ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանը հոկտեմբերի 19-ին ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեի ժողովրդավարության հարցերով զեկուցողների խմբի ղեկավար, ԵԽ-ում Շվեդիայի մշտական ներկայացուցիչ դեսպան Մարթեն Էհնբերգին եւ նրա գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամներ Վլադիմիր Վարդանյանը եւ Սոնա Ղազարյանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Ռուբեն Ռուբինյանը կարեւորել է  համագործակցությունը Եվրոպայի խորհրդի հետ, ինչպես նաեւ բարձր գնահատել կազմակերպության աջակցությունը մեր երկրում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացին:
Քննարկվել են Արցախյան 44-օրյա պատերազմին, դրա հումանիտար հետեւանքներին, Ադրբեջանում պահվող հայ գերեվարված անձանց անհապաղ վերադարձին առնչվող հարցերը: Հայ խորհրդարանականները բարձրաձայնել են Ադրբեջանի հակահայ քարոզչության մասին ու այդ համատեքստում մատնանշել այն հետեւանքները, որոնք կարող են վտանգավոր լինել տարածաշրջանի կայուն զարգացման համար: Ռուբեն Ռուբինյանը նշել է, որ թեեւ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ դադարեցվել են ռազմական գործողությունները, այդուհանդերձ իրավիճակը շարունակում է մնալ անկայուն: Դա պայմանավորված է Ադրբեջանի կողմից հայտարարությամբ ստանձնած հանձնառությունների չկատարմամբ, Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների նկատմամբ նկրտումներով եւ ուժի կիրառման նոր սպառնալիքով:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանում տարբեր ուղղություններով ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումներին: Խոսելով դատաիրավական համակարգում ընթացող բարեփոխումների մասին՝ ԵԽ ներկայացուցիչները պատրաստակամություն են հայտնել աջակցելու Հայաստանում անկախ դատական համակարգի կատարելագործմանը:
Պատվիրակության կազմում Հայաստան են ժամանել նաեւ ԵԽ-ում Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի, Շվեյցարիայի, Ֆինլանդիայի, Էստոնիայի, Անդորրայի, Իսլանդիայի դեսպանները եւ ԵԽ քարտուղարության ներկայացուցիչները:

Вице-спикер НС Р.Рубинян встретился с докладчиками КМ СЕ по вопросам демократии
19 октября вице-спикер НС, руководитель делегации НС в ПАСЕ Р.Рубинян принял руководителя группы докладчиков Комитета министров Совета Европы (КМ СЕ) по вопросам демократии, постоянного представителя Швеции в СЕ Мартена Эйнберга   и возглавляемую им делегацию. Во встрече также участвовали члены делегации НС РА в ПАСЕ В.Варданян и С.Казарян.
Приветствуя гостей, Р.Рубинян особо отметил сотрудничество с СЕ, высоко оценил поддержку, оказываемую организацией процессу демократических реформ в РА.
Обсуждались вопросы, связанные с 44-дневной Арцахской войной, ее гуманитарными последствиями и немедленным возвращением удерживаемых в Азербайджане армянских пленных. Армянские парламентарии говорили об антиармянской пропаганде Азербайджана и в этом контексте указали на последствия, которые могут быть опасными для устойчивого развития региона.   Р.Рубинян отметил, что хотя военные действия завершились трехсторонним заявлением 9 ноября, ситуация остается нестабильной. Это связано с невыполнением Азербайджаном взятых обязательств, посягательствами на суверенные территории Армении, новой угрозой применения силы.
Отмечены демократические реформы, проводимые в Армении по различным направлениям. Коснувшись текущих реформ судебно-правовой системы, представители СЕ выразили готовность содействовать совершенствованию независимой судебной системы в РА.
В составе делегации в Армению прибыли также послы в ЕС Франции, России, Швейцарии, Финляндии, Эстонии, Андорры, Исландии и представители Секретариата СЕ.