ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը Անդրանիկ Քոչարյանի նախագահությամբ հոկտեմբերի 5-ին հրավիրած արտահերթ նիստում քննարկել է մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի ընտրության հարցը: «Հայաստան» խմբակցությունն առաջադրել էր Արթուր Ղազինյանի թեկնածությունը, որին հինգ անգամ դեմ էին քվեարկել խորհրդարանական մեծամասնության պատգամավորները: Թեկնածուի վերաբերյալ խոսք է ասել «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Նազարյանը: Արթուր Ղազինյանը, նշելով որ հարցի քննարկման ժամանակ իր ներկայությունն անիմաստ է համարում, գործընկերների հետ լքել է նիստերի սրահը:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անդամները միաձայն դեմ են քվեարկել Ղազինյանի թեկնածությանը: Մշտական հանձնաժողովի նախագահը փաստել է, որ հարցն առաջիկայում կլուծվի օրենսդրական ճանապարհով:
Դոնթի բանաձեւի համաձայն՝ ընդդիմադիր խմբակցությունը 5-օրյա ժամկետում պետք է ներկայացնի նոր կամ նույն թեկնածուին:

5 октября Постоянная комиссия НС по вопросам обороны и безопасности под председательством А.Кочаряна на внеочередном заседании обсудила избрание заместителя председателя комиссии. Фракция «Армения» выдвинула А.Казиняна, против которого пять раз голосовали депутаты парламентского большинства. О кандидате проинформировал   член фракции «Армения» Г.Назарян. Посчитав свое присутствие при обсуждении вопроса бессмысленным, А.Казинян покинул зал заседаний вместе с коллегами.
Члены фракции «Гражданский договор» единогласно проголосовали против кандидатуры Казиняна. Председатель комиссии заявил, что в ближайшее время вопрос будет решен законодательно.
Согласно формуле Донта, оппозиционная фракция должна в течение 5 дней выдвинуть нового или того же кандидата.