Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող «ՀՀ Ազգային ժողովի կարողությունների ուժեղացում` Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վերահսկողության ու կիրարկման հետագա աջակցության համար» Թվինինգ ծրագրի հունական կողմի ղեկավար Էլենի Կանելոպուլուի գլխավորած պատվիրակությունը սեպտեմբերի 30-ին այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր:
Առաջին անգամ Հայաստանում գտնվող պատվիրակությանը Ծիծեռնակաբերդ ուղեկցել է ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը:
Պատվիրակության անդամները ծաղիկներ են խոնարհել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ` ի նշան Սուրբ նահատակների հիշատակի, շրջայց կատարել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում:
Հունաստանի խորհրդարանի Եվրոպական ծրագրերի իրականացման ծառայության (EPIS) համակարգող Էլեֆթերիոս Պապադոպուլոսը շրջայցից հետո նշել է. «Առաջին անգամ եմ այցելում Հայոց ցեղասպանության թանգարան: Պապս գաղթել է Ստամբուլից, եւ այստեղ տեսնելով այս փաստերը` ցնցված եմ: Հույս ունեմ, որ հետագա սերունդներն ամեն ինչ կանեն կանխարգելելու ցեղասպանությունները»:

Представители парламента Греции посетили мемориал в Цицернакаберде
30 сентября делегация во главе с Элени Канелопулу, руководителем греческой стороны финансируемой ЕС программы Twinning «Укрепление потенциала  НС: содействие надзору и выполнению Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве», посетила мемориал в Цицернакаберде.
Делегацию, находящуюся в Армении впервые, в Цицернакаберд сопровождал председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции А.Егоян.
Члены делегации возложили цветы к Вечному огню в память жертв Геноцида армян, в знак памяти Св.Мучеников, ознакомились с Музеем-институтом Геноцида армян.
Элефтериос Пападопулос, координатор Службы имплементации европейских программ парламента Греции (EPIS) заметил: «Впервые посещаю Музей Геноцида армян. Мой дед эмигрировал из Стамбула, и я потрясен, ознакомившись здесь с этими фактами. Надеюсь, будущие поколения сделают все возможное для предотвращения геноцидов».