ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Վահագն Ալեքսանյանի նախաձեռնությամբ սեպտեմբերի 29-ին խորհրդարան էին այցելել Արցախյան 44-օրյա պատերազմում վիրավորում ստացած եւ հաշմանդամություն ձեռք բերած զինծառայողներ:
Հանդիպմանը մասնակցել են ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը, Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանը, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ:
Զինծառայողները նշել են, որ իրենց իրավունքների լիարժեք իրացման հարցում հաճախ հանդիպում են խոչընդոտների: Նրանք կարեւորել են հանրային վայրերում թեքահարթակների կառուցման հարցը: Ի տարբերություն 1-ին եւ 2-րդ կարգի հաշմանդամություն ունեցող զինծառայողների՝ 3-րդ կարգի հաշմանդամություն ունեցողները «Զինծառայողների ապահովագրության» հիմնադրամի շահառու չեն: Հանդիպման մասնակից զինծառայողներն այս հարցը համարել են առաջնահերթ լուծում պահանջող խնդիր: Պատգամավորներն ընդգծել են, որ Հայաստանում հաշմանդամություն ունեցող բոլոր անձինք կառավարության կողմից ստանում են աջակցություն: 3-րդ խմբի հաշմանդամություն ունեցողներն ունեն կրթական, առողջապահական, աշխատանքի եւ այլ երաշխիքներ:
Անդրադարձ է կատարվել նրանց կրթության, աշխատանքային, սոցիալական, առողջապահական, ազատ տեղաշարժի եւ այլ իրավունքների լիարժեք իրացման համար անհրաժեշտ պայմանների ապահովմանը, Ապրիլյան քառօրյա պատերազմի մասնակիցների խնդիրներին:
Քննարկման մասնակիցները հասարակության իրազեկվածությունը բարձրացնելու տեսանկյունից կարեւորել են հաշմանդամություն ունեցող անձանց առնչվող տեղեկատվության հրապարակայնությունը:
Պատգամավորները խոստացել են հետամուտ լինել բարձրացված խնդիրների լուծմանը եւ հնարավորության դեպքում օրենսդրական լուծումներ տալ դրանց կամ իրավասության շրջանակում առաջարկներ ներկայացնել պատասխանատու մարմիններին: Նման հանդիպումները շարունակական դարձնելու պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել:

Problems of Servicemen Who Received Disability - at the Centre of Parliamentarians’ Attention
On September 29, on the initiative of the member of the RA NA Standing Committee on Defense and Security Vahagn Aleksanyan servicemen, who were wounded and received disability during the Artsakh 44-day war, visited parliament.
The Chair of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport Sisak Gabrielyan, the Chair of the Standing Committee on Labor and Social Affairs Heriknaz Tigranyan and deputies from the Civil Contract Faction took part in the meeting.
The servicemen have noted that they come across with obstacles in the full execution of their rights. They highlighted the issue of building ramps in public places. Unlike the servicemen with 1st and 2nd grade disabilities, those with 3rd grade disability are not beneficiaries of Insurance Foundation for Servicemen. The servicemen participant in the meeting considered this issue a problem with demanding immediate solution. The MPs have underlined that all persons with disability in Armenia receive support from the government. Those with 3rd grade have educational, health, labor and other guarantees.
The provision of necessary conditions for full execution of rights to education, labor, social, health issues, free move and other rights and the problems of April four-day war participants were touched upon.
In terms of raising the public awareness, the participants of the discussion highlighted the publicity of information on persons with disabilities.
The MPs promised to be consistent for the solution of the raised problems, and if possible, solve them by law or submit proposals to the responsible bodies in the framework of authority. An agreement was reached to make such meetings continuous.