ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 14-ին ընդունել է «Ընտրական գործընթացների եւ քաղաքական հաշվետվողականության ամրապնդում» (SEPPA) ծրագրի գործընկեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին՝ Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (IRI) հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Ջեյմս Դե Ուիթին, Ընտրական համակարգերի միջազգային հաստատության (IFES) հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Ժերոմ Լեյրոյին, Ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտի (NDI) հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Լորա Նիքոլսին:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը կարեւորել է գործընկեր կազմակերպությունների՝ ժողովրդավարական գործընթացներին աջակցելուն ուղղված ջանքերը եւ Հայաստանի Ազգային ժողովի հետ համագործակցության ծրագրերի արդյունավետ իրականացումը: Խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է միջազգային գործընկերների հետ նպաստավոր ու շարունակական համագործակցության անհրաժեշտությունը:
Հիմնական քննարկումն ընթացել է 2018 թվականից իրականացվող SEPPA-ի շուրջ, ներկայացվել են ծրագրի նպատակներն ու առանձնահատկությունները: Այն ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության կողմից ֆինանսավորվող եւ ընտրությունների ու քաղաքական գործընթացների հզորացման կոնսորցիումի կողմից իրականացվող յոթամյա ծրագիր է: Կառավարության, խորհրդարանի, քաղաքական կուսակցությունների եւ Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության շահագրգիռ կողմերի հետ համագործակցելով՝ ծրագիրն օգնում է խթանել ընտրությունների ամբողջականությունը: Անդրադարձ է եղել կոնկրետ խորհրդարանի հետ համագործակցության ձեւաչափին: Խորհրդարանի հետ համագործակցության նպատակն է աջակցել եւ զարգացնել ՀՀ ԱԺ կարողությունները՝ ամրապնդելու օրենսդիր մարմնի եւ պատգամավորների գործունեության արդյունավետությունը:
Զրուցակիցները կարեւորել են Ազգային ժողովի եւ Հայաստանում գործող միջազգային կառույցների արդյունավետ համագործակցությունը, փորձի փոխանակումը: Ալեն Սիմոնյանը փոխգործակցության կայացմանն ու զարգացմանն օժանդակելու պատրաստակամություն է հայտնել:

Председатель НС А.Симонян принял представителей партнерских организаций программы «Укрепление избирательных процессов и политической подотчетности»
14 октября Председатель НС А.Симонян принял представителей партнерских организаций программы «Укрепление избирательных процессов и политической подотчетности» (SEPPA) – директора Армянского офиса Международного Республиканского института (IRI) Джеймса де Уитта, директора Международного офиса избирательных систем (IFES) в Армении Жерома Лейрона, руководителя Армянского офиса Национального института демократии (NDI) Лору Николс.
Глава парламента особо отметил усилия партнерских организаций по поддержке демократических процессов и эффективной реализации программ сотрудничества с НС РА. А.Симонян подчеркнул необходимость успешного и постоянного сотрудничества с международными партнерами.
Основные дебаты прошли по проводимой с 2018 г. программе SEPPA, представлены ее цели и особенности. Это семилетняя программа, финансируемая USAID и реализуемая консорциумом по выборам и политическим процессам. Работая с правительством, парламентом, политическими партиями и заинтересованными сторонами гражданского общества Армении, программа помогает обеспечивать цельность выборов. Затронут формат сотрудничества с конкретным парламентом. Цель сотрудничества с парламентом – поддержка   и развитие возможностей НС по повышению эффективности деятельности законодательного органа и депутатов.
Собеседники отметили продуктивное взаимодействие, обмен опытом между НС и действующими в РА международными структурами. А.Симонян выразил готовность содействовать становлению и развитию сотрудничества.