ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 13-ին ընդունել է Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության Մոնրեալի գրասենյակի նախագահ Շահեն Թանաշյանին եւ գրասենյակի քարտուղար Հակոբ Արսլանյանին:
Ողջունելով հյուրերին՝ Ալեն Սիմոնյանը բարձր է գնահատել կառույցի՝ մի շարք ոլորտների զարգացմանն ուղղված գործունեությունը: Խորհրդարանի ղեկավարը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու հայրենիքի հզորացմանը միտված մեր երկրում իրականացվող բոլոր նախաձեռնություններին ու ծրագրերին:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ հյուրերը ներկայացրել են ՀԲԸՄ Կանադայի կառույցի առաջնահերթությունները՝ ուղենշելով այն հիմնական ծրագրերը, որոնք իրականացվելու են Հայաստանում:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանում հետպատերազմյան իրադրությանը: Այս համատեքստում Մոնրեալի գրասենյակի նախագահ Շահեն Թանաշյանը ներկայացրել է Սփյուռքում եւ մասնավորապես Կանադայում հետպատերազմյան իրավիճակի վերաբերյալ առկա մոտեցումները: ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ այս պահին առաջնային է մնում Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների եւ քաղաքացիական անձանց անհապաղ հայրենադարձման հարցը:

On October 13, the RA NA President Alen Simonyan received the Chairman of the Montreal Chapter of the Armenian General Benevolent Union (AGBU) Chahé Tanachian and the Secretary of the Chapter Hagop Arslanian.
Welcoming the guests, Alen Simonyan highly assessed the activities of the structure aimed at a number of spheres. The Head of Parliament expressed readiness to support all initiatives and programs being implemented in our country aimed at strengthening the homeland.
Thanking the NA President for the reception, the guests presented the priorities of the AGBU Montreal organization, pointing out the main programs which would be implemented in Armenia.
During the meeting the post-war situation in Armenia was touched upon. In this context the Chairman of the Montreal Chapter Chahé Tanachian presented the approaches existing on the post-war situation in the Diaspora, and particularly, in Canada. The NA President has underlined that at this moment the issue of the urgent repatriation of Armenian prisoners of war and the civilians being kept in Azerbaijan remains of priority.