Ազգային ժողովի հոկտեմբերի 5-ի նիստում  ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանի ներկայացմամբ քննարկվել է «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Նախագծի հիմնական նպատակը հարկային օրենսգրքով «էլեկտրոնային ծառայություն» հասկացության սահմանման հստակեցումն է, էլեկտրոնային ծառայությունների մատուցման վայրի որոշման կանոնների սահմանումը, ինչպես նաեւ ոչ ռեզիդենտ կազմակերպության կողմից անհատ ձեռնարկատեր կամ նոտար չհամարվող ֆիզիկական անձին մատուցվող էլեկտրոնային ծառայություններին առնչվող ԱԱՀ հաշվարկելու եւ վճարելու կարգավորումների նախատեսումն է:
Առաջարկվում է ոչ ռեզիդենտ կազմակերպության կողմից անհատ ձեռնարկատեր կամ նոտար չհամարվող ֆիզիկական անձին մատուցվող էլեկտրոնային ծառայությունների հաշվետու ժամանակաշրջան սահմանել հաշվետու եռամսյակը: Ծառայության մատուցման պահը որոշվում է այդ ծառայության դիմաց վճարում, այդ թվում՝ մասնակի վճարում կատարելու օրը ներառող հաշվետու եռամսյակի վերջին օրը ներառյալ: Նախատեսվում է ԱԱՀ-ի հաշվարկը ներկայացնել մինչեւ յուրաքանչյուր եռամսյակին հաջորդող ամսվա 20-ը ներառյալ: Կառավարության կողմից կսահմանվի հարկային մարմնում հաշվառման եւ ԱԱՀ-ի վճարման պարզեցված ընթացակարգ, որը կվերաբերի ՀՀ տարածքում էլեկտրոնային ծառայություններ մատուցող ոչ ռեզիդենտ հարկ վճարողներին:
Հարակից զեկույցում պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանը ներկայացրել է ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:

At October 5 sitting of the National Assembly, the draft law on Making Amendments and Addenda to the RA Tax Code was debated by presentation of the Chairman of the RA Revenue Committee Rustam Badasyan.
The main goal of the draft law is the specification of the definition ‘electronic service’ notion, the definition of the decision rules of the electronic service rendering venue, as well as the forecast of the VAT counting and the paying regulations concerning the electronic services being rendered to the physical entity not being considered individual entrepreneur or notary by non-resident organization.
It is proposed to set the financial quarter as financial period of the electronic services being rendered to the physical entity not being considered individual entrepreneur or notary by non-resident organization. The moment of the rendering service is defined payment for that service, including the last day of the financial quarter plus the day of the partial payment. It is designed to submit the VAT counting including the 20th day following quarter. A simplified procedure of the counting and the VAT payment will be set by the Government, which will relate to the non-resident taxpayers rendering electronic services on the RA territory.
In his co-report the deputy Hovik Aghazaryan presented the endorsement of the NA Standing Committee on Economic Affairs.