Բելգիական նախագահությունը կարող է նպաստել տարածաշրջանային խնդիրների լուծմանը
Նոյեմբերի 25-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հանդիպեց 2006 թ. ԵԱՀԿ բելգիական նախագահության հարցերով Բելգիայի արտաքին գործերի նախարարի հատուկ ներկայացուցիչ, սենատոր Պիեռ Շեւալյեին:
Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը պարոն Շեւալյեի խնդրանքով ներկայացրեց Հայաստանում տեղի ունեցող սահմանադրական եւ այլ բարեփոխումների գործընթացը եւ կարեւորեց ԵԱՀԿ-ի դերը Հայաստանում ու տարածաշրջանում տեղի ունեցող բարեփոխումներում` ընդգծելով, որ Բելգիայի նախագահության շրջանում լավ հնարավորություններ են ստեղծվում տարածաշրջանային քաղաքական ու տնտեսական հարցերի լուծման համար. մասնավորապես Կարս-Գյումրի-Թբիլիսի-Բաքու երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնման, որը կնպաստի ամբողջ տարածաշրջանի զարգացմանը, ռեգիոնալ համագործակցության կայացմանը: Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ եղավ նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրին, նշվեց, որ լավ հնարավորություններ են ստեղծվել հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարեւորեցին նաեւ Հայաստան-Բելգիա երկկողմանի հարաբերությունների առաջընթացը, քննարկվեցին երկկողմանի հետաքրքրություն ունեցող այլ հարցեր եւս:

Председательство Бельгии может содействовать решению региональных проблем
25 ноября Председатель НС РА Артур Багдасярн встретился с специальным представителем министра иностранных дел Бельгии по вопросам бельгийского председательства в ОБСЕ, сенатором Пьером Шевалье.
Председатель НС РА А.Багдасарян по просьбе г-на Шевалье представил процесс конституционных и других реформ, проводящихся  в Армении, и, отметив важность роли ОБСЕ в проведении реформ в Армении и регионе, подчеркнул, что в период председательства Бельгии создаются хорошие возможности для разрешения региональных политических и экономических вопросов, в частности для возобновления железнодорожного сообщения  Карс-Гюмри-Тбилиси-Баку, что будет способствовать развитию всего региона, становлению регионального сотрудничества. В ходе встречи была затронута также проблема Нагорного Карабаха, было отмечено, что создались хорошие возможности для мирного урегулирования конфликта.
Во время встречи стороны отметили важность прогресса в двусторонних отношениях, были обсуждены также другие вопросы, представляющие взаимный интерес.