ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 14-ին ընդունել է «Ընտրական գործընթացների եւ քաղաքական հաշվետվողականության ամրապնդում» (SEPPA) ծրագրի գործընկեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին՝ Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (IRI) հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Ջեյմս Դե Ուիթին, Ընտրական համակարգերի միջազգային հաստատության (IFES) հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Ժերոմ Լեյրոյին, Ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտի (NDI) հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Լորա Նիքոլսին:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը կարեւորել է գործընկեր կազմակերպությունների՝ ժողովրդավարական գործընթացներին աջակցելուն ուղղված ջանքերը եւ Հայաստանի Ազգային ժողովի հետ համագործակցության ծրագրերի արդյունավետ իրականացումը: Խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է միջազգային գործընկերների հետ նպաստավոր ու շարունակական համագործակցության անհրաժեշտությունը:
Հիմնական քննարկումն ընթացել է 2018 թվականից իրականացվող SEPPA-ի շուրջ, ներկայացվել են ծրագրի նպատակներն ու առանձնահատկությունները: Այն ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության կողմից ֆինանսավորվող եւ ընտրությունների ու քաղաքական գործընթացների հզորացման կոնսորցիումի կողմից իրականացվող յոթամյա ծրագիր է: Կառավարության, խորհրդարանի, քաղաքական կուսակցությունների եւ Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության շահագրգիռ կողմերի հետ համագործակցելով՝ ծրագիրն օգնում է խթանել ընտրությունների ամբողջականությունը: Անդրադարձ է եղել կոնկրետ խորհրդարանի հետ համագործակցության ձեւաչափին: Խորհրդարանի հետ համագործակցության նպատակն է աջակցել եւ զարգացնել ՀՀ ԱԺ կարողությունները՝ ամրապնդելու օրենսդիր մարմնի եւ պատգամավորների գործունեության արդյունավետությունը:
Զրուցակիցները կարեւորել են Ազգային ժողովի եւ Հայաստանում գործող միջազգային կառույցների արդյունավետ համագործակցությունը, փորձի փոխանակումը: Ալեն Սիմոնյանը փոխգործակցության կայացմանն ու զարգացմանն օժանդակելու պատրաստակամություն է հայտնել:

On October 14, the RA NA President Alen Simonyan received the representatives of the partner organizations of the Project Strengthening Electoral Processes and Political Accountability (SEPPA): the Director of the International Republican Institute (IRI) for Armenia James De Witt, the Electoral Foundation for Electoral Systems (IFES) Country Director for Armenia Jérôme Leyraud and the Head for the National Democracy Institute (NDI) in Armenia Laura Nichols.
The RA NA President Alen Simonyan highlighted the efforts of the partner organizations aimed at supporting the democratic processes and the effective implementation of the cooperation programs with the National Assembly of Armenia. The Head of Parliament underlined the necessity of the favourable and continuous cooperation with the international partners.
The main discussion was held over the activities of the SEPPA since 2018, the goals and the peculiarities of the program were presented. It is a seven-year being financed by the U.S. Agency for International Development and implemented by the Consortium for Elections and Political Process Strengthening. Cooperating with the government, parliament, political parties and the stakeholders of the civil society of Armenia, the program helps to boost the integrity of the elections. The format of cooperation concretely with parliament was touched upon. The goal of the cooperation with parliament is to support and develop the RA NA capacities to strengthen the efficiency of the activities of the legislative body and the MPs.
The interlocutors highlighted the efficient cooperation between the National Assembly and the international structures functioning in Armenia, the exchange of experience. Alen Simonyan expressed readiness for assisting to cooperate and develop activities