ՀՀ ԱԺ նախագահի ճեպազրույցը
ԱԺ նախագահ  Ալեն Սիմոնյանը   ճեպազրույց է ունեցել ԱԺ-ում հավատարմագրված լրագրողների հետ:   Լրագրողներն ի թիվս այլ հարցերի՝ ԱԺ նախագահից  հետաքրքրվել են  վերջերս  Մոսկվա կատարած պաշտոնական այցից՝ մասնավորապես    հարցեր են հնչել ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ  հանդիպման  ու ձեռք բերված պայմանավորվածությունների վերաբերյալ:    Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է, որ   բոլոր հանդիպումների առանցքում եղել է  ռազմագերիների հարցը եւ 2020 թվականի, նոյեմբերի 9-ի    հայտարարության կետերի կատարումը:
«Այդ համատեքստում   մեր ռուս գործընկերների մոտ կա իրավիճակի հստակ ընկալում եւ մեր ունեցած պատկերացումները գրեթե   ամբողջությամբ համընկնում են» ,-նշել է  Աժ նախագահը:
Ալեն Սիմոնյանը փաստել է  այդ հարցերի լուծման ուղղությամբ աշխատելու   Մոսկվայի  պատրաստակամությունը:
Անդրադառնալով ռազմագերիների խնդրին՝ Ալեն Սիմոնյանը շեշտել է, որ  Ադրբեջանը բոլոր ռազմագերիներին վաղուց պետք է վերադարձրած լիներ: Խորհրդարանի  ղեկավարը արձանագրել է, որ Ադրբեջանը  փաստացի չի կատարում   ստանձնած պարտավորությունները՝ բերելով տարբեր շինծու արդարացումներ:
«Եվ երբ ես ասում եմ, որ ընկալումը մեր ռուս գործընկերների մոտ նույնն է, ես նաեւ  դա նկատի ունեմ, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 8-րդ կետը, որը ենթադրում է բոլոր պահվող անձանց վերադարձը,  աներկբա պետք է կատարվի»:
Անդրադարձ կատարելով հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման թեմային Ալեն Սիմոնյանն առանձնահատուկ շեշտել է գերիների վերադարձի հարցը, մասնավորապես նա նշել է «Այսօր, երբ խոսում ենք ճանապարհների բացման, հարաբերությունների եւ խաղաղության մասին, պետք է մի բան մշտապես ասենք, որ այդ ճանապարհները բացելուց բացի այդ ճանապարհներով նախեւառաջ պետք է մեր ռազմագերիները վերադառնան»:
ԱԺ նախագահը  նշել է, որ  Ադրբեջանում պահվող կին  գերու  հետ կապված տեղեկատվություն  կա, ինչը, ցավոք, ադրբեջանական կողմը չի հաստատում: Ճեպազրույցում   Ալեն Սիմոնյանը տեղեկացրել է, որ այսօր    Կարմիր խաչի   միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչների հետ սպասվող հանդիպմանը  պատրաստվում է այդ հարցը քննարկել:
Անդրադառնալով  Ադրբեջանի դիպուկահարի կողմից Մարտակերտի  շրջանում  գյուղատնտեսական աշխատանքներ  իրականցնող Արամ  Տեփնանցի   սպանության  դեպքին` Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ  ընթանում  է քննություն  եւ իր ունեցած տեղեկությունների համաձայն` այդ դեպքի  անմիջական մասնակիցները հեռացվել են զբաղեցրած պաշտոններից:
Աժ նախագահին ուղղված հարցերի շարքում էր նաեւ  «Ֆրիդոմ Հաուս»-ի   կողմից իշխանություններին արված կոչերը՝ անհապաղ դադարեցնելու  ծանր վիրավորանքների համար նախատեսված քրեական  պատասխանատվությունը:

Брифинг Председателя НС РА
Председатель НС А.Симонян провел брифинг с журналистами, аккредитованными в НС. В числе ряда вопросов журналисты поинтересовались у спикера парламента о его недавнем официальном визите в Москву, в частности о встрече с главой МИД РФ С.Лавровым и достигнутых договоренностях. А.Симонян подчеркнул, что в центре внимания всех встреч находился вопрос военнопленных и выполнение пунктов Заявления от 9 ноября 2020 г.
«В этом контексте наши российские партнеры имеют четкое понимание ситуации, и наши представления   почти полностью совпадают», - отметил спикер НС.
А.Симонян констатировал готовность Москвы работать над решением этих вопросов.
Касаясь проблемы военнопленных, А.Симонян подчеркнул, что Азербайджан давно должен был вернуть всех военнопленных. Глава парламента отметил, что Азербайджан фактически не выполняет взятые на себя обязательства, приводя различные надуманные отговорки.
«Когда говорю, что восприятие наших российских коллег такое же, я также имею в виду, что 8-й пункт Заявления от 9 ноября, который предполагает возвращение всех удерживаемых лиц, должен быть безоговорочно выполнен».
В теме разблокировки коммуникаций А.Симонян особо выделил вопрос возвращения пленных, в частности, отметив: «Сегодня, когда мы говорим об открытии дорог, отношениях и мире, мы всегда должны отметить, что кроме открытия их по этим дорогам прежде всего должны возвратиться наши военнопленные».
Председатель НС отметил, что имеется информация о пленной женщине в Азербайджане, которую, к сожалению, не подтверждает азербайджанская сторона. В ходе брифинга А.Симонян сообщил, что намерен обсудить этот вопрос на намечаемой сегодня встрече с представителями Международного Комитета Красного Креста.
Коснувшись убийства азербайджанским снайпером Арама Тепнанца, выполнявшего сельскохозяйственные работы в Мартакертском районе, А.Симонян сказал, что ведется расследование и, согласно имеющимся у него сведениям, непосредственные участники этого   случая уволены.
Среди вопросов, адресованных Председателю НС, были также призывы “Freedom House” к властям немедленно пресечь предусмотренную уголовную ответственность за грубые оскорбления.