ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 13-ին ընդունել է Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության Մոնրեալի գրասենյակի նախագահ Շահեն Թանաշյանին եւ գրասենյակի քարտուղար Հակոբ Արսլանյանին:
Ողջունելով հյուրերին՝ Ալեն Սիմոնյանը բարձր է գնահատել կառույցի՝ մի շարք ոլորտների զարգացմանն ուղղված գործունեությունը: Խորհրդարանի ղեկավարը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու հայրենիքի հզորացմանը միտված մեր երկրում իրականացվող բոլոր նախաձեռնություններին ու ծրագրերին:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ հյուրերը ներկայացրել են ՀԲԸՄ Կանադայի կառույցի առաջնահերթությունները՝ ուղենշելով այն հիմնական ծրագրերը, որոնք իրականացվելու են Հայաստանում:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանում հետպատերազմյան իրադրությանը: Այս համատեքստում Մոնրեալի գրասենյակի նախագահ Շահեն Թանաշյանը ներկայացրել է Սփյուռքում եւ մասնավորապես Կանադայում հետպատերազմյան իրավիճակի վերաբերյալ առկա մոտեցումները: ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ այս պահին առաջնային է մնում Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների եւ քաղաքացիական անձանց անհապաղ հայրենադարձման հարցը:

13 октября Председатель НС А.Симонян принял председателя Монреальского офиса Всеармянского благотворительного союза (AGBU) Ш.Танашяна и секретаря офиса А.Арсланяна.
Приветствуя гостей, А.Симонян высоко оценил деятельность структуры по развитию ряда сфер. Глава парламента выразил готовность поддержать все реализуемые в нашей стране инициативы и программы, направленные на укрепление Родины.
Выразив благодарность за прием, гости представили приоритеты канадской структуры AGBU, отметив основные программы, которые будут реализованы в Армении.
В ходе встречи затронуто послевоенное положение в Армении. В этом контексте Ш.Танашян представил существующие в Диаспоре и, в частности, в Канаде подходы к сложившейся ситуации. Председатель НС подчеркнул, что на данный момент приоритетным остается вопрос немедленной репатриации армянских военнопленных и гражданских лиц, удерживаемых в Азербайджане.