ՀՀ ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովը Հերիքնազ Տիգրանյանի նախագահությամբ հոկտեմբերի 5-ին հրավիրած արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է ««Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որով ընդլայնելու փորձ է արվում  պետական պաշտոն եւ պետական ծառայության պաշտոն զբաղեցնող անձանց տրամադրվող սոցփաթեթի ծառայությունների շրջանակը: Կառավարության հեղինակած օրենքի նախագիծը նույն օրն ԱԺ հերթական նիստերի ընթացքում առաջին ընթերցմամբ ընդունվել էր:
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավորները ներկայացրել էին երկու առաջարկություն՝ «հիփոթեքային եւ  պետական սուբսիդավորմամբ ուսանողական վարկերի» փոխարեն ներառել ընդհանրապես վարկերի մարման մասին նոր դրույթ, ինչպես նաեւ սոցփաթեթի գումարն օգտագործել բնակարանային վարձի, գույքհարկի եւ հողի հարկի վճարման նպատակով:
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սարգսյանը նշել է, որ առաջարկությունները շեղվում են սոցփաթեթի հիմնական գաղափարից եւ չեն բխում օրենքի նախագծի տրամաբանությունից:
Քվեարկության արդյունքում առաջարկությունները մերժվել են:
Օրինագիծը խմբագրական որոշ փոփոխություններով ստացել է դրական եզրակացություն եւ կքննարկվի երկրորդ ընթերցմամբ:

At October 5 extraordinary sitting moderated by Heriknaz Tigranyan, the RA NA Standing Committee on Labor and Social Affairs debated in the second reading the draft law on Making Amendment and Addendum to the RA Law on Remuneration of the Persons Holding State Positions and State Service Positions, which makes an attempt to expand the scope of the social package services to be provided to the persons holding state positions and state service positions. The draft law authored by the Government was passed in the first reading during the NA regular sittings on the same day.
The deputies of the Armenia Faction presented two proposals: to apply a new provision for covering the loans in general, as well as to use the social package money for the house rent, property tax and land tax payment.
The RA Deputy Minister of Labor and Social Affairs Ruben Satgsyan has noted that the proposals are deviated from the main idea of the social package and do not stem from the draft law logic.