Բելգիական նախագահությունը կարող է նպաստել տարածաշրջանային խնդիրների լուծմանը
Նոյեմբերի 25-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հանդիպեց 2006 թ. ԵԱՀԿ բելգիական նախագահության հարցերով Բելգիայի արտաքին գործերի նախարարի հատուկ ներկայացուցիչ, սենատոր Պիեռ Շեւալյեին:
Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը պարոն Շեւալյեի խնդրանքով ներկայացրեց Հայաստանում տեղի ունեցող սահմանադրական եւ այլ բարեփոխումների գործընթացը եւ կարեւորեց ԵԱՀԿ-ի դերը Հայաստանում ու տարածաշրջանում տեղի ունեցող բարեփոխումներում` ընդգծելով, որ Բելգիայի նախագահության շրջանում լավ հնարավորություններ են ստեղծվում տարածաշրջանային քաղաքական ու տնտեսական հարցերի լուծման համար. մասնավորապես Կարս-Գյումրի-Թբիլիսի-Բաքու երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնման, որը կնպաստի ամբողջ տարածաշրջանի զարգացմանը, ռեգիոնալ համագործակցության կայացմանը: Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ եղավ նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրին, նշվեց, որ լավ հնարավորություններ են ստեղծվել հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարեւորեցին նաեւ Հայաստան-Բելգիա երկկողմանի հարաբերությունների առաջընթացը, քննարկվեցին երկկողմանի հետաքրքրություն ունեցող այլ հարցեր եւս:

The Belgian Presidency Can Promote the Solution of the Regional Problems
On November 25 RA NA President met Senator Pierre Chevalier, Special Representative of Foreign Minister of Belgium to OSCE in 2006.
By Mr. Chevalier’s request NA President Artur Baghdasaryan presented the process of constitutional and other reforms taking place in Armenia and highlighted the role of OSCE in the reforms taking place in Armenia and in the region, underscoring that during the period of Belgian presidency good opportunities will be created for the settlement of regional political and economic issues: in particular for the restoration of Kars-Gyumri-Tbilisi-Baku railway communication, which will promote the development of the whole region and the formation of the regional cooperation. During the meeting both sides also touched upon the Nagorno Karabakh problem, they noted that good opportunities have been created for the peaceful settlement of the conflict.
During the meeting the sides also highlighted the progress of Armenia-Belgium bilateral relations, discussed other issues of bilateral interest.