ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը Անդրանիկ Քոչարյանի նախագահությամբ հոկտեմբերի 5-ին հրավիրած արտահերթ նիստում քննարկել է մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի ընտրության հարցը: «Հայաստան» խմբակցությունն առաջադրել էր Արթուր Ղազինյանի թեկնածությունը, որին հինգ անգամ դեմ էին քվեարկել խորհրդարանական մեծամասնության պատգամավորները: Թեկնածուի վերաբերյալ խոսք է ասել «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Նազարյանը: Արթուր Ղազինյանը, նշելով որ հարցի քննարկման ժամանակ իր ներկայությունն անիմաստ է համարում, գործընկերների հետ լքել է նիստերի սրահը:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անդամները միաձայն դեմ են քվեարկել Ղազինյանի թեկնածությանը: Մշտական հանձնաժողովի նախագահը փաստել է, որ հարցն առաջիկայում կլուծվի օրենսդրական ճանապարհով:
Դոնթի բանաձեւի համաձայն՝ ընդդիմադիր խմբակցությունը 5-օրյա ժամկետում պետք է ներկայացնի նոր կամ նույն թեկնածուին:

At October 5 extraordinary sitting, moderated by Andranik Kocharyan, the RA NA Standing Committee on Defense and Security debated the issue of the election of the Deputy Chair of the Standing Committee. The Armenia Faction nominated Artur Ghazinyan’s candidacy. The deputies of parliamentary majority voted against his candidacy for the fifth time. The deputy of the Armenia Faction Gegham Nazaryan expressed his opinion about the candidate. Artur Ghazinyan, noting that he considered his presence during the debate of the issue meaningless, left the session hall with his colleagues.
The members of the Civil Contract Faction unanimously voted against Artur Ghazinyan’s candidacy. The Chair of the Standing Committee has stated that the issue will be resolved by law in the near feature.
According to the D’Hondt method, the opposition faction should nominate a new or the same candidate within 5 days.