեղեկացրեց, որ առաջիկայում «Հրայր Օհանյան» հիմնադրամի աջակցությամբ մայրաքաղաքի կենտրոնում կկառուցվի Հայրենադարձության կենտրոն, որը կգործի մեկ պատուհան սկզբունքով, կլուծի սփյուռքահայերի ինտեգրմանն առնչվող շատ հարցեր: Ըստ Զարեհ Սինանյանի՝ արդեն իրականացվում են կենտրոնի շինարարական աշխատանքները:
Նշվեց նաեւ, որ Սիրիայից, Լիբանանից եւ այլ երկրներից ներգաղթած մեր հայրենակիցների մի մասը բյուրոկրատական խոչընդոտների պատճառով է լքում Հայաստանը:
Ազատուհի Սիմոնյանը Հայաստան-Սփյուռք գործակցության առնչությամբ կարեւոր համարեց գործընկերային հարաբերությունների ամրակայումը: Նա անդրադարձ կատարեց օրենսդրական սահմանափակումներին, որոնք թույլ չեն տալիս սփյուռքահայերին Հայաստանի գործադիր եւ ընտրովի մարմիններում աշխատել, իրենց փորձառությամբ ու մասնագիտական հմտություններով նպաստել մեր երկրի զարգացմանը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ եղավ ոլորտի այլ խնդիրների: Նշվեց, որ նմանօրինակ հանդիպումները կլինեն շարունակական:

23 сентября по инициативе председателя Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Т.Товмасян состоялась рабочая встреча с главным уполномоченным по делам Диаспоры З.Синаняном и советником президента Арцаха, представителем по особым поручениям (по вопросам Арцаха) А.Симонян. Главной темой были вопросы сотрудничества Армения-Диаспора и пути их решения.
Председатель комиссии подчеркнула важность решения существующих проблем законодательным путем, выразив готовность оказать содействие в данном вопросе.
З.Синанян подробно представил ситуацию в сфере, коснулся возникающих в ходе сотрудничества Армения-Диаспора вопросов безопасности, экономических, образовательных и других проблем. Затронув репатриацию, он подчеркнул отсутствие инфраструктур, что мешает решению вопросов. Главный уполномоченный по делам Диаспоры сообщил, что в ближайшее время при поддержке фонда «Грайр Оганян» в столице будет построен Центр репатриации, который, работая по принципу единого окна, разрешит многие проблемы, связанные с интеграцией зарубежных армян.
Отмечено, что некоторые наши соотечественники, иммигрировавшие из Сирии, Ливана и других стран, покидают Армению из-за бюрократических препятствий.
А.Симонян считает важным во взаимодействии Армения-Диаспора укрепление партнерских отношений. Она коснулась существующих законодательных ограничений, не позволяющих армянам Диаспоры работать в исполнительных и выборных органах РА, своим опытом и профессиональными навыками вносить вклад в развитие страны.
В ходе встречи затронуты также другие вопросы сферы. Отмечено, что подобные встречи будут постоянными.