Հոկտեմբերի 6-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինին:
Ողջունելով ՀՀ ԱԺ նախագահին` Վյաչեսլավ Վոլոդինը բարձր է գնահատել այն հանգամանքը, որ ՀՀ ԱԺ նախագահի պաշտոնում առաջին այցը Ռուսաստանի Դաշնություն է կատարվել: Նա վերահաստատել է ՌԴ Պետական դումայի նոր գումարման պատգամավորների պատրաստակամությունը շարունակելու սերտ աշխատանքը հայ գործընկերների հետ:
ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհավորել է ՌԴ Պետական դումայի նախագահին եւ ռուս ժողովրդին Դաշնային ժողովի Պետական դումայի ընտրությունների հաջող անցկացման կապակցությամբ:
Ալեն Սիմոնյանը հավաստիացրել է Հայաստանի Ազգային ժողովի շահագրգռվածությունը` անկեղծ կառուցողական երկխոսության եւ փոխգործակցության միջոցով նպաստելու հայ-ռուսական դաշնակցային համագործակցության հետագա խորացմանը: Նա հայ-ռուսական խորհրդարանական փոխգործակցությունը երկկողմ հարաբերությունների կարեւորագույն օղակներից է համարել` փաստելով, որ երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ գործընկերային հարաբերությունները կայուն զարգանում են եւ ունեն հստակ ուղենշային առաջնահերթություններ: Կողմերի միջեւ հստակ պայմանավորվածություններ են  ձեռք բերվել համագործակցության մի շարք ուղղություններով, մասնավորապես` միջազգային խորհրդարանական կազմակերպությունների շրջանակում:
Ալեն Սիմոնյանը տեղեկացրել է, որ ավարտվել են ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովում, ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովում եւ այլ միջազգային միջխորհրդարանական կազմակերպություններում Հայաստանի Ազգային ժողովի պատվիրակությունների ձեւավորման աշխատանքները:
Կողմերն անդրադարձել են տարածաշրջանի անվտանգության եւ երկարատեւ խաղաղության հաստատմանն առնչվող հարցերի: Գործընկերներն անդրադարձել են ՀՀ-ի եւ ՌԴ-ի  դիվանագիտական հարաբերությունների  հաստատման 30-ամյակի, ինչպես նաեւ Բարեկամության, համագործակցության եւ փոխադարձ օգնության մասին պայմանագրի ստորագրման 25-ամյակի համատեղ միջոցառումների անցկացմանը:

6 октября делегация во главе с Председателем НС А.Симоняном встретилась с Председателем Государственной Думы Федерального Собрания Российской Федерации В.Володиным.
Приветствуя Председателя НС, В.Володин высоко оценил факт первого визита в Российскую Федерацию в качестве спикера парламента. Он подтвердил готовность Госдумы нового созыва продолжить тесное сотрудничество со своими армянскими коллегами.
Председатель НС поздравил Председателя Государственной Думы и народ России с успешным проведением парламентских выборов.
А.Симонян заверил, что Национальное Собрание РА заинтересовано в дальнейшем углублении армяно-российского союзнического сотрудничества посредством искреннего конструктивного диалога и взаимодействия. Он назвал армяно-российское парламентское сотрудничество одним из важнейших звеньев двусторонних отношений, отметив, что партнерство между парламентами двух стран стабильно развивается и имеет четкие приоритетные ориентиры. Между сторонами достигнуты договоренности по ряду направлений сотрудничества, в частности в рамках международных парламентских организаций.
А.Симонян сообщил, что завершено формирование делегаций НС Армении в ПА ОДКБ, МПА СНГ и других международных межпарламентских организациях.
Стороны затронули вопросы безопасности и установления долгосрочного мира в регионе. Партнеры коснулись проведения совместных мероприятий к 30-летию установления дипломатических отношений между РА и РФ, а также к 25-летию подписания Договора о дружбе, сотрудничестве и взаимопомощи.