ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանի նախաձեռնությամբ սեպտեմբերի 23-ին տեղի ունեցավ աշխատանքային հանդիպում ՀՀ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի եւ Արցախի նախագահի խորհրդական-հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ (Սփյուռքի հարցերով) Ազատուհի Սիմոնյանի հետ: Հիմնական թեման Հայաստան-Սփյուռք համագործակցության խնդիրներն ու դրանց լուծման ուղիներն էին:
Մշտական հանձնաժողովի նախագահն ընդգծեց առկա խնդիրների օրենսդրական ճանապարհով լուծման կարեւորությունն ու պատրաստակամություն հայտնեց աջակցել այդ հարցում:
Զարեհ Սինանյանը հանգամանալից ներկայացրեց ոլորտում տիրող իրավիճակը, անդրադարձավ Հայաստան-Սփյուռք գործակցության ընթացքում ծագող անվտանգության, տնտեսական, կրթական, պետական կառույցների հետ կապված խնդիրներին: Հայրենադարձության առնչությամբ նա շեշտադրեց ենթակառուցվածքների բացակայությունը, ինչը խոչընդոտում է հարցերի լուծումը: Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարը տեղեկացրեց, որ առաջիկայում «Հրայր Օհանյան» հիմնադրամի աջակցությամբ մայրաքաղաքի կենտրոնում կկառուցվի Հայրենադարձության կենտրոն, որը կգործի մեկ պատուհան սկզբունքով, կլուծի սփյուռքահայերի ինտեգրմանն առնչվող շատ հարցեր: Ըստ Զարեհ Սինանյանի՝ արդեն իրականացվում են կենտրոնի շինարարական աշխատանքները:
Նշվեց նաեւ, որ Սիրիայից, Լիբանանից եւ այլ երկրներից ներգաղթած մեր հայրենակիցների մի մասը բյուրոկրատական խոչընդոտների պատճառով է լքում Հայաստանը:
Ազատուհի Սիմոնյանը Հայաստան-Սփյուռք գործակցության առնչությամբ կարեւոր համարեց գործընկերային հարաբերությունների ամրակայումը: Նա անդրադարձ կատարեց օրենսդրական սահմանափակումներին, որոնք թույլ չեն տալիս սփյուռքահայերին Հայաստանի գործադիր եւ ընտրովի մարմիններում աշխատել, իրենց փորձառությամբ ու մասնագիտական հմտություններով նպաստել մեր երկրի զարգացմանը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ եղավ ոլորտի այլ խնդիրների: Նշվեց, որ նմանօրինակ հանդիպումները կլինեն շարունակական:

On September 23, initiated by the Chair of the RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Taguhi Tovmasyan, a working meeting was held with the RA High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan and the Advisor to the Artsakh President, the President's representative at large on Diaspora issues Azatouhi Simonyan. The main theme was - The problems of Armenia-Diaspora Cooperation and the Ways for Solving Them.
The Chair of the Standing Committee underlined the importance of solving the existing problems in a legislative way and expressed readiness to support on that issue.
Zareh Sinanyan thoroughly presented the situation in the sphere, referred to the problems on safety, economic, educational and state structures arising during Armenia-Diaspora cooperation. Regarding the repatriation, he has emphasized the absence of infrastructure which impedes the solution of the issues. The High Commissioner for Diaspora Affairs has informed that in the near future, the Repatriation Center will be built in the center of the capital with the support of Hrayr Ohanyan Foundation, and it will function with the principle of one window, will solve many problems related to the integration of Diaspora Armenians. According to Zareh Sinanyan, the construction works are carried out in the center.
It has been also noted that some of our compatriots immigrated from Syria, Lebanon and other countries leave Armenia because of bureaucratic obstacles.
Azatouhi Simonyan considered the strengthening of the partner relations related to Armenia-Diaspora cooperation important. She has referred to the legislative restrictions, which do not allow Diaspora Armenians to work in the executive and elective bodies of Armenia, to promote the development of our country with their experience and professional skills.
During the meeting, other problems of the sphere were touched upon. It has been stated that similar meetings will be continuous.